O czym świadczą wyniki rezonansu magnetycznego?

5 odpowiedzi
Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego. Sygnał z krążków międzykręgowych na poziomach C3 do C7 jest obniżony, a krążki są spłaszczone, co jest wyrazem zmian zwyrodnieni owych. Na poziomie C6/C7 widoczna jest duża prawostronna przepuklina krążka międzykręgowego znacznie uciskająca worek oponowy, rdzeń kręgowy i korzeń nerwu rdzeniowego. Na wys. C4/C5 i C5/C6 stwierdza się obecność centr,-lewostr. Przepuklin krążków mieyk również z cechami ucisku na w, oponowy i rdzeń. Lewostronna wypuklina krążka C3/C4 zwęża otwór międzykręgowy. W trzonach kręgowych stwierdza się obecność zmian zwyrodnieni owych pod postacią osteolitów i ognisk zwyrodnienia tłuszczowego. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych z pogrubieniem wiązadeł żółtych kręgosłupa. Rdzeń kręgowy szyjny bez zmian ogniskowych.
Witam
Wszystko zależy od Pani dolegliwości somatycznych w zawiązku z tymi zmianami strukturalnymi. Trzeba przeprowadzić badanie manualne i ocenić ogólny stan Pani ciała. Doświadczony fizjoterapeuta będzie w stanie ocenić czy aktualnie może się Pani poddać specjalistycznej terapii zachowawczej stabilizacji zmian a co za tym idzie poprawy stanu zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie

Badanie rezonansem magnetycznym może być obarczone błędem i trzeba je brać jako badanie dodatkowe, poglądowe. Około 20% wyników rezonansu jest fałszywie pozytywnych to znaczy, że na "zdjęciu" coś mamy, a w rzeczywistości nie. Jeżeli pokrywa się z objawami pacjenta to można przypuszczać, że faktycznie jest trafiony. Z opisu Pana badania można wnioskować, że ból powinien obejmować obie kończyny górne, szyję, a przez ucisk na oponę może być multisegmentalny (czyt. nie musi przebiegać tak jak dermatomy danego segmentu). Szyja może mieć znaczne ograniczenie ruchomości w każdej płaszczyźnie itp Objawów tego opisu może być mnóstwo, natomiast proszę pamiętać o dużym odsetku błędnych wyników oraz o tym, że rezonans jest przeprowadzony w STATYCE, a kręgosłup i okalające go tkanki miękkie to ruchoma część ciała. Objawy i stan funkcjonalny pacjenta to podstawa do leczenia. Wyników się nie leczy. Pozdrawiam
Myslę, że opis tego badania doskonale obrazuje z czym mamy do czynienia. Krótko mówiąc: oznaki zmęczenia i nadwyrężenia tkanek i struktur, o których mowa oraz ich fizyczne zniszczenie w wyniku ponoszenia permanentnych nadmiernych przeciażeń. Rezonans jest najbardziej dokładnym badaniem obrazowym i najwyraźniej ukazuje stan wszystkich tkanek miękkich, czego nie potrafi rentgen a tomograf robi to dużo mniej wyraźnie. Zalecam zabiegi fizjoterapeutyczne, terapia manualna, masaż leczniczy i najważniejsze ĆWICZENIA, bez których efekt wszystkich tych zabiegów długo sie nie utrzyma. Dobry fizjoterapeuta udziela pacjentom lekcji ergonomii, na których tłumaczy jakie nawyki należy kontrolować i zwalczać by ograniczyć proces "zużywania się" organizmu :0 dużo zdrowia życzę :)
Rezonans bez badania klinicznego i wywiadu, czyli informacji o objawach pacjenta nie świadczy o niczym. Znane są badania, w których wykonywano rezonans magnetyczny osobom zdrowym klinicznie. Niektóre z tych osób miały poważne uciski widoczne w rezonansie.
Jeżeli uciski uwidocznione w rezonansie pokrywają się z objawami klinicznymi trzeba podjąć próbę terapii zachowawczej przez specjalistyczne ćwiczenia stabilizacji spiralnej wywołujące trakcję, terapię manualną tkanek miękkich i mobilizacje trakcyjne.
Zabiegi te mogą spowodować cofnięcie się przepuklin, zmniejszyć uciski i doprowadzić pacjenta do stanu dobrego klinicznie.
W ostateczności można poddać się operacji jeżeli objawy nie ustąpią. Pozdrawiam
Dobry wieczór,
spłaszczenie dysków zwiększa zawsze prawdopodobieństwo uwypukleń i kontaktów z korzeniami nerwowymi ( tak jakby ściskać między dłońmi balon, im silniej ucisnę, tym bardziej uwypukli się na boki..).

C6-C7 prawostronna przepuklina mająca kontakt z workiem oponowym, rdzeniem i korzeniem nerwu sugeruje od razu występowanie po prawej stronie występowanie neurologicznych w polu unerwienia C6-C7 (dermatom sięgający od szyi do palców środkowych i palca najmniejszego piątek). Mogą to być stany bólowe, mrowienia, drętwienia, zaburzenia czucia..

Kolejno C4-C5, C5-C6 tylno-boczna przepuklina, czyli podobne problemy sięgające lewej strony, ale z silniejszymi objawami w okolicy stawu barkowego i ramienia (z ewentualnymi sięgającymi do palca małego lewej dłoni). W artykule na blogu mojej podstrony o rwie kulszowej umieściłem opis dermatomów unerwienia - czyli zasięgu poszczególnych gałęzi nerwowych unerwiających od rdzenia kręgowego nasz organizm

link

physioart .pl/2016/07/24/rwa-kulszowa/ ( po nazwie PHYSIOART proszę usunąć spację i całość wkleić w google;)

Osteofity, czyli wyrośla kostne występujące w okolicy stawów międzykręgowych świadczą o niestabilności, osłabieniu aparatu mięśniowo-więzadłowego. Organizm jakby się broni usztywniając tę zwyrodniałą okolicę.

Jeśli występują takie objawy (a raczej mają prawo patrząc na sam opis), warto przystąpić do terapii - domyślam się, że była już konsultacja ortopedyczna bądź neurologiczna. Jeśli w ciągu dnia zdarza się czasem, że objawy chwilowo ustępują, pokazuje to duże szanse i możliwości, że poprzez korekcję ustawienia przejścia szyjno-pierwsiowego, skorygowanie postawy, regularne ćwiczenia odcinka szyjnego kręgosłupa można bardzo dużo pomóc. Skuteczne są ćwiczenia wg koncepcji McKenzie ( mckenzie neck exercises) - polecam filmy na Y O U T U B E . C O M.

W razie dalszych konsultacji, zapraszam do kontaktu mailowego bądź telefonicznego.

physioart.pl

pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski