Odwiedziłam juz dwóch ortopedów , jeden stwierdził bez rentgenu kolan zespół kinomana i ćwiczenia, d

3 odpowiedzi
Odwiedziłam juz dwóch ortopedów , jeden stwierdził bez rentgenu kolan zespół kinomana i ćwiczenia, drugi usg kolan i stranctum, na usg wyszło że coś z chrząstką i wypisał zastrzyki z kwasu . Moje objawy ; nacisk w kolanach , w jednym zaczynalo się od kilku lat , czułam nacisk przy schodzeniu np z gór , w ciągu niecalego roku nacisk mocno się zwiększył bo więcej ćwiczyłam i obijałam kolana , z czasem od razu nacisk w drugim kolanie, inny objaw to strzykanie . Mam koślawość , 28 lat . Tak bez zdjęcia pewnie cięzko doradzić , ale czy powinnam jeszcze odwiedzić fizjoterapełtę ?
Witam
Myślę że jak najbardziej. Terapeuta przede wszystkim dokona oceny posturalnej i funkcjonalnej Pana ciała. Wada kolan sprzyja przeciążeniom tkankowym i zaburza biomechaniczną pracę kończyn. Trzeba wdrożyć właściwą terapię tkanek i trening leczniczy. Bez tego same ćwiczenia nie odniosą pożądanych efektów a tym bardziej farmaceutyki.
Pozdrawiam

Dzień dobry,
pierwszym etapem powinna być kompleksowa diagnostyka. Należy zgłosić się do lekarza, zrobić badania krwi (ogólna morfologia + dodatkowe zalecona przez lek. pod kątem ew. zaburzeń gospodarki mineralnej). Następnie należy odwiedzić fizjoterapeutę pracującego manualnie z narządem ruchu, ten dokona oceny funkcjonalnej i biomechanicznej ciała i zaproponuje sposób leczenia. W tym przypadku będzie to długa i mozolna praca, szczególnie samego pacjenta. Jeżeli nie reaguje Pani na leczenie pomocne może być wykonanie rezonansu magnetycznego wysokiej rozdzielczości w celu upewnienia się, czy ew. ubytki w chrząstce nie są zbyt duże i nadają się do rekonstrukcji. Nie należy lekceważyć tego stanu oraz na własną rękę próbować ćwiczyć, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, iż tylko nieprawidłowe wzorce zostaną pogłębione i utrwalone przez niewłaściwe dobranie i samo wykonywanie ćwiczeń. W przypadku leczenia chrząstki stawowej należy podjąć wszelkie możliwe sposoby leczenia zaczynając od właściwej dla tego schorzenia diety i kompleksowej fizjoterapii wraz zabiegami fizykalnymi. Sama chrząstka niestety bardzo kiepsko i długo się regeneruje, jednak należy „o nią walczyć” ze wszystkich sił i możliwymi środkami. Niestety a może i stety nie ma opcji diagnozowania i leczenia bez spotkania z pacjentem.

Z poważaniem,
Marcelin Korycki
Witaj,
Wg mnie po pierwsze i przede wszystkim powinnaś skonsultować się z fizjoterapeutą / -tką pracującym / -cą globalnie na tkankach miękkich (w końcu to tkanki miękkie wprawiają w ruch stawy) i jednocześnie funkcjonalnie. Uwalnianie tkanek przyczynowych ( niekoniecznie tych które obecnie bolą) i jednoczesna reedukacja posturalno-ruchowa to aktualnie wiodący trend w usprawnianiu.
Życzę powodzenia,
Daniel