normy krwi przy cukrzycy typ 2

5 odpowiedzi
jakie są normy cholesterolu,trójglicerydów dla osoby chorej na cukrzycę typu 2.czy są również jakieś inne normy w innych badanich krwi.jak wygląda norma dla badania HbA1c dla cukrzyka,czy ma inną normę niż dla zdrowej osoby ?
W cukrzycy typu 2 cholesterol całkowity powinien być poniżej 175 mg/dl, trójglicerydy < 150 mg/dl, HDL cholesterol (tzw, dobry cholesterol): > 40 mg/dl u mężczyzn i > 50 mg/dl u kobiet. Stężenie cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) < 70 mg/dl lub redukcja o co najmniej 50%, jeżeli wyjściowo stężenie LDL wynosi 70–135 mg/dl u osób z cukrzycą i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym; stężenie, LDL-C < 100 mg/dl lub redukcja o co najmniej 50%, jeżeli wyjściowo stężenie LDL wynosi 100–
–200 mg/dl u osób z cukrzycą i wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. W przypadku małego lub umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego, które dotyczy młodych < 40. roku życia osób z cukrzycą typu 1 bez przewlekłych powikłań i innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego zalecane jest stężenie LDL-C < 115 mg/dl. Wartość HbA1c ogólnie w cukrzycy nie powinna przekraczać 7%, jednak u pacjentów z cukrzycą typu 1, krótkotrwałą cukrzycą typu 2 (trwającą kilka lat) oraz u dzieci i młodzieży niezależnie od typu cukrzycy- do 6,5%, a u osób chorych w zaawansowanym wieku
i/lub cukrzycą z powikłaniami o charakterze makroangiopatii (przebyty zawał serca i/lub udar mózgu) i/lub licznymi chorobami towarzyszącymi - dopuszcza się wartość do 8%.
HbA1c < 6,5% - u kobiet z cukrzycą przedciążową planujących ciążę, < 6,0 % w II i III trymestrze ciąży, jeżeli nie wiąże się z większą częstością hipoglikemii, czyli niedocukrzeń (Zalecenia PTD 2017). Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź na to oraz inne pytania znajduje się w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na stronie PTD.
cholesteol LDL < 70 mg/dl, TG <150 mg/dl - normy niższe niż u zdrowych, bo w cukrzycy większe ryzyko miażdżycy
HbA1c: dobrze wyrównana cukrzyca to wartość <7%, jest to wyżej niż u osoby zdrowej (norma do 5,8%)
pozdrawiam
HbA1c < 7% (czasem 6,5-9% -zależy od pacjenta chorego na cukrzycę) LDL zwykle < 1,9 mmol/l, rzadziej < 2,5
- stężenie cholesterolu LDL (LDL-C) <70 mg/dl (<1,9 mmol/l) stanowi cel terapii u osób z cukrzycą i bardzo dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym, co dotyczy większości chorych po 40. rż.
- stężenie LDL-C <100 mg/dl (2,6 mmol/l) u osób z cukrzycą i dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym dotyczy małej grupy chorych bez powikłań i bez żadnych innych (poza cukrzycą) czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
- stężenie LDL-C <115 mg/dl (3,0 mmol/l) stanowi cel w przypadku małego lub umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego, które dotyczy osób <40. rż., osób z cukrzycą typu 1 bez przewlekłych powikłań i innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.
witam. Normy cholesterolu i HbA1c są ustalane indywidualnie (oczywiście zgodnie z wytycznym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego) w zależności od wieku, czasu trwania choroby oraz chorób towarzyszących i ryzyka sercowo-naczyniowego. Proszę zapytać swojego diabetologa.