Od 3 lat borykam się ze wzdęciami, przelewaniem, skurczami jelit, czasami bólami(ucisk) podbrzusza.

1 odpowiedzi
Od 3 lat borykam się ze wzdęciami, przelewaniem, skurczami jelit, czasami bólami(ucisk) podbrzusza. Miewam też mdłości(nigdy nie wymiotowałam), dosyć często zgaga, rzadko cofanie się treści żołądkowej(po ćwiczeniach, kiedy zjem późno i dużo, tłusto). Badania krwi i kału nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Jedynie podejrzenie niedoczynności tarczycy. Gastrolog stwierdził IBS. Wcześniej dokuczały mi biegunki, od kilku miesięcy już zaparcia. Problem ten wpływa na moją psychikę, boję się wychodzić z domu, nie spotykam się prawie z nikim. Biorę hydroxyzynę. Często panikuję, że zwymiotuję, przez co wszystko się zaostrza. Jestem nerwowa, niecierpliwa i wszystkim się przejmuję. Jestem pod opieką psychiatry, niedawno zaczęłam psychoterapię. Czasami martwię się, że mam jakąś chorobę, ale wizyty u gastrologa, laryngologa tego nie potwierdziły. H. pylori wykluczone, a ból w nadbrzuszu nie występuję. Czy IBS może powodować zgagę? Często mam spore wzdęcia, przez co muszę rozpinać spodnie. Do tego siedzący tryb życia, szczególnie na studiach. Dokuczają mi ostatnio kilkudniowe zaparcia. Jem sporo objętościowo, zdarza się pić napoje gazowane bez cukru. Czy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, wzdęcia, zaparcia mogą sprzyjać zgadze? Jestem osobą szczupłą, nie piję, nie palę, nie jem słodyczy, fast-foodów. Dwukrotnie brałam IPP, lecz bez poprawy. Lekarz rodzinny wykluczył przez to refluks i wrzody. Czy powinnam się martwić? Są jakieś probiotyki, które pomogą na IBS w postaci zaparciowej?
IBS jest chorobą przewlekłą z dużą komponentą psychiczną. Objawy mogą nasilać się w sytuacjach stresu. Probiotyki są skuteczne przede wszystkim w postaciach biegunkowych. Zgaga również może być wynikiem nadwrażliwości przełyku na kwaśną treść żołądkową lub mieć tło czynnościowe i współwystępować z IBS. Proponuję zmienić dietę; nie jeść dużo na raz, unikać leżenia, schylania 2 godziny po jedzeniu. Unikać pokarmów po których pojawia się zgaga. Doraźnie można spróbować preparatu Gaviscon lub Esoxx one. Na wzdęcia pomagają probiotyki np Sanprobi IBS. Można rozważyć leczenie antybiotykiem o nazwie ryfaksymina. Zaparcia mogą być również efektem stosowania niektórych leków w IBS.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.