Od kiedy pamietam, borykałam sie z wysypkami głównie na pośladkach (zdiagnozowane jak zapalenie okol

2 odpowiedzi
Od kiedy pamietam, borykałam sie z wysypkami głównie na pośladkach (zdiagnozowane jak zapalenie okolomieszkowe). W wieku nastoletnim dopadł mnie silny trądzik na twarzy , ktory trzymał sie do 26 roku życia. W wieku 15 lat wykryto u mnie również hemoroidy, ktore wynikały z nieregularnych wyprożnien. Pomimo różnych modyfikacji w diecie, nie widzialam poprawy. Dodatkowo czułam się ospała, woda zatrzymywała się w moim organizmie,
miałam problem z utrzymaniem szczupłej sylwetki, czułam nieuzasadniony niepokój . Raz przypadkowo natknąłam się na artykuł o szkodliwości nabiału dla skóry trądzikowej. W wieku 25 lat odstawiłam zatem mleko i produkty pochodne, co zredukowało moje problemy w 60%. Z czasem jednak pojawił się inny problem - objawy typowe dla zespołu jelita drazliwego, takie jak wzdęcia, ból brzucha utrzymujący sie kilka dni z towarzyszącym uczuciem zimna. Wiedziałam po doświadczeniu z nabialem, ze coś w mojej diecie w dalszym ciągu mi szkodzi. Tym razem postanowiłam pójść na badania ImmunodiagDieta i oto co między innymi wyszło :
- kazeina 35 KU/l
- mleko 49 KU/I
- gluten 9,43 KU/l
- pszenica 7 kU/l
Postanowilam wyeliminować gluten i czuje się zdecydowanie lepiej. Pojawia się jednak małe ale. Jak bardzo jest istotne rozpoznanie czy to celiakia w przypadku, jesli postanowiłam całkowicie wykluczyć gluten z diety i nigdy do niego nie wracać? Czy takie rozpoznanie pomiędzy nietolerancją a celiakią ma znaczenie dla pacjenta? Kolejną kwestia jest fakt wprowadzenia na nowo glutenu do diety na 6 tygodni przed testem, jesli zdecyduję sie na dalszą analizę - czy byloby wystarczające zjadać przez ten czas produkt glutenowy rotacyjnie raz na np. 5 dni? Czy raczej należy przez ten czas spożywać gluten kazdego dnia w niewielkich dawkach, zeby wynik wyszedł wiarygodny? Pytam, ponieważ zależy mi na utrzymaniu obecnego stanu zdrowia i wizja włączenia glutenu do diety dla samego rozpoznania celiakii jest mało przekonująca, jeśli leczy się ja eliminacją glutenu z diety, czyli identycznie jak przy samej nietolerancji. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry. Rozróżnienie pomiędzy celiakią a nietolerancją na gluten ma duże znaczenie dla pacjenta, ponieważ w przypadku celiakii konieczne jest unikanie nawet śladowych ilości glutenu i ta skrupulatność ma znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie osoby z celiakią. Jest to choroba autoimmunologiczna o cięższym przebiegu, niż nieceliakalna nadwrażliwość. Niestety, na ten moment nie znamy minimalnego czasu i porcji koniecznych przy włączeniu glutenu na nowo do diety przed wykonaniem diagnostyki - dlatego zwraca się uwagę na to, aby nie wykluczać glutenu z diety bez pewności co do diagnozy. W razie wątpliwości może Pani poszerzyć diagnostykę o testy genetyczne, i dopiero w przypadku predyspozycji genetycznej do wystąpienia celiakii rozważyć wprowadzenie glutenu na powrót do diety w celu dalszych badań. W Pani obecnej sytuacji rzeczywiście najlepiej byłoby wykonać szerszą diagnostykę - biorąc pod uwagę to, że zła reakcja na zboża glutenowe (oraz ulga po ich wyłączeniu z diety) nie musi być związana wyłącznie z celiakią lub nietolerancją glutenu. Często przewlekłe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i zła tolerancja produktów zbożowych są związane z przerostem bakteryjnym flory jelita cienkiego. W tym wypadku zła tolerancja laktozy i pogorszone samopoczucie również mogą występować. Jednak jest to tylko jedna z możliwości i w przypadku tych objawów sugerowałabym indywidualną konsultację. Życzę powodzenia! :)

Dzień dobry,
proponowałabym wykonać badanie gastroskopii, które dość jednoznacznie oceni stan kosmków jelitowych oraz da odpowiedź czy poza nietolerancjami nie ma innej przyczyny dolegliwości wynikającej ze stanu zdrowia układu pokarmowego
Pozdrawiam serdecznie