Od pół roku mam zdiagnozowaną dyskopatię ledzwiową kręgosłupa. Dwa tygodnie temu w trakcie leczenia

15 odpowiedzi
Od pół roku mam zdiagnozowaną dyskopatię ledzwiową kręgosłupa. Dwa tygodnie temu w trakcie leczenia przepisanego przez neurologa (zastrzyki z witamin z grupy B + Olfen oraz na wieczór rozluźniający mięśnie Sirdalud) podczas gwałtownego podniesienia głowy w trakcie przebudzenia (cierpnięcie rąk) doznałem "chrupnięcia" w kręgosłupie na pograniczu odcinka szyjnego i piersiowego. Od tamtej pory mam spore kłopoty z bezsennością, napięciem mięśni karku aż do potylicy, bólami głowy tak jakby po obwodzie czaszki, doskwierają mi również bóle ramion i czasami cierpnięcie oraz mrowienie rąk, szczególnie podczas snu. Od kilku dni doszły trudności z przełykaniem i bóle w uszach. Nie wiem czy z powodu bezsenności czy od napięcia szyi doszły również uciski w klatce piersiowej i czuję mocniejsze bicie serca. Szyją mogę poruszać w miarę swobodnie, próbowałem delikatnie rozciągać jej mięśnie ćwiczeniami. Jeśli ktoś miałby pomysł na ulgę proszę o pomoc, najbardziej martwię sie bólami głowy i bezsennością (czasami muszę wspomagać się relanium), chociaż na początku miałem nadzieję że dolegliwości po przeciwbólach przejda po kilku dniach. Ale zamiast poprawy mam coraz gorsze samopoczucie i niepokoje, nie wiem czy to od szyi czy już objawy nerwicy. Na dniach zrobię MRI szyjnego, boję się bagatelizować te wszystkie objawy. Nie wiem czy teraz kierować się do neurochirurga czy najpierw konsultacje z fizjoterapeutą (neurolog przepisał kolejne antybóle: Opokan, Nimesil + relanium na noc). Z góry dzięki za wszelkie porady i pozdrawiam. Kuba
Jeżeli z dokładniejszego wywiadu nie wynkają jakieś przeciwwskazania, trzeba spróbować korekcji ustawienia kręgów udając się do osteopaty/terapeuty manualnego. Jest szansa że to pomoże doraźnie usunąć większość objawów. Nalezy jednak rozważyć rowniez wzmacnianie napięcia mięśniowego przez ćwiczenia oraz po konsultacji z neurologiem odstawienie lekow rozluźniających mięśnie, gdyż mogą być przyczyną obniżenia stabilizacji segmentów kręgosłupa i nawracania stanów podwichnięcia kręgów.

Proszę zgłosić się do dobrego Fizjoterapeuty. W takiej sytuacji nic nie da się poradzic przez internet poza radą aby nie isc w stronę leków.
Dzień dobry,
z wynikami MRI radziłabym się udać zarówno do neurologa jak i fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Problem, który opisujesz wygląda źle- zgodzisz się ze mną. Może się jednak okazać, że nie jest to aż tak tragiczne. Należy udać się do dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty. Przyczyna takich dolegliwości może leżeć w kilku miejscach, zaczynając od napięcia opony twardej aż po dolegliwości wisceralne. Nie zapominajmy o naszych trzewiach- to one bodźcują szyje i kręgosłup piersiowy ( lub odwrotnie), ich dobra praca gwarantuje odpowiedni drenaż kanału kręgosłupa- gojenie się przepuklin. Zgadzam się, że nie wolno tego bagatelizować więc im szybciej tym lepiej. Kolejne leki przeciwbólowe na dłuższą metę mogą tylko pogorszyć taki stan. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Na początku na pewno sprawdziłabym czy się Panu dysk nie wysunął z racji tego ze ma Pan dyskopatię. Później sprawdziłabym napięcie miesni przy kręgosłupie i zrobiłabym test sprawdzający czy wskazane objawy mogą świadczyć o dysfunkcji związanej z układem nerwowym. Najlepiej żeby się Pan wybrał do fizjoterapeuty który zweryfikuje na podstawie testów co jest przyczyna napięcia.
Ja z mojej strony mogę powiedzieć jedynie tyle, ze zastanowiłabym się nad lekami ukierunkowanemu na rozluźnianie miesni, bo w Pana przypadku mięśnie przykregoslupowe trzeba wzmacniać a nie rozluźniać.
To co się Panu stało podczas gwałtownego ruchu głowa zaraz po przebudzeniu świadczy o zestresowanie organizmu, szybkiej reakcji obronnej na wskutek czego doszło do napięcia miesni, opony twardej, układu nerwowego itd. Wydaje mi się ze potrzebna by była terapia na szyje i powinno się polepszyć.
Zapraszam na pełna diagnozę.
Pozdrawiam,
Ewelina :)
Witam
Jeśli leki nie przynoszą ulgi to raczej bym ich nie brał. Jak najpilniej udać się do neurochirurga i z nim skonsultować rehabilitację. Uważam że fizjoterapeuta może Panu pomóc pozbyć się dolegliwości, żeby zrobiła to poprawnie i bezpiecznie konieczna jest wizyta i gruntowne badanie manualne.
Pozdrawiam
Witam,
Ciężko tak na sucho coś więcej napisać, ale być może ma Pan dolegliwości z odcinka th4 (piersiowy odcinek kręgosłupa) - tzw. syndrom Th4. Z tego segmentu wychodzi m.in. unerwienie współczulne serca i płuc - stąd być może objawy kołatania serca i ucisk w klatce piersiowej oraz dodatkowo jest to unerwienie współczulne kończyn górnych - stąd ewentualne mrowienie do rąk. Dodatkowo oczywiście prostownik grzbietu łączy odcinek piersiowy z szyjnym stąd być może objawy do szyi i głowy. To oczywiście hipotezy i należy je w pierwszej kolejności potwierdzić w badaniu manualnym. Proszę udać się do terapeuty manualnego bądź do osteopaty, być może, że uda się pomóc. Ewentualnie jeśli jest Pan z Warszawy - zapraszam.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam, objawy wyglądają na bardzo przykre. Proponuję zrobić MRI i z wynikiem udać się do neurochirurga a w międzyczasie doraźnie do fizjoterapeuty. Możliwe, że fizjo będzie mógł zadziałać przynajmniej rozluźniająco na napięcie mięśniowe i nadmierną aktywność sytemu nerwowego. Wykona też podstawowe testy przesiewowe i wstępnie zdiagnozuje problem a nie wykluczone że ta diagnoza będzie kluczowa dla całego procesu leczenia. Zatem MRI i z wynikiem do neurochirurga a w międzyczasie fizjo.
Nikt nie zaproponował Ci leczenia przyczyn owego. Środki przeciwbólowe i rozluźniające nie poprawią biomechaniki ciała tak jak terapia manualna. Opisane objawy są typowe - sugeruję wizytę u dobrego fizjoterapeuty.
Witam serdecznie,

rozumiem zaniepokojenie, ponieważ same objawy są dość męczące i mogą powodować obawy co faktycznego stanu kręgosłupa. Zastosowane od początku leczenie miało na zadanie zniesienie stanu zapalnego w obrębie korzeni nerwowych, które wchodziły w kontakt z dyskami międzykręgowymi. Dodatkowo takie leki zwiotczające jak sirdalud czy baklofen, mają na zadaniu zniesienie napięcia dzięki mięśniowego dzięki czemu o wiele łatwiej mogą przebiegać procesy regeneracyjne w zajętych chorobowo rejonach.

Rezonans odcinka szyjnego wydaje mi się jak najbardziej wskazany dla szczegółowego ukazania zmian jakie tam mogą zachodzić (pierwotna przyczyna dolegliwości).

Natomiast co do objawów po tzw. "chrupnięciu" przejścia szyjno-piersiowego. Często takie rzeczy towarzyszą stanom zapalnym przyczepów mięśniowych (np. w tej okolicy mięśni podpotylicznych), co może skutkować pojawieniem się dolegliwości bólowych głowy, szumów, mroczków. Tutaj warto spróbować zastosować terapie rozluźniające mięśnie, ich punkty spustowe - całej obręczy barkowej:
- masaż tkanek głębokich
- suche igłowanie / akupunktura
- bańki próżniowe
- fizykoterapia np. Laser wysokoenergetyczny

Natomiast opisywane przez Pana objawy pasują jeszcze pod jedno rzecz, którą być może warto by było skonultować, przebadać. Czy miewał Pan ostatnimi czasy podwyższone ciśnienie? Czy pojawiły się wahania w wadze? Ponieważ często przy schorzeniach tarczycy, pojawiają się tego typu odczucia. Ścisk w gardle, problemy ze spaniem (lub nadmierne zmęczenie, senność), nadmierne pocenie w nocy, niepokoje, odczuwalne kołatania serca. Warto by było zbadać krew pod kątem stanów zapalnych (CRP), tarczycy (TSH, FT3, FT4, AntyTPO), wraz z morfologią z rozmazem. Te wyniki następnie zabrać na konsutlacje endokrynologiczną ;)

W razie dalszych pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu mailowego lub tel z mojej strony
www.physioart. pl

Pozdrawiam serdecznie,
Przemysław Jeziorski
Witam serdecznie.
W Pana przypadku konieczne jest przeprowadzenie badania klinicznego (czyli badania, które specjalista przeprowadza podczas wizyty). Na tej podstawie i tylko na tej, zalecam korelacje/porównanie objawów z obrazem MRI, który Pan wykona. W przeciwnym razie postawiona diagnoza nie będzie rzetelna.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Witam serdecznie,

bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą.
Tak ,problemy z odcinkiem szyjnym mogą wywołać rozmaite objawy począwszy od bólu w okolicy dotkniętej schorzeniem ale przez parestezje kończyn górnych kończąc na bezsenności czy silnych bólach migrenowych.Niestety bez badania klinicznego a wcześniej przeprowadzonego wywiadu nie można stwierdzić jednoznacznie jaki problem występuje.
Proszę pamiętać, że jak doszło już do opisanych wcześniej objawów raczej Pani nie zlikwiduje problemu ćwiczeniami lub środkami przeciwbólowymi. To metody prewencyjne i zapobiegawcze, należy skupić się na przyczynie tego schorzenia.
Fizjoterapeuci, osteopaci lub terapeuci manualni powinni pomóc.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Ze wszystkimi badaniami do fizjoterapeuty. Ból nie jest chorobą a objawem, więc leki przeciwbólowe działają jedynie na skutek, nie na przyczynę. Dobry terapeuta powinien Panu pomóc.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Opisywane objawy wskazują na przyczynę mechaniczną. Sugerowałbym skontaktować się z fizjoterapeutą, najlepiej jeśli specjalizowałby się w terapii mechanicznej (terapia manualna, ćwiczenia lecznicze) zespołów bólowych kręgosłupa - powinien pomóc. Mam przekonanie że leki przeciwbólowe nie wyleczą Pani/Pana. Jeśli jest Pani/Pan z Warszawy lub okolic zapraszam na wizytę.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień Dobry, zachęcam do skorzystania z usług fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta zbierze pełen wywiad, wykona badanie funkcjonalne, ustali przyczynę problemu oraz wdroży plan leczenia.