Od dłuższego czasu borykam się z częstymi napadami paniki, które w następstwie przez jakiś czas nie

5 odpowiedzi
Od dłuższego czasu borykam się z częstymi napadami paniki, które w następstwie przez jakiś czas nie dają myśleć o niczym innym. Czy takie zaburzenia kwalifikują do wizyty u psychologa, czy raczej już psychiatra?
Witam,

Moja propozycja to :wizyta u psychiatry, który stwierdzi, czy leczenie farmakologiczne wystarczy, czy też należy wprowadzić psychoterapię i zgłosić się do psychologa żeby leczenie było pełniejsze.

Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proponuję najpierw konsultację u psychologa, który przedstawi możliwe formy pomocy. Może też po zapoznaniu się z problemem zalecić konsultację psychiatryczną. Czasem konieczna jest w procesie psychoterapii współpraca psychologa i psychiatry. Pozdrawiam Agnieszka Schab
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam .Myślę że warto zacząć od wizyty u psychologa lub terapeuty ,często praca w terapii daje dobre efekty przy lękach panicznych,szczególnie w nurcie poznawczo behawioralnym.Jeśli to nie da efektów ,wtedy należy sięgnąć po leki ale na pewno w następnej kolejności. pozdrawiam i zapraszam,
Napady paniki leczy zarówno lekarz psychiatra jak i psychoterapeuta. Najbardziej optymalne jest leczenie skojarzone u dwóch wyżej wymienionych specjalistów. Wybór zawsze należy do pacjenta. Leczenie farmakoterapią jest leczeniem objawowym -efekty pojawiają się stosunkowo szybko w postaci polepszenia samopoczucia i funkcjonowania. Psychoterapia w większym stopniu angażuje pacjenta, na efekty pracy trzeba poczekać, natomiast zysk jest ogromny -ponieważ pracuje się nad wyeliminowaniem przyczyn powstawania zaburzeń, co oznacza, że można raz na zawsze uwolnić się od objawów.
To zależy od nasilenia objawów i stopnia, w jakim utrudniają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Dobre efekty może przynieść leczenie skojarzone, tzn. psychoterapia (praca z psychoterapeutą) - nad rozpoznaniem przyczyn lęku, nad rozpracowaniem błędnego koła i spirali lęku napadowego, nad metodami radzenia sobie w trakcie jego występowania, nad oswajaniem lęku itp., psychiatra zaś może przepisać leki redukujące poziom odczuwanego lęku (leczenie objawowe), także leczenie może być komplementarne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.