Obecnie ważę 65 kg przy wzroście 163 cm. Od zawsze byłam bardzo szczupłą osobą. Do niedawna ważyłam

2 odpowiedzi
Obecnie ważę 65 kg przy wzroście 163 cm. Od zawsze byłam bardzo szczupłą osobą. Do niedawna ważyłam jeszcze 56 kg. Choruję na endometriozę . Miałam już jeden zabieg laparoskopii, ponieważ miałam ogromną torbiel. Chciałabym schudnąć i wrócić do wagi 56 kg. Czy powodem tycia może być endometrioza? I czy jest możliwe chudnięcie przy braniu co jakiś czas hormonów (antykoncepcja), ponieważ muszę kontrolować moją chorobę i co jakiś czas mój ginekolog przepisuje mi antykoncepcję w celu wstrzymania okresu na jakiś czas. Dziękuję za odpowiedź.
Oczywiście, nawet przy braniu tabletek antykoncepcyjnych można schudnąć, dlatego proszę się nie poddawać :) A jeśli chodzi o przyczynę tycia, to ciężko określić ją bez szczegółowego wywiadu medyczno-żywieniowego. Być może rozregulowana gospodarka hormonalna przyczynia się do tej sytuacji, a być może głównym winowajcą są nawyki żywieniowe. Najlepszym wyjściem będzie wizyta u dietetyka i dobranie odpowiedniego sposobu żywienia

Dzień dobry!
Endometrioza sama w sobie na pewno nie jest bezpośrednią przyczyną tycia, natomiast pośrednio może wpływać na regulację masy ciała (a bardziej ilość tkanki tłuszczowej) w dłuższej perspektywie. Przykładowo objawy endometriozy związane z bólem, dyskomfortem i gorszym samopoczuciem mogą rzutować na spadek aktywności fizycznej i chęci do działania, a to znów będzie skutkować obniżeniem wydatków energetycznych. Podobnie jest z farmakoterapią. Leki stosowane w regulacji cyklu miesiączkowego mogą wpływać na masę ciała i pośrednio przyczyniać się do tycia lub chudnięcia. Za zyskiwanie tkanki tłuszczowej odpowiada dodatni bilans energetyczny, a więc sytuacja, w której spożywamy więcej energii niż wydatkuje nasz organizm. Leki mogą wpływać na nasz apetyt (będziemy jeść więcej lub mniej) oraz na samopoczucie, które będzie rzutować na naszą chęć do ruchu i podejmowania się różnych aktywności, a więc na nasze wydatki energetyczne. To jest właśnie wspomniany pośredni wpływ. Jeśli chodzi o sam wzrost masy ciała, to nie można utożsamiać go z tyciem/zyskiwaniem tkanki tłuszczowej, gdyż na masę ciała wpływa naprawdę wiele czynników takich jak długość i jakość snu, ilość stresu, faza cyklu miesiączkowego, ilość spożytego sodu, błonnika czy węglowodanów, czy też bardzo prozaiczna masa spożytego pokarmu, a do tycia przyczynia się wspomniana wyżej nadwyżka energetyczna. Stąd samo przyjmowanie wymienionego przez Panią leku nie będzie bezpośrednio przyczyniać się do zyskiwania lub utraty tkanki tłuszczowej (jeśli już to pośrednio - zwróciłbym uwagę na ewentualne zmiany w apetycie, samopoczuciu i chęci do ruchu), natomiast na samą masę ciała wpłynąć już może. Na pewno pomocna w bardziej precyzyjnej odpowiedzi byłaby rozmowa i zebranie dokładnego wywiadu. Z racji Pani schorzenia pozwolę sobie zasugerować zastosowanie diety o charakterze przeciwzapalnym, która jest stosowana w dietoterapii endometriozy. Może ona poprawić stan zdrowia, zmniejszyć niekorzystne objawy i polepszyć samopoczucie. Dieta przeciwzapalna to zdrowa, oparta o niskoprzetworzone produkty dieta, obfitująca w warzywa oraz owoce, produkty pełnoziarniste, tłuszcze roślinne (oliwa, oleje roślinne, awokado, pestki, nasiona, orzechy), chude źródła białka (mięso, nabiał), strączki oraz tłuste ryby morskie. Warto uzupełnić dietę również w dobraną indywidualnie na podstawie wyników badań i analizy żywienia suplementację, która może polepszyć samopoczucie i zmniejszyć odczuwany w związku z endometriozą dyskomfort.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia