Od półtora roku mam taki oto problem: - światłowstręt - głównie związany ze światłem sztucznym z mo

5 odpowiedzi
Od półtora roku mam taki oto problem:
- światłowstręt - głównie związany ze światłem sztucznym z monitorów, telefonów, tv (każde z tych urządzeń muszę skręcać na 30% mocy by móc w ogóle z niego korzystać) ale także większość żarówek ledowych (nie wszystkich). Przy zbyt dużym natężeniu światła (z urządzeń) lub większości (nie wszystkich) żarówek ledowych, czuję się jak porażony, mam problemy z koncentracją skupieniem się, występuje nawet swego rodzaju otępienie. Objawy pojawiają się nawet po kilku sekundach, ale także po paru i parunastu minutach, zależy od źródła światła. Mam również lekki światłowstrę w słoneczne dni, oraz lekki w nocy (światło sztuczne samochodów i latarni)
- problem z niektórymi monitorami/telefonami/tv (niezależny od natężenia światła, po wielu eksperymentach i poszukiwaniach, o dziwo uzależniony też od systemowego oprogramowania) - strasznie męczy mi się wzrok (czuję to głownie w prawym oku, które zaczyna lekko łzawić i zachodzić mgiełką) objawia się to tym, że mam jakby problem ze skupieniem wzroku na wyświetlanym obrazie, reszta objawów jest bardzo podobna, bo występuje problem z koncentracją, otępienie, przyspieszone bicie serca, oraz nawet nieco podniesiona temperatura ciała. Objawy występują najczęściej w przeciągu od kilku do kilkunastu minut (10-30 minut). Co finalnie skutkuje brakiem możliwości korzystania z danego urządzenia. W opozycji do tego są urządzenia z których mogę korzystać godzinami i efekt nie występuje
- przezroczysta mgiełka na prawym oku, której na codzień nie widać. Widoczna jest tylko gdy skupię wzrok na tekście umieszczonym na białym tle i zatrzymam wzrok, wtedy widać jak przelatuje przez oko nieco zniekształcając obraz i znika
- przebadany na pod kontem okulistycznym (7 różnych okulistów) i generalnie wszystko jak w najlepszym porządku. Jedyne co znaleziono to astygmatyzm (skorygowano), „ponadprzeciętne widzenie kontrastu” oraz protanopia. Przebadany też pod kątem optometrystycznym (3 pary różnych okularów, nawet przeciwsłoneczne oraz przeciwsłoneczne z polaryzacją nie rozwiązują problemu). Przebadany również pod kątem neurologicznym (rezonans magnetyczny, angio rezonans, eeg), wykluczona borelioza. Nie palę, nie zażywam żadnych substancji narkotycznych, piję (jak kazdy), prowadzę zdrowy tryb zycia.
- suplementuje się aktualnie luteiną i zeaksantyną (od półtora miesiąca) plus kompleks witamin w dużych dawkach
Nie mam już pomysłów co mógłbym zrobić i do kogo mógłbym się zwrócić. Czasem zastanawiam się czy problem nie jest błachy, a po prostu nikt na niego nie wpadł, bo nie chciał poświęcić mi wystarczającej ilości czasu i zastanowić się nad tym wszystkim razem ze mną. Może państwo będą mięli jakieś sugestie czy tez pomysły. Bedę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc
Problemy, które Pan opisuje mogą być związane z ekspozycją oka na światło niebieskie, które odpowiedzialne jest za przemęczenie wzroku (emitowane przez LED, monitory, ekrany telefonów komórkowych). Sensownym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie korekcji z filtrem światła niebieskiego (LED control, Blue Cut, Blue Protect). Wskazana również byłaby konsultacja neurologiczna i badanie VDRL.

Pytanie, czy było badanie widzenia obuocznego? Warto sprawdzić, czy występuje foria lub zaburzenia akomodacji. Światłowstręt występuje też przy zespole suchego oka.
Pozdrawiam.
Wg opisu proponował bym spróbować okulary z soczewkami typu blue control a jeśli to nie pomoże to soczewki blue blooker
Spróbowałabym przeprowadzić również diagnostykę suchego oka. Podane objawy są częściowo objawami astenopii występującej przy nie skorygowanym astygmatyzmie, ale jeżeli twierdzi Pan iż astygmatyzm jest skorygowany i nosi Pan okulary a objawy występują to warto jeszcze sprawdzić stan filmu łzowego.
Skoro badania neurologiczne niczego nie wykazały, to należałoby wykonać ponownie badanie bez i z porażeniem akomodacji i porównać te dwa wyniki.