Od prawie 8 miesięcy mam napięte mięśnie w okolicach szyi.Fizjoterapeuta stosuje zabiegi igłoterapi

2 odpowiedzi
Od prawie 8 miesięcy mam napięte mięśnie w okolicach szyi.Fizjoterapeuta stosuje zabiegi igłoterapi Ale ból przemieszcza się w inne miejsca .Teraz przeszedł na okolice potylicy skronii i szczęki. Wykonałem badanie MRI .Diagnoza to:
Lordoza szyjna spłycona.
Tarcze C3-C4, C5-C6 nieco obniżone, ze zmianami dehydratacyjnymi. Na tych poziomach tylne,
szerokpodstawne wypukliny tarcz m-k zwężają przedrdzeniową rezerwę płynową kanału
kręgowego (w segmencie C3-C4 materiał tarczy sięga brzusznej powierzchni rdzenia). Kanał
kręgowy w wymiarze AP szerokości 9mm.
Kanały korzeniowe w tych segmentach zwężone przez zmiany zwyrodnieniowe krawędzi trzonów,
w segmencie C5-C6 struktury nerwowe po lewej uciśnięte.
W segmencie C2-C3 drobna, podwięzadłowa protruzja tarczy m-k z dyskretnym modelowaniem
przedrdzeniowej rezerwy płynowej kanału kręgowego. Podobna, mniejsza zmiana widoczna w
segmencie C6-C7.
Poza tym kanał kręgowy i kanały korzeniowe bez cech stenozy
Dzień dobry. Przedstawiony opis nie jest diagnozą a jedynie podglądem stanu struktur. Nie musi on odzwierciedlać rzeczywistego problemu bólowego.
pozdrawiam serdecznie

Opis ukazuje szereg zaburzeń we wzajemnym układzie struktur wewnątrz-stawowych kręgosłupa szyjnego. Jeśli to one są przyczyną opisywanych dolegliwości to wg. mnie igłoterapia nie spowoduje przywrócenia właściwego układu tych struktur w kręgosłupie szyjnym. Pożądana byłaby wizyta u fizjoterapeuty specjalizującego się w mechanicznej diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa. Diagnostyka taka pozwala na weryfikację czy bóle w obrębie głowy i napięcie szyi/karku pochodzi od zaburzeń w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz pokazuje czy dolegliwości są podatne na dobraną terapię ruchowo-manualną. Jeśli są podatne to właściwie prowadzona rehabilitacja skutkuje redukcją dolegliwości poprzez zadziałanie na przyczynę czyli przywrócenie właściwego układu struktur wewnątrz-stawowych kręgosłupa szyjnego.