Od roku jestem w związku, który z czasem stał się bardzo toksyczny. Mój partner bez przerwy (kilka r

4 odpowiedzi
Od roku jestem w związku, który z czasem stał się bardzo toksyczny. Mój partner bez przerwy (kilka razy dziennie) wypomina mi wszystkie moje potknięcia, a także rzeczy, których przed związkiem nie uznałbym za błąd np: wychodzenie ze znajomymi na miasto, posiadanie znajomych płci męskiej. Był okres kiedy regularnie mnie za to wyzywał i gnębił. Zauważyłam u siebie zmiany w zachowaniu, które mnie przerażają. Stałam się bardziej agresywna i złośliwa, potrafiłam go uderzyć podczas kłótni kiedy mnie obrażał lub wypominał. Czasami byłam budzona w środku nocy, ponieważ on nie mógł spać, przez intensywne myśli o tym co go zraniło. Potrafił mówić, że sobie coś zrobił lub że się zabije, że nie chce mnie już znać, że mnie nienawidzi i jeśli mu się coś stanie to będzie moja wina. Nie zawsze tak jest, na żywo przez większość czasu zachowuje się tak jak kiedyś, jak osoba w której się zakochałam. Nie wiem w jakim nurcie powinnam szukać psychoterapii. Boje się, że ze względu na młody wiek nie zostanę potraktowana poważnie.
Dzień dobry, nurt ma drugorzędne znaczenie. Proszę skontaktować się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej bądź znaleźć psychoterapeutę po 4-letnim szkoleniu, do którego będzie Pani uczęszczać stacjonarnie. Z pewnością zostanie Pani potraktowana poważnie i z szacunkiem i uzyska Pani stosowną pomoc.

Dzień dobry,
Z wielką uwagą przeczytałam Pani opis, w którym widzę dużo trudnych emocji i bólu. Relacja w której się Pani znajduje ma znamiona agresji ze strony partnera i zrozumiałym jest, że Pani czuje się niekomfortowo, kiedy przekraczane są Pani granice. Pani emocje i zmiana którą Pani doświadcza w swoim zachowaniu wydaje się być uzasadnionym buntem na łamanie Pani granic i wywoływaniem w Pani poczucia winy za czasem toksyczne zachowanie partnera. Proszę nie obawiać się skorzystania z pomocy terapeuty i skorzystać z konsultacji ze specjalistą, podczas której uzyska Pani wsparcie i możliwości wypracowania strategii radzenia sobie z tą trudną relacją. W każdym wieku ważne jest dbanie o swoje zdrowie i swój dobrostan psychiczny i jestem przekonana, że będzie Pani potraktowana poważnie. Co do nurtu może Pani wziąć pod uwagę, czy chciałaby Pani pracować tylko na bieżących (tu i teraz) problemach, czy również uzyskać większy wgląd w siebie, poprawić samoświadomość i zbadać przyczyny, często zakotwiczone w przeszłości, które mogą wpływać na Pani relacje aktualnie. A więc od nurtów poznawczo- behawioralnych (cbt) poprzez integracyjne (łączące wiele nurtów) do analitycznych. Natomiast sam nurt daje ramy, zrozumienie trudności, styl pracy terapeuty i narzędzia, ale najważniejsza jest relacja z terapeutą: to min. jak się Pani będzie czuła w tej relacji, jak bezpiecznie i z jakim zaufaniem do terapeuty. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu złagodziłam Pani niepokój związany ze skorzystaniem z konsultacji z psychoterapeutą i zachęcam Panią do konsultacji ze specjalistą.
Pozdrawiam, Sylwia Daniłowicz
Każdy nurt w którym psychoterapeuta ma certyfikat. Proponuję Gestalt.
W Pani historii konieczna jest psychoterapia gdyż wchodzi Pani w schemat osoby współuzależnionej.
Proszę się nie obawiać oceny, ale zgłosić się do specjalisty pracującego w nurcie psychodynamicznym (wg. mnie najlepiej pomaga poradzić sobie ze złożonością problemów przejawiających się w relacjach z innymi ludźmi, a także daje wgląd w nieświadome procesy emocjonalne i motywacyjne).
Proszę wybrać osobę, która wzbudzi Pani zaufanie i ma odpowiednie kwalifikacje (minimum 4 lata szkolenia w psychoterapii, staże i superwizje). Na pierwszej konsultacji ustalone zostaną cele i możliwe ramy współpracy.
Właśnie dlatego, że jest Pani młoda i wiele przed Panią, warto zgłosić się na terapię już teraz, aby kolejne lata Pani życia były bardziej świadome i po prostu lepsze dla Pani.