Nurt psychoterapeutyczny

31 odpowiedzi
Witam,
Chciałabym zapytać w jakim nurcie najlepiej podjąć psychoterapię indywidualną w przypadku zaburzeń emocjonalnych (w tym dużej wrażliwości i nadwrażliwości) i DDD. Nie chciałabym zostać całkowicie zmiażdżona emocjonalnie, potrzebuję się odbudować, bez intensywnego rozgrzebywania żalów (na obecny moment). Mam bardzo dobre relacje z rodziną, ogromne wsparcie dlatego chcę terapii na tu i teraz a nie na to co było kiedyś.
Pozdrawiam
Każdy chwali pewnie swoją szkołę. Ja dopasowuję sposób prowadzenia psychoterapii do konkretnej osoby. Czasem ma ona bardziej charakter wsparcia a czasem głębokiej analizy. Wszystko zależy od możliwości i oczekiwań. Niestety trwała poprawa jakości życia wymaga zwykle głębszej, długoterminowej psychoterapii. Lidia Tkaczyk

W takim razie proponuję terapię poznawczo - behawioralną, terapię skoncentrowaną na schematach, ewentualnie focusing. Są to metody w których główny nacisk kładzie się na pracę nad zaburzonymi sposobami radzenia sobie z codziennością i emocjami. W odróżnieniu - w terapii psychodynamicznej głównym zadaniem jest przepracowanie przeszłości i odwoływanie się do historii życia pacjenta. Życzę zdrowia!
Dzień dobry,
psychoterapia powinna być dopasowana do potrzeb, oczekiwań i gotowości osoby zgłaszającej się do specjalisty. Dobrze przygotowany i wykształcony psychoterapeuta nie powinien nic robić wbrew woli pacjenta, nie powinien na siłę rozgrzebywać żalów ani tym bardziej miażdżyć emocjonalnie, niezależnie od nurtu w jakim pracuje. Warto więc wybrać osobę o potwierdzonych kwalifikacjach, wykształceniu i doświadczeniu.
Pisze Pani o nadwrażliwości emocjonalnej - zachęcam do pracy w nurcie psychodynamicznym, w ramach którego można skupić się na rozumieniu własnych emocji i wzmacnianiu siły ego, by lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Najważniejsze jednak jest, by czuła się Pani bezpiecznie w relacji z danym terapeutą, a to będzie mogła Pani sprawdzić podczas wstępnych konsultacji.
Z pozdrowieniami
MC
Szanowna Pani, ma Pani uzasadnione obawy, że psychoterapia może być bolesna. Skoro pisze Pani o niechęci do rozgrzebywania żalów, to można stąd wnioskować, że jakieś żale wciąż Panią dręczą. Uważam, że niezależnie od tego, do jakiego psychoterapeuty się Pani uda, warto mu po prostu przedstawić te obawy. Proszę pamiętać, że w psychoterapii to Pani trzyma stopę na hamulcu i pedale gazu. W dobrym, bezpiecznym procesie terapeutycznym najtrudniejsze tematy wypływają na wierzch, gdy przychodzi na to czas. Teoretycznie za najmniej "rozgrzebującą" uchodzi terapia poznawczo-behawioralna, jednak i ból, który ma źródło w przeszłości, może wypłynąć z całym swoim kontekstem. I co wtedy? Podczas pierwszej wizyty warto powiedzieć, jakie są Pani oczekiwania i czego się Pani boi. Dobry terapeuta nie będzie naruszał Pani granic, co nie oznacza, że praca z trudnymi emocjami będzie bezbolesna. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
zaznaczyła Pani, że "na obecny moment" nie chce Pani "rozgrzebywania żalów". Prawidłowo poprowadzona terapia pomaga uporządkować zrozumieć schematy działania, poznać szerszy kontekst. W przypadku DDD dobrym wyborem byłaby terapia psychodynamiczna może jak kiedyś będzie Pani gotowa warto spróbować. W tej terapii trzeba "pogrzebać"
Teraz odpowiadam ściśle na pytanie. Psychoterapeuta behawioralny, systemowy bądź poznawczo behawioralny pomoże uporać się a wejdzie tylko na tyle na ile Pani będzie miała potrzebę. Bardziej na zasadzie wsparcia i jak w systemowej pracy na zasobach. Tzn. rozwijania potencjału bez koncentracji na obszarach deficytowych. Te obszary z czasem wypełnią się in plus. W terapii systemowej pracuje czas jako jeden z elementów. Spotkania są rzadsze niż w innych nurtach. Terapia behawioralna opiera się na nauce nowych bardziej użytecznych i chroniących zachowań.
Dobry psychoterapeuta pomimo pracy zgodnej z własnym nurtem terapeutycznym posiada wiedzę o narzędziach i pracy w innych nurtach, a w terapii w zależności od potrzeb działa eklektycznie. łącząc wiedzę różnych podejść. Dodam, że dobrze zaufać terapii grupowej i równolegle chodzić na takie spotkania. Życzę powodzenia. I proszę nie bać się, dotknąć emocji. One są nawet jeżeli zasypane i przykryte. Duża wrażliwość to ogromny zasób.
Pozdrawiam
Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W tym nurcie terapii praca skupia się na wydarzeniach dziejących się "tu i teraz". Intensywniejsze zaglądanie wstecz służy przede wszystkim diagnozie problemu i ogranicza się zwykle do dwóch pierwszych sesji.
Bardzo polecam terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach ze względu na 3 elementy: Po pierwsze podczas pracy z klientem Tworzy się wizję preferowanej przyszłości (nie skupiamy się na przeszłości), terapeuta bazuje na zasobach klienta, a po trzecie jest to terapia krótkoterminowa, zatem stosunkowo szybko będzie Pani mogła ocenić rezultaty. Pozdrawiam M. Szweda
Witam Panią,
Jeśli dobrze Panią zrozumiałam szuka Pani dla siebie terapii, która pomogłaby zrozumieć własne emocje, odzyskać poczucie wewnętrznej siły i nie zajmować się na początku w sposób pogłębiony, analityczny tym co wydarzyło się w przeszłości. W takiej sytuacji polecam Pani metodę, którą ja pracuję tj. psychoterapię Gestalt, która skierowana jest przede wszystkim do osób, których typowe sposoby postępowania nie są adaptacyjne i nie pozwalają na samorealizację – to znaczy osób nie radzących sobie w życiu tak dobrze jak byłoby to możliwe, gdyby nie postępowały według pewnych wzorów. W związku z tym psychoterapia Gestalt sprawdza się w przypadku klientów z problemami emocjonalnymi, fobiami, stanami depresyjnymi czy zaburzeniami natury psychosomatycznej, ale także u osób nie doświadczających problemów psychicznych, a jedynie chcących rozwinąć się i pełniej realizować swój potencjał.
Podstawowym założeniem jest to, aby skoncentrować się na bieżącym problemie i na tym, co dzieje się „TU i TERAZ”. Terapeuta przeprowadza z klientem rozmowę na temat jego oczekiwań i wspólnie ustalają, na czym należy się skupić w dalszej kolejności. Dla skuteczności psychoterapii niezbędna jest szczera i otwarta relacja pomiędzy klientem, a terapeutą, oparta na dialogu i braku lęku przed oceną, zbudowaniu której poświęconych jest kilka pierwszych spotkań.
Najważniejszym celem całej terapii jest osiąganie przez klienta dojrzałości, rozumianej jako znalezienie oparcia w sobie samym i umiejętność sięgania do własnych, często nieuświadomionych przed podjęciem psychoterapii, zasobów.
Fundamentem terapii Gestalt jest relacja jaka się tworzy między terapeutą a klientem. Ich wspólnym celem jest stworzenie bezpieczeństwa i zaufania, bo tylko wtedy klient będzie mógł docierać do swoich prawdziwych przeżyć odkładając na bok maski i obrony, które w innych czasach pomagały mu się chronić przed zranieniem. Dlatego zachęcam do znalezienia osoby, z którą będzie się Pani czuła dobrze i bezpiecznie.

Pozdrawiam i życzę dobrego dla Pani wyboru na drodze do zmian i rozwoju.

Aleksandra Hałas
Witam serdecznie. Myślę, że do objawów, które Pani opisuje terapia psychodynamiczna będzie odpowiednia, aczkolwiek jestem też zdania, że każdy terapeuta zajmuje się jakąś terapia, ponieważ uważa, że jest ona w jego mniemaniu najlepsza. Stąd najlepiej byłoby jakby Pani poczytała o nurtach i postarała się dopasować to w czym Pani sądzi, że najlepiej się będzie Pani czuła i to co najbardziej do Pani "przemawia". Psychoterapia psychodynamiczna, która skupia się na tzw. przeniesieniu, wbrew temu co dużo osób sądzi, nie opiera się tylko na rozgrzebywaniu przeszłości, lecz na skupieniu się na tu i teraz. Ja osobiście zajmuję się tego typu terapia z użyciem elementów hipnozy, przy założeniu, że pacjent jest zainteresowany tego typu opcją. Mam nadzieję, że niezależnie od tego jaki nurt Pani wybierze, że terapia Pani pomoże i będzie Pani po poddaniu się jej zadowolona. Pozdrawiam.
Witam, trudno dać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ niewiele się dowiaduję o charakterze Pani zaburzeń emocjonalnych, jakie mogą mieć podłoże. Pani decyduje, jak głęboko pracuje nad swoimi problemami, o czym chciałby Pani rozmawiać i w jakim tempie. Podejście integrujące (psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, systemowe, gestalt i humanistyczne) może pomóc w zrozumieniu Pani przeżyć. Jeśli na początku terapii potrzebuje Pani wsparcia warto o tym powiedzieć. Wrażliwy terapeuta może i bez tych słów zorientować się, że najpierw potrzeba zaopiekować się Panią i umocnić wiarę w siebie, uwolnić od cierpienia i lęku. Potem Pani zadecyduje, co chciałaby zyskać dzięki psychoterapii. Jest czymś zupełnie naturalnym, że ma Pani wątpliwości co do wyboru rodzaju terapii. Terapia zwykle pomaga w radzeniu sobie z trudnościami, choć na początku wydaje się być wyzwaniem. Pozdrawiam.
Pytając, już Pani udzieliła sobie właściwie odpowiedzi. Pani oczekiwania może spełnić albo terapia poznawczo-behawioralna albo krótkoterminowa terapia interwencji kryzysowej.
Dzień dobry, przypuszczam że moja odpowiedź się Pani nie spodoba. Ale cele jakie stawia Pani sobie i terapii są niemożliwe do pogodzenia. Żadna trwała zmiana nie jest możliwa jeśli terapeuta nie zrozumie kim Pani jest. Pabi diagnoza DDD nie jest diagnozą ani psychiatryczną ani psychologiczną a jedynie socjologiczną. Niektórzy terapeuci używają jej właśnie po to by nie zajmować się przeszłością pacjenta bo nie mają ku temu odpowiednich narzędzi. Urazy prędzej czy później ujawnią się w każdym typie terapii, po prostu terapeuci niektórych nurtów je zignorują lub nie będą wiedzieć jak z nimi pracować. Moim zdaniem najciekawsze jest w Pani pytaniu to zastrzeżenie, że nie chce Pani rozgrzebywać przeszłości i wskazuje to na silny konflikt i lęk związany z tymi kwestiami. Przeszłe wydarzenia nie znikają gdy o nich nie mówimy, wtedy jedynie znajdują sposób by wpływać na nasze życie w niedostrzegalny na pierwszy rzut oka sposób. Reasumując, wg mnie takiej terapii nie ma, a terapia podjęta z takimi założeniami na dłuższą metę będzie nieskuteczna.
Witam serdecznie, metodą typowo odwołującą się do przeszłości jest terapia psychodynamiczna, więc jeśli Pani nie chce wracać do przeszłości to nie jest to metoda dla Pani. Ja pracuję metodą Psychologii Zorientowanej na Proces - generalnie pracuję z tym co tu i teraz, jednak jeśli w trakcie pracy okazuje się, że są sytuacje, które cofają nas ciągle do przeszłości i ta przeszłość blokuje nas, sugeruję pracę z przeszłością. Psychologia procesu to praca głęboka, z głębokimi doświadczeniami, uczuciami, emocjami. Jeśli Pani potrzebuje bardziej pracy jak sobie radzić w różnych sytuacjach, a mniej z emocjami, to najlepsza była by raczej terapia poznawczo - behawioralna. Mam nadzieję że moja odpowiedź będzie pomocna :-) Pozdrawiam
Witam,
często, to, jak funkcjonujemy "tu i teraz" i jakie mamy trudności z radzeniem sobie w różnych sytuacjach ma swoje korzenie w przeszłości. W dzieciństwie przyjmujemy dostępne na ten moment strategie radzenia sobie z emocjami, które w dorosłym życiu mogą się nie sprawdzać.
Terapia poznawczo - behawioralna w dużej mierze skupia się na obecnym funkcjonowaniu Klienta, ale by dobrze zrozumieć mechanizm postępowania, trzeba sięgnąć do źródła problemu (nie musi to jednak oznaczać "rozgrzebywania żali"). W relacji terapeutycznej Klient zawsze może powiedzieć, że nie jest gotowy na poruszenie określonego tematu.

Pozdrawiam,
A.Wojnar-Jadczyszyn
Dzień dobry. Jeśli chce pani uniknąć sięgania do przeszłości to polecam Terapię Krótkoterminową Skoncentrowaną na Rozwiązaniu, lub poznawczo- behawioralną. Właściwym jest dobranie terapii ze względu na problemy jakich pani doświadcza, o których Pani nie pisze. Terapia w nurcie gestalt - opiera się na tu i teraz ...choć często wskazane jest aby ,,przepracować " trudne doświadczenie z przeszłości, bo to jacy jesteśmy teraz wynika z minionych doświadczeń i opieranie się jedynie na treningu nowych zachowań może dawać poprawę pozorną lub na krótki czas. Proszę udać się do psychoterapeuty, który jest certyfikowany np przez PTP lub ma certyfikat ukończenia konkretnej szkoły psychoterapii, powiedzieć o swoich oczekiwaniach, profesjonalista nie będzie za wszelką cenę pracował nad czymś czego Pani nie chce. Z drugiej strony, to czego nie chcemy poruszać na terapii często jest właśnie tym najważniejszym. Życzę powodzenia, pozdrawiam.
Witam,
Proponuje terapię wsparcia w nurcie Gestalt.
Psychoterapia Gestalt, można powiedzieć, specjalizuje się właśnie w pracy z emocjami. Przez udrożnienie zależności między myślami, emocjami i zachowaniami, stabilizuje nas we wszystkich aspektach przeżywania.
Dodatkowo jako pierwszy nurt, postawiła na pracę w tu i teraz, jako oś swojego podejścia.
W myśl zdania Jean-Paul`a Sartre`a: " Nie ważne co ze mną zrobiono, ważne co ja robię z tym, co ze mną zrobiono"

Pozdrawiam,
Michał Szadkowski
Zapraszam do pracy w nurcie Terapii Schematu.To najnowsza metoda ,która dotyczy pracy z emocjami.Nie ingerujemy w relacje rodzinne,ponieważ dla nas wszystkie doświadczenia z dziecinstwa to tylko byty w głowie ,które już nic nie mają wspólnego z konkretnymi osobami.Terapeuta pełni rolę ograniczonego ,korektywnego rodzica .Dzieki temu moi klienci mogą w bezpieczny sposób eksplorować rzeczywistość i tym samym nauczyć się jak samemu można zatroszczyć się o siebie.Bardzo lubię pracować tą metodą ,szczególnie jak widzę jak na moich oczach klienci dorastają ,stają się niezależnymi i samodzielnymi ludżmi Pozdrawiam i zapraszam .
Witam Panią. Z opisu zapytania, które Pani kieruje wyczuwam jasno sprecyzowane oczekiwanie wobec psychoterapii. Aż chce mi się napisać, że wie Pani czego chce a czego nie, moim zdaniem to zasób! Już odpowiadam konkretnie. Są w naszym kraju nurty, których "mottem wewnętrznym" jest podejście skoncentrowane na, tak jak to Pani określiła: "TU i TERAZ". Dobrze osadzonym w "TU i TERAZ" jest nurt psychoterapii GESTALT, a także tzw. TRZECIA FALA TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ określana różnie, np. jako terapia UWAŻNOŚCI, terapia MBCT, terapia MINDFULNES. Zachęcam do poszukiwań (dosyć sporo jest tego w internecie) i zapoznawania się z tymi podejściami. Mam nadzieję, że odnajdzie w nich Pani to, czego na TU i TERAZ Pani potrzebuje. Życzę owocnych poszukiwań i znalezienia ośrodka/terapeuty, który pracuje w tym nurcie. Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani,
Odpowiedź jest w Pani pytaniu. Pisze Pani, że chce Pani terapii na "tu i teraz". Nurt psychoterapeutyczny określany jako psychoterapia Gestalt w swoich założeniach ma właśnie koncentrację na "Tu i Teraz", relacji terapeutycznej i świadomości osoby korzystającej z terapii.
Moja odpowiedź, polecam psychoterapię w nurcie Gestalt.

Pozdrawiam
Andrzej Solarz
Witam,
Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna jest terapią krótkoterminową, która integruje dorobek psychoterapii psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej oraz odwołuje się do humanistycznej wizji człowieka i jego doświadczeń transkulturowych. W myśl założeń PP człowiek posiada w sobie nie tylko podatność na choroby, ale również ukryte zasoby i naturalne zdolności. Podstawowe właściwości człowieka to potencjał do miłości i poznawania świata. Zaburzenia psychiczne i psychosomatyczne można interpretować jako nieświadome dążenie do osobistego rozwoju i równowagi psychicznej. PP przyjmuje, że człowieka konstytuują ciało, umysł, uczucia i dusza a celem terapii jest pobudzić drzemiące w nim naturalne mechanizmy uzdrawiające oraz odnalezienie równowagi życiowej. Głównym zadaniem w terapii, którą ja prowadzę jest wspieranie pacjenta w proporcjonalnym rozwijaniu najważniejszych sfer życia. Zapraszam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani! W przypadku zaburzeń emocjonalnych najbardziej polecam nurt psychodynamiczny lub humanistyczno - egzystencjalny. Wbrew pozorom nie doświadczy Pani "rozgrzebywania żalów" od razu. Zadaniem terapeuty jest towarzyszenie pacjentowi,przez co będzie Pani stopniowo dojrzewać w trakcie terapii do stawiania czoła przyczynom problemów. Pozdrawiam.
Witam serdecznie, pytanie które Pani stawia nie jest łatwe. Odbudowa psychiczna w zależności
od powodu, który spowodował konieczność takiej odbudowy może nie być ani łatwa ani krótkotrwała. Swego czasu prowadziłem taką odbudowę psychiczną dla kobiet po przejściach
( 2 tyg. turnusy w Tajlandii ) ale przed zakwalifikowaniem się na takie kursy potrzebna była dogłębna analiza aktualnej sytuacji psychicznej pacjentek. Podobnie jest i w Pani przypadku, przed udzieleniem porady taka analiza byłaby konieczna, nawet jeżeli założymy, że chodzi o syndrom DDD. Natrualnie wielu psychoterapeutów ma swój nurt terapeutyczny w którym najlepiej się czują i będą Pani go oferowali. Jednak moim zdaniem jest to naginanie pacjenta do metodyki terapeutycznej.Jak Pani pewnie zauważyła w moim profilu, działam eklektycznie czyli dokładnie odwrotnie tzn. dobieram terapię pod kątem pacjenta. Jednak ad hoc bez anamnezy nieuczciwym byłoby dawać Pani jakiekolwiek porady. Pozdrawiam ciepło
Krzysztof Dudziński
W takiej sytuacji może Pani poszukać terapeuty, który specjalizuje się w interwencji kryzysowej bądź też podjąć psychoterapię w nurcie behawioralno - poznawczym.
Witam. W tej sytuacji o jakiej Pani pisze dobrym nurtem terapii byłaby psychoterapia humanistyczna. W tej terapii psycholog podąża za pacjentem i nie proponuje czegoś na co dana osoba nie jest gotowa. Szanowane są też mechanizmy obronne pacjenta, które w wielu sytuacjach są "dobre" i pomagają w życiu. Praca terapeutyczna odbywa się w rytmie proponowanym przez pacjenta a opór jest nazywany i rozumiany pozytywnie a nie przełamywany za wszelką cenę. Terapia humanistyczna jak sama nazwa wskazuje ma wzgląd na człowieka. Zakłada, że każdy człowiek ma w sobie wystarczające możliwości i zasoby by poradzić sobie z trudnościami. Zadaniem terapeuty jest pomagać w odnalezieniu tych zasobów i wykorzystaniu ich w celu rozwiązania problemu lub lepszym zrozumieniu siebie.
Praca psychoterapeutyczna jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Po wstępnych konsultacjach psychoterapeuta ocenia i omawia wspólnie z pacjentem cele psychoterapii. W zależności od diagnozy problemu wybierana jest forma psychoterapii i jak najbardziej praca z pacjentem może być wspierająco - podtrzymująca, zwłaszcza, kiedy pacjent jest w kryzysie emocjonalnym. Należy się jednak liczyć z tym, że nie da się w ogóle uniknąć bolesnych tematów. Psychoterapia jest szczególnym procesem, w którym mogą się pojawiać różne emocje. Gabinet terapeutyczny zapewnia poczucie bezpieczeństwa i szczególny klimat w którym można o wszystkim spokojnie porozmawiać.
Osobiście pracuję w nurcie psychodynamicznym i ten nurt Pani polecam.
Pozdrawiam.

Witam ,
z Pani słów wynika, ze nie chciałaby Pani naruszać równowagi w tym co jest aktualnie w życiu ani tego co wydarzyło się w przeszłości. W terapiach analitycznych niemożliwe jest uniknięcie badania relacji z ważnymi dla nas osobami. W terapiach poznawczych nieco mniej ale także istotne są dotychczasowe doświadczenia. Wydaje się, ze terapie behawioralne, które zajmują się zmianą zachowania angażują najmniej emocje. Jednak zaznaczyła Pani, że cierpi Pani z powodu trudności emocjonalnych co oznacza, że ten rodzaj terapii będzie niewystarczający. Proszę zapoznać się z założeniami Analizy Transakcyjnej mam przeczucie, ze ten rodzaj pracy mógłby się Pani spodobać. Pozdrawiam!
Proponuję pomoc psychologiczną w ujęciu GESTALT. Jest to terapia na tu i teraz.
Życzę powodzenia.
Ja pracuję w nurcie systemowym i sądzę, że może być bardzo przydatny w Pani sytuacji. Podstawą pracy terapeutycznej jest poszukiwanie zasobów zarówno w kliencie jak i systemach, w których funkcjonuje. Zapraszam do ewentualnego kontaktu przez Skype, lub poszukanie w swoim miejscu zamieszkania. Pozdrawiam GR
Witam,
Opisane przez Panią objawy sugerują, że potrzebne byłoby doszukanie się przyczyn tych problemów. Zazwyczaj mają one podłoże w naszej przeszłości, dzieciństwie. Gdyby zdecydowała się Pani na prace związaną z głęboką przyczyną problemów polecana jest psychoterapia psychodynamiczna. Warto rozważyć także pomoc u psychoterapeuty pracującego integracyjnie. Jeśli jednak chce Pani nauczyć się niwelować objawy/schematy bez głębokiego poznania to polecana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Natomiast to co jest ważne przy wyborze psychoterapii to sama osoba psychoterapeuty. Jeśli będzie się Pani dobrze czuć w kontakcie psychoterapeutycznym to będzie najważniejszy czynnik leczniczy.

Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Polecam nurt psychodynamiczny. W Krakowie znajduje się główna siedziba kształcąca w tym nurcie, więc dostęp do psychoterapeutów nie stanowi problemu.
Najlepiej aby Pani poszła do psychoterapeuty i powiedziała o swoich potrzebach oraz oczekiwaniach.
Pozdrawiam i życzę korzystnego dla Pani wyboru
Dzień dobry Pani,myślę, że potrzebuje Pani wsparcia na "tu i teraz" czyli nurt poznawczo-behawioralny. Jeśli ma Pani chęć na taką pracę -zapraszam. Zapraszam także na moją stronę FB "Gabinet Poradnictwa Psychologicznego Martyna Głuszek Osuch". Pozdrawiam serdecznie.