Odstawienie metforminy przed badaniem glukozy

7 odpowiedzi
Z powodu insulino oporności przyjmuję Glucophage XR 750 mg. Czy i na ile wcześniej muszę odstawić ten lek przed badaniem poziomu glukozy na czczo (sama glukoza bez insuliny i krzywej cukrowej)?
Wystarczy na 2-3 dni wcześniej odstawić lek i zrobić badanie, pozdrawiam, Iwona Tarnowska

Wskazaniem do leczenia metforminą jest rozpoznanie cukrzycy typu 2 lub stan przedcukrzycowy (nieprawidłowa glikemia na czczo (100-125 mg%) lub nieprawidłowa tolerancja glukozy (140-199 mg% w 120 minucie doustnego testu glukozy) - rekomendacje Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Szczegółowe informacje dotyczące leczenia metforminą w stanie przedcukrzycowym znajdują się w zaleceniach Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Zwykle stosowane dawki metforminy w stanie przedcukrzycowym to 2x500 lub 850 mg. Nie ma wskazań do leczenia insulinooporności poza rozpoznaniem stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy! . Nie odstawia się leku przed kontrolą stężenia cukru na czczo!
Dzień dobry. Praktycznie nie ma żadnych wskazań do odstawienia Glucophage XR przed badaniem glukozy na czczo, oczywiście pod warunkiem, że badanie nie będzie wykonane w celach diagnostycznych, tylko dla oceny aktualnego stężenia glukozy w trakcie trwania terapii preparatem Glucophage XR. Pozdrawiam serdecznie, Agata Matej-Butrym
To zależy od celu badania i zamysłu lekarza zlecającego badanie. Można nie odstawiać, można odstawić (wtedy 7dni przed badaniem).
To zależy w jakim celu jest oznaczana glikemia. Jeśli kontrolnie, nie trzeba odstawiać leku, jeśli w ramach diagnostyki cukrzycy - lek należ odstawić na 2 tygodnie przez badaniem. Pozdrawiam.
To zależy od tego, po co jest oznaczana glukoza. Jeśli ma Pani już zdiagnozowane zaburzenia gospodarki węglowodanowej i jest to kontrola efektów stosowanego leczenia, to nie musi Pani odstawiać metforminy. Jeśli pomiar ma na celu uzupełnienie diagnostyki, albo jest to kontrola np. po roku, to należy odstawić metforminę na 7-10 dni.
nie musi Pani odstawiać Glucophagu bo badamy skuteczność lecznia
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.