Od dłuższego czasu (parę lat)czuję że coś jest nie tak...Zaczeło się od tego że pewnego dnia zle się

32 odpowiedzi
Od dłuższego czasu (parę lat)czuję że coś jest nie tak...Zaczeło się od tego że pewnego dnia zle się poczułam,byłam przeziębiona i brałam leki,nagle źle się poczułam miałam problem z oddychaniem. Mąż zabrał mnie do lekarza tam stwierdzono ostry atak nerwicy,byłam u psychologa rozmowa przyniosła ulgę ale tylko na chwilę. Wszystko się pogłębia czuję że nie jest ze mną wszystko w porządku..Chciałabym się poradzić czy wrócić do psychologa czy lepiej od razu udać się do psychiatry.
Dzień Dobry Pani,

Tak nie musi być!
Proszę już nie czekać.
Zalecałabym Pani by skorzystać z osobistej konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki i leczenia.

Do podjęcia psychoterapii, najlepiej w paradygmacie poznawczo-behawioralnym.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani najbardziej teraz potrzebne.

Dobry wieczór. Z Pani wypowiedzi wywnioskowałam, że była Pani raz na spotkaniu z psychologiem. Warto ponownie się do niego udać - jednak nie jednorazowo, ale rozpocząć systematyczne spotkania. Być może wskazane będzie podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
jeżeli jest możliwość kontynuowania spotkań z poprzednim psychologiem, po wizytach u którego było Pani nieco lepiej, proponowałabym konsultację u niego i być może dalszą część spotkań opartych na terapii indywidualnej.
Jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas prosze wybrać się do innego psychologa. Oczywiście do psychiatry może Pani pójść równocześnie, gdyż nie ma wykluczenia obu tych specjalistów. Bardzo często praktykuje się nawet farmakoterapię od psychiatry i terapię u psychologa terapeuty. Powodzenia i uśmiechu.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dobry wieczór,
trudności, o których Pani pisze trwają już dość długo, dlatego na Pani miejscu skorzystałabym równolegle z terapii psychologicznej/psychoterapii i konsultacji z psychiatrą. Serdecznie pozdrawiam i życzę podjęcia właściwej decyzji/ Agnieszka Jaślikowska-Nowak
Jednorazowa wizyta u psychologa pozwala zaledwie na określenie problemu. Leczenie to sesje w ustalonym przez psychologa harmonogramie. Ale to też psycholog powinien zadecydować i poinformować panią, jak widzi ten problem, jak również o tym czy jest potrzebna konsultacja psychiatryczna.
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
krótkie spotkanie z psychologiem przyniosło chwilową ulgę ale aby zmiana była trwałą konieczne jest kontynuowanie psychoterapii u doświadczonego psychoterapeuty, który w razie takiej potrzeby dodatkowo zleci konsultacje psychiatryczną. Aby wspomóc Panią także farmakologicznie.
Jak to wielokrotnie podkreślam, psychoterapia jest formą leczenia przyczyn i źródła nerwicy, natomiast farmakologia może złagodzić jej objawy ale nie usuwa przyczyny. Dlatego skojarzone leczenie, zarówno psychoterapia jak i farmakologia, daje najlepsze i trwałe rezultaty.
Pozdrawiam
Leszek Jaroszewski
Zespół ARCHE
Witam Panią odpowiadając na Pani pytanie uważam, że potrzebna jest wizyta u psychiatry, a także psychoterapia u psychologa - psychoterapeuty. Zazwyczaj połączenie farmakoterapii na początku z psychoterapią daje najlepsze efekty. Serdecznie pozdrawiam Alicja Giezek
W przypadku nerwicy może Pani podjąć zarówno jedno jak i drugie leczenie. Niektórzy decydują się na leczenie równoległe to znaczy leczenie farmakologiczne+konsultacje psychologiczne. Są jednak osoby, które preferują określony sposób. Po części decyzja zależy od Pani. W zależności od przypadku, nieraz leczenie farmakologiczne pomaga odzyskać możliwość funkcjonowania, w tym uczestniczenia w konsultacjach. Z tej perspektywy leczenie farmakologiczne jest wskazane. Niejednokrotnie jednak Klienci decydują się na rezygnację z farmakologii i podjęcie tylko i wyłącznie psychoterapii. Decyzję w tym zakresie może pomóc Pani podjąć lekarz lub psycholog w trakcie konsultacji.
Witam,
z tego co Pani pisze ma Pani wstępną diagnozę, co się z Panią dzieje. W takiej sytuacji jednorazowa wizyta rzeczywiście może przynieść ulgę, ale efektów można spodziewać się po dłuższej psychoterapii (kilka lub kilkanaście miesięcy, czasem dłużej). Konsultacja psychiatryczna jest wskazana, leki mogą złagodzić objawy, co z pewnością przyniesie ulgę. Nie mniej, aby poradzić sobie z objawami- złagodzić je trwale lub usunąć, zachęcam do psychoterapii.

pozdrawiam
Urszula Sokalska-Goleń
terapeutyczną problemów psychicznych, w tym nerwicy. Może Pani wspierać się leczeniem u psychiatry, który pomoże złagodzić objawy, jednak nei wyleczy tego co leży u podłoża nerwicy. innymi słowy choroba będzie powracała. Psycholog natomiast zajmuje się głównie (do tego ma uprawnienia) konsultowaniem lub diagnozą, nie prowadzi on terapii. A wiec nawet jeśli rozmowa przyniosła ulgę, nie była ona wywołana procesem leczenia. Pozdrawiam psychoterapia-krakow.net
W oparciu o doświadczenie sugeruję skorzystać z pomocy obu specjalistów.
Dobry wieczór Pani. Psychoterapia jest procesem, który musi potrwać, ulga po jednym spotkaniu i wygadaniu się jest jego początkiem. Zalecam rozpoczęcie terapii, oraz można również pomyśleć o wsparciu się lekami. Zaburzenia nerwicowe wymagają między innymi zmiany niekorzystnego sposobu myślenia, który pogłębia stany lękowe, jednak aby "mózg" nauczył się nowego sposobu postrzegania rzeczywistości, sposobu NIE lękowego, potrzebuje na to czasu. Zapraszam do swojego gabinetu.

Pozdrawiam
Psycholog
Adrian Szafrański
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Proponuję wrócić do psychologa i rozpocząć regularną terapię jeśli Pani objawy nawracają. Może też Pani w tym wypadku skorzystać z pomocy psychiatry ale wiąże się to z farmakoterapią, która rzeczywiście szybciej niż terapia ma szansę przynieść poprawę Pani stanu, jednak możliwe są nawroty i stałe branie leków. W przypadku zaburzeń nerwicowych zalecana jest psychoterapia, jako metoda pozwalająca zrozumieć przyczyny powstania objawów i dająca możliwość poradzenia sobie z wewnątrzpsychicznymi konfliktami, leżącymi u podłoża powstawania objawów nerwicowych.
Powodzenia
Dzień dobry,
Zdecydowanie zachęcam do skorzystania z usług psychoterapeuty. Podjęcie terapii, po wcześniejszej diagnozie, powinno przynieść nie tylko doraźną ulgę, ale również umiejętność rozpoznawania swoich lęków oraz skuteczne radzenie sobie z nimi. Bardzo często leczenie terapeutyczne nie wymaga wsparcia lekowego.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Batugowska
Witam serdecznie, niestety jedna wizyta u psychologa/psychoterapeuty to za mało. Psychoterapia to proces, podczas którego człowiek staje się świadomy siebie i dowiaduje się skąd biorą się objawy. Potrzebna jest tu cierpliwość i motywacja do zmian. Jeśli objawy są tak mocno nasilone , wtedy warto rozważyć wizytę u psychiatry, natomiast leczeniem z wyboru jest psychoterapia i do niej zachęcam.
Dzień dobry, zachęcam by wróciła Pani do psychologa. Jeżeli przyczyną Pani objawów jest nerwica, to jedno spotkanie to za mało, aby powrócić do zdrowia. Jeżeli psycholog, uwzględniając całokształt objawów oraz ich przyczynę uzna, że wskazana byłaby konsultacja psychiatryczna, na pewno skieruje Panią do lekarza.
Myślę, że może Pani udać się do psychiatry, aby lekarz Panią zdiagnozował i wprowadził ewentualną farmakoterapię. Jednakże w przypadku nerwic w kolejnym kroku będzie potrzebne rozpoczęcie psychoterapii. Życzę powodzenia!
Dzień dobry,
Zachęcam do spotkania z psychoterapeutą. Jeśli uzna, że potrzeba wsparcia farmakologicznego- skieruje Panią do lek. psychiatry.
Pozdrawiam Paulina D.
Dzień dobry, proszę wrócić do psychologa. Pozdrawiam serdecznie. Katarzyn Zalewska
Dzień dobry,
uwzględniając objawy, które Pani opisała sugeruję wizytę u psychologa. Specjalista pomoże określić najbardziej optymalną formę pomocy i wsparcia. Doświadczony psycholog w razie potrzeby zaproponuje dodatkową konsultację lekarza psychiatry (niektóre gabinety oferują konsultacje specjalistów dobranych indywidualnie do każdego przypadku). Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Maciej Krzymowski – psycholog, seksuolog, diagnostyk.
Witam, uważam że psychoterapia + farmokoterapia z lekarzem psychiatrą może pomóc. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
To, o czym Pani pisze jest niepokojące. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychiatry w celu rozpoczęcia farmakoterapii (stabilizacja nastroju, zredukowanie poziomu odczuwanego stresu) oraz do psychoterapeuty. Połączenie tych dwóch form pomocy, pozwoli Pani w pełni poprawić obecną sytuację. Zachęcam serdecznie do skorzystania z pomocy.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
Zachęcam do połączenia obydwu metod - psychoterapii oraz farmakoterapii. Zazwyczaj jedno uzupełnia drugie. Pierwsza wizyta u psychologa to zdecydowanie początek Pani drogi w stronę zmiany. Pozdrawiam! Milena Wyszyńska
Dzień dobry, proponowałabym na początek udać się do psychoterapeuty oraz równocześnie jeżeli duszności się pojawiają wykluczyć ich medyczne przyczyny (iść na wizytę do lekarza ogólnego). Jeżeli zajdzie taka potrzeba terapeuta zasugeruje Pani wykonanie konsultacji psychiatrycznej. Pozdrawiam serdecznie,
Martyna Sobczyk/ pomocnaterapia.pl
Polecam wizytę u psychologa. Często w nerwicy pomaga kilka spotkań z psychologiem. Jest ok w stanie ocenić czy potrzebne jest leczenie farmakologiczne.
Witam. Myślę, że warto udać się nie do psychologa a do psychoterapeuty. Taka nerwica ma zapewne głębsze podłoże a na głębszym poziomie pracuje się w psychoterapii psychoanalitycznej czy psychoanalizie. Magdalena Brabec
Dzień dobry
Dla lepszego dzialania terapii psychologicznej sugerowalabym konsultacje psychiatryczny i ewentualna farmakoterpie. Wyciszenie emocji często pomaga osiągnąć lepsze rezultaty w psychoterapii.
Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk
Witam serdecznie,

W przypadku atakow paniki/nerwicy, najskuteczniejsza forma terapii jest poznawczo behawioralna z elementami dialektycznymi. Zdecydowanie radzilbym psychoterapie bo pozwolilaby ona skupic sie na zrodle tych atakow, w przypadku konsultacji psychiatrycznej bylaby to pomoc farmakologiczna ktora dziala tylko gdy sie ciagle zazywa leki.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Dzień dobry, jednorazowa wizyta u psychologa pozwala zaledwie na określenie problemu i podjęcie decyzji o dalszych sesjach i leczeniu w ustalonym harmonogramie. Psycholog powinien poinformować i zadecydować z Panią, jak widzi problem, jak również o tym czy jest potrzebna konsultacja psychiatryczna.
Dzień dobry,
W Wielkiej Brytanii, gdzie wcześniej pracowałam, powiedzianoby raczej, że to był atak paniki, a panika idzie w parze z zaburzeniami lękowymi. Zaburzenia lękowe, jeśli nie leczone, mają tendencję do pogarszania się. W zależności od dokuczliwości i nasilenia objawów potrzebna jest psychoterapia lub farmakoterapia. Jeśli jedna wizyta u psychologa przyniosła Pani ulgę, to myślę, że jest duża szansa, że wystarczająco pomocna będzie odpowiednia psychoterapia, zwłaszcza na bazie poznawczo-behawioralnej.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Snarska
Witam,

Myslę że w tej chwili najlepiej skonsultować się z psychiatrą.

pozdrawiam,
Agnieszka Musiel
Dzień dobry, chwilowa poprawa po wizycie u psychologa mogła być związana z redukcją lęku w sytuacji bycia zaopiekowaną.
Jest to jednocześnie sygnał dla Pani, który jednocześnie pokazuje dwie ważne sprawy- po pierwsze, że ulga i poprawa są możliwe, a po drugie, jak bardzo potrzebne jest Pani wsparcie.
Można zadziałać dwuetapowo - jeśli objawy lękowe są bardzo uporczywe i nie daje Pani sobie z nimi rady - warto zacząć od wizyty u lekarza psychiatry, który dobierze odpowiednie leki. Farmakoterapia działa dość szybko i przynosi realną ulgę na tu i teraz - warto jednak dodać, że leki nie leczą zaburzeń lękowych, a jedynie wyciszają ich objawy.
Badania mówią o tym, że stałych zmian w przypadku zaburzeń lękowych można dokonać na drodze psychoterapii. Pozwala ona dotrzeć do źródła i zrozumieć, co stoi za stanem podwyższonej gotowości, niepokoju i lęku. Dopiero rozumiejąc co się wydarzyło i dlaczego, można dokonać trwałej zmiany, która jednocześnie zwraca komfort życia i pozwala stworzyć dla siebie - w swojej codzienności bezpieczne, dobre warunki, w których lęk przestaje być potrzebny.
Pozdrawiam serdecznie, życząc ukojenia.