Odebrałam dzisiaj wyniki RTG kregosłupa części dolnej lędzwiowej o to opis; Lumbalizacja S1.Niewiel

2 odpowiedzi
Odebrałam dzisiaj wyniki RTG kregosłupa części dolnej lędzwiowej o to opis;
Lumbalizacja S1.Niewielka rotacja trzonów wzdłuż osi dl. wysokośc trzonów i przestrzeni m-kręgowych w normie .
Początkowe zmiany zwyrodnieniowe powierzchni i krawędzi trzonów . Mam pytanie czy juz trzeba się martwic i zaczac działac?
Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.

Dzień dobry,
Zmiany zwyrodnieniowe są naturalnym objawem degeneracji kręgosłupa, pojawiającym się z wiekiem. Statystycznie ok 85% populacji w wieku 45-65 lat ma jakieś objawy radiologiczne zmian zwyrodnieniowych, podobnie jak Pani. Powinno to dawać do zrozumienia, że tak naprawdę martwić o stan kręgosłupa powinniśmy się wszyscy i w każdym wieku. Niestety objawy, które Pani prezentuje już się nie cofną, ale można wdrożyć pewne działania, żeby ograniczyć lub nawet zatrzymać postępowanie choroby.
Mianowicie należy:
1. Ograniczać przeciążanie kręgosłupa.
2. Dbać o zachowanie odpowiedniej pozycji (w szczególności podczas siedzenia, jeśli wykonuje się pracę siedzącą).
3. Regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe.
4. Unikać lub leczyć nadwagę.
5. Dbać o dobrą kondycję fizyczną i zdrowe odżywianie.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna, z wyrazami szacunku,
lek. Mateusz Owsianny