Od dłuższego czasu borykam się z częstymi napadami paniki, które w następstwie przez jakiś czas nie

5 odpowiedzi
Od dłuższego czasu borykam się z częstymi napadami paniki, które w następstwie przez jakiś czas nie dają myśleć o niczym innym. Czy takie zaburzenia kwalifikują do wizyty u psychologa, czy raczej już psychiatra?
Witam,

Moja propozycja to :wizyta u psychiatry, który stwierdzi, czy leczenie farmakologiczne wystarczy, czy też należy wprowadzić psychoterapię i zgłosić się do psychologa żeby leczenie było pełniejsze.

Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska

Proponuję najpierw konsultację u psychologa, który przedstawi możliwe formy pomocy. Może też po zapoznaniu się z problemem zalecić konsultację psychiatryczną. Czasem konieczna jest w procesie psychoterapii współpraca psychologa i psychiatry. Pozdrawiam Agnieszka Schab
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam .Myślę że warto zacząć od wizyty u psychologa lub terapeuty ,często praca w terapii daje dobre efekty przy lękach panicznych,szczególnie w nurcie poznawczo behawioralnym.Jeśli to nie da efektów ,wtedy należy sięgnąć po leki ale na pewno w następnej kolejności. pozdrawiam i zapraszam,
Napady paniki leczy zarówno lekarz psychiatra jak i psychoterapeuta. Najbardziej optymalne jest leczenie skojarzone u dwóch wyżej wymienionych specjalistów. Wybór zawsze należy do pacjenta. Leczenie farmakoterapią jest leczeniem objawowym -efekty pojawiają się stosunkowo szybko w postaci polepszenia samopoczucia i funkcjonowania. Psychoterapia w większym stopniu angażuje pacjenta, na efekty pracy trzeba poczekać, natomiast zysk jest ogromny -ponieważ pracuje się nad wyeliminowaniem przyczyn powstawania zaburzeń, co oznacza, że można raz na zawsze uwolnić się od objawów.
To zależy od nasilenia objawów i stopnia, w jakim utrudniają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Dobre efekty może przynieść leczenie skojarzone, tzn. psychoterapia (praca z psychoterapeutą) - nad rozpoznaniem przyczyn lęku, nad rozpracowaniem błędnego koła i spirali lęku napadowego, nad metodami radzenia sobie w trakcie jego występowania, nad oswajaniem lęku itp., psychiatra zaś może przepisać leki redukujące poziom odczuwanego lęku (leczenie objawowe), także leczenie może być komplementarne.