Od lutego br. leczę się na tzw. insulinooporność. Zażywam Metformax 500 3x1 wg zaleceń diabetologa.

2 odpowiedzi
Od lutego br. leczę się na tzw. insulinooporność. Zażywam Metformax 500 3x1 wg zaleceń diabetologa. W lutym ważyłem 101 kg a na ostatniej wizycie kontrolnej u diabetologa 19 czerwca - już ok. 90 kg więc widać różnicę. :) Mój wiek to 30 lat, wzrost ok. 175 cm. Pamiętam o ruchu i o diecie ale mam pewne wątpliwości co do poniższych owoców i nie tylko:
- ananas;
- arbuz (zawiera dużo wody ale czy jest słodki?);
- banan;
- kukurydza (moja dietetyczka uważa, żeby uważać z kukurydzą - taką w kolbach i w puszce);
- jabłko;
- borówka amerykańska;
- truskawki;
- ketchup/musztarda;
- inne - proszę o info jakie owoce mogą być przeciwwskazane??
Moja nadwaga koncentruje się głównie na obwodzie bioder i brzuchu.
Z góry dziękuję za informacje! pozdrawiam
Dzień dobry, odnośnie podanych produktów i Pana schorzenia, należy wziąć pod uwagę indeks glikemiczny. W owocach, słodyczach, białym pieczywie, czy kaszy jaglanej jest on wysoki. Produkty na które bym uważała to ananas, banan, kukurydza,ketchup i musztarda w dużych ilościach. Owoce które trzeba w Pana przypadku jeść ostrożnie i w małych ilościach to winogrona, wszystkie owoce suszone i daktyle,.
W razie pytań zapraszam do kontaktu
Pozdrawiam

Gratuluję efektów. Najlepiej jest wybierać świeże owoce o niskiej zawartości cukru oraz wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Są to w szczególności:
truskawki, maliny, poziomki, jeżyny, biały grejpfrut, świeży miąższ kokosa.
Arbuz rzeczywiście zawiera dużo wody, ale też ma dużo cukru i mało błonnika. Ma on wysoki indeks glikemiczny i zwykle spożywany jest w dużych ilościach. Korzystne może okazać się unikanie dużych porcji.
Owoce o średniej zawartości cukru można spożywać w ograniczonych ilościach, na przykład około 100 do 150 g (tyle waży nieduże jabłko), jednak u części osób z insulinoopornością nawet taka porcja może wpływać niekorzystnie i należy obserwować czy ich spożycie nie nasila objawów:
jabłka, gruszki, pomarańcze, brzoskwinie, śliwki, świeży ananas (nie z puszki!), mango, czereśnie, zielone banany.
Owoce o dużej zawartości węglowodanów, których spożycia najlepiej unikać to:
winogrona, dojrzałe banany, wszystkie owoce suszone, wszystkie soki owocowe, owoce z puszki. Proszę też uważać na koktajle owocowe.
Kukurydza ma wysoki indeks glikemiczny i zawiera dużo łatwo przyswajalnych węglowodanów. Zjedzenie całej kolby czy połowy puszki może źle wpłynąć na glikemię. Natomiast mała ilość w sałatce jest dopuszczalna.
Musztarda zawiera cukier, ale jest to zwykle około 5-10% i spożywa się ją w małych ilościach, a więc ma raczej mały wpływ na glikemię. Ketchup odradzam, ponieważ zawiera więcej cukru, około 25-30% i dodatkowo jest to zwykle produkt wysokoprzetworzony. Polecam przyrządzić domowy ketchup bez dodatku cukru.