Od 2 miesiecy mam zaostrzenie przewlekłego bólu odcinka l/s kregosłupa wraz z rwa kulszowa do lewej

8 odpowiedzi
Od 2 miesiecy mam zaostrzenie przewlekłego bólu odcinka l/s kregosłupa wraz z rwa kulszowa do lewej nogi. Stan ten spowodowany jest zdiagnozowana dyskopatia. Nlpz i sterydy mało co pomagaja. 7 i 14 lutego bede mial robione blokady. Od 13 lutego natomiast mam dwutygodniowa rehabilitacje - cwiczenia i fizykoterapia. Czy zaraz po (i w trakcie) blokad można sie rehabilitowac? Neurolog twierdzi ze nie bo moj stan jest zbyt ostry. Fizjoterapeuci ze tak bo dostosuja fizjoterapie do mojego stanu. Czy znieczulony blokadami nie zrobie sobie krzywdy cwiczeniami, nawet delikatnymi?
Witam.
Odpowiednio dobra fizjoterapia jak najbardziej pomoże. Warto udać się do osób specjalizujących się w leczeniu tego typu schorzeń. Polecam metodę McKenziego, która bardzo dobrze sprawdza się w tego typu dolegliwościach.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Kilka kwestii do uporządkowania:

1. Nawet jeśli istnieje u Ciebie dyskopatia to czy ktokolwiek powiedział jakie siły i dlaczego ją u Ciebie wywołały?
W mojej ocenie bóle pleców wraz z powiązaną z nimi dyskopatią są utratą adaptacji -ciało nie wie jak radzić sobie z nieprawidłowymi kierunkami sił przenoszonych na kręgosłup nie tylko przez pojedyncze mięśnie a właściwie przez ich całe ciągi (łańcuchy) w reakcji na zaburzony rozkład ciśnień w jamach ciała. Przywrócenie prawidłowości w tym wymiarze jest kluczowe w trwałości wyników usprawniania.

2. Zastosowanie leków włącznie z blokadami może doraźnie złagodzić ból. Niestety leki nie uczą prawidłowości ruchu przez co 1)z czasem mogą utrwalić problem 2)złagodzić go w danym miejscu ale przez wytwarzane kompensacji wygenerować go gdzieś indziej 3)uzalżenić Cię od funkcjonowania na lekach
TO NIE BRAK LEKU JEST PRZYCZYNĄ BÓLU. Przyczyną są nieprawidłowości w napięciach tkanek generujących zmiany w obszarze kręgosłupa.

3. Zasięgnięciu opinii fizjoterapeuty pracującego z całym ciałem -wybiórcze spojrzenie prowadzi do mylnych wniosków i złego planu leczenia.

4.Skuteczne leczenie powinno być 1) poprzedzone zebranym szczegółowym wywiadem odnośnie wszelkich zdarzeń zdrowotnych (operacje/wypadki/współtowarzyszące choroby przewlekłe) oraz 2)badaniem funkcjonalnym wraz z 3)dotykowym oceną napięć tkankowych i 4) następczo sformułowaną diagnozą

5.odnośnie dylematu stosowania blokad i łączenia jej z reha: osobocie odradzam. Blokady wyłaczają/modulują mechanizmy obronne. Nie można zawsze do końca przewidzieć efektów przy stosowaniu kilku podejść terapeutycznych. W przypadku gdybym miał wybierać wybrałbym jedno z nich. Gdy nie zadziała nie widziałbym potrzeby podążania tym kierunkiem.

Powodzenia,
Daniel
Fizjoterapia w trakcie blokad jest możliwa, jeżeli jest robiona z głową. Ćwiczenia trakcyjne/stabilizacji spiralnej i terapia punktów spustowych oraz powięzi nie pogorszą aktualnego stanu, a mogą bardzo przyczynić się do zdrowienia przez uwolnienie ucisku kompresyjnego na dysk i poprawę ukrwienia. Oczywiście można również zastosować ćwiczenia, pozycje i działania manualne, które mogą zaszkodzić w przypadku braku czucia. Jeżeli ufa Pan doświadczeniu i wiedzy swoich fizjoterapeutów to śmiało można się poddać fizjoterapii. Jeżeli nie jest Pan pewny, proszę poszukać kogoś doświadczonego, kto wdroży delikatną pracę, gdyż nie warto czekać z fizjoterapią, byle prawidłowo poprowadzoną.
Witam,

Fizjoterapia może być jak najbardziej zastosowana w stanie ostrym, również krótko po zastosowanych blokadach. Zabiegi z zakresu fizykoterapii ze względu na oddziaływanie przeciwzapalne dają szanse na zmniejszenie dolegliwości. Co do ćwiczeń (kinezyterapii), również jak najbardziej można je wykonywać, jednak muszą być oczywiście precyzyjnie dobrane do konkretnego pacjenta i fazy schorzenia. W przypadku stanu ostrego powinny być ukierunkowane na odciążenie miejsca objętego procesem zapalnym, i w takim wypadku nie spowodują krzywdy.

Pozdrawiam
Piotr Ożóg
Witam
Terapeuta z doświadczeniem będzie w stanie dobrać tak środki terapeutyczne że Panu nie zaszkodzi. Ważna jest tutaj umiejętność rozpoznawania patologicznego napięcia tkanek i blokada tego napięcia nie zmieni, więc można pracować spokojnie.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Jeżeli wszystko zostanie dostosowane indywidualnie do Pana/Pani stanu nie stanie się żadna krzywda.
Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski
Nie ma sensu ostrzykiwania kręgosłupa bez dokładnej diagnozy i badania funkcjonalnego. Jeśli środki przeciwzapalne nie działają to może nie ma zapalenia korzenia... Podobny ból do rwy kulszowa mogą dawać więzadła stabilizujące staw krzyżowo-biodrowy. Trzeba to zróżnicować w gabinecie. Są metody postępowania z ostrym dyskiem i warto wdrażać je szybko. Z praktyki wiem, że na bóle kręgosłupa można i czasem by wyleczyć to trzeba zająć się tkankami położonym dalej niż źródło bólu. Co do ćwiczeń to jest kilka opcji - żeby wybrać kierunek leczniczy trzeba być u fizjoterapeuty w gabinecie. Zabawki fizykoterapeutyczne można brać. Znieczulony blokadami prędzej zrobisz sobie krzywdę zwykłymi czynnościami dnia codziennego niż mądrze prowadzoną terapią manualną. Według mnie bóle kręgosłupa to zajęcie dla fizjoterapeutów lub neurochirurgów a nie dla neurologa
Fizjoterapia jak najbardziej może być stosowana w stanie ostrym. Zapraszam do skorzystania z usług fizjoterapeuty.