Od roku bolą mnie kolana...

1 odpowiedzi
Mam 17 lat. Od małego mam płaskostopie, przodozgryz, krzywą przegrodę (już zoperowaną) i powracające problemy z drogami oddechowymi. Nie wiem, czy to ma jakiś związek z tym, co piszę dalej, ale może warto wymienić... Od około roku moje prawe kolano skrzypi przy każdym zgięciu przy obciążeniu całym ciężarem ciała (schodzenie po schodach, przysiady). Od paru miesięcy skrzypi nawet przy poruszaniu się po płaskiej powierzchni. Notorycznie bolą mnie oba kolana, przeważnie przy ruchu. Dopóki nie miałem problemów z poruszaniem się, czułem się zdrowym człowiekiem, nie stroniłem od przeróżnych sportów (tenis, siatkówka, rower, siłownia). Od pół roku nie mogę robić praktycznie nic.
Zgłaszałem się z tym do lekarzy. Dwóch stwierdziło zgodnie, że jestem zdrowy. Potem dostałem skierowanie na RTG - żadnych niepokojących zmian. Potem USG - lekarz wykonujący badanie stwierdził, wysokie ustawienie rzepki bez lateralizacji, chrząstki szkliste z cechami chondromalizacji II stopnia na kłykciu przyśrodkowym, grubość chrząstki na kłykciu przyśr. bocznym 3-3,5 mm.
Po obejrzeniu wyników ortopeda zalecił doraźne stosowanie żelu, gdyby coś się działo (jak, przy codziennym bólu?) i nie stwierdził przeciwwskazań do ćwiczenia na w-fie. A ja wiem, że wejście na kolejną lekcję na IV piętrze po dwóch godzinach w-fu jest w moim przypadku niewykonalne... Co robić?
Za dolegliwości odpowiada chondromalacja i wysokie ustawienie rzepki. Leczenie tego typu schorzenia, szczególnie w wieku 17 lat powinno się zacząć od rehabilitacji, ale żeby odpowiednio ukierunkować leczenie należy zgłosić się ponownie do poradni ortopedycznej.
W razie chęci zapraszam