Niestety miałam epizody depresyjne jakieś 3 lata temu, przez cały okres brałam leki, aż nadszedł cza

1 odpowiedzi
Niestety miałam epizody depresyjne jakieś 3 lata temu, przez cały okres brałam leki, aż nadszedł czas że w styczniu tego roku mogłam bezpiecznie je odstawić, niedługo po tym okazało się że jestem w ciąży, radość niestety nie trwała długo, ponieważ na drugiej wizycie u ginekologa tj. w około 8 tygodniu okazało się że jest pusty pęcherzyk płodowy. Była to moja pierwsza ciąża, dlatego strasznie to przeżyłam. Po czasie jakoś doszłam do siebie, ale niestety od niedawna znowu poczułam wszystkie dawniejsze objawy, które mi towarzyszyły w poprzednich stanach depresyjnych. Skumulowały się wszystkie emocje i stres który mi towarzyszył przez poronienie i niestety chyba nadszedł punkt kulminacyjny że niestety to wybuchło. Od tego cyklu chcieliśmy się znowu starać z mężem o dziecko, a tu niestety doszły te moje przykre objawy. Mam zamiar iść do lekarza psychiatry, ale obawiam się czy przez leki które ewentualnie by mi przepisał musielibyśmy zapomnieć o staraniach? Czy są bezpieczne leki dla ewentualnej ciąży i dziecka ?
Niech Pani spróbuje psychoterapii, w zaistniałej sytuacji to najlepsza opcja, będzie miała Pani przestrzeń na odreagowanie emocji, omówienie obaw i wsparcie. W ciąży nie powinno stosować się leków, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, poza tym zamieni Pani objawy jedne na lęk przed tym czy dziecku nie będzie nic po lekach. W sytuacjach podbramkowych, kiedy objawy depresyjne są mocno nasilone i konieczna jest psychofarmakoterapia to stosuje się sertralinę w małych dawkach. Powodzenia