nieśmiała i bojąca 10 latka

1 odpowiedzi
Dzień dobry !
Jestem mamą 10 letniej dziewczynki i bardzo niepokoje się tym że moja córka nigdy nie chce iść spać wieczorem jak by mogła to wcale by chodziła spać a widzę że jest zmęczona i śpiąca i zawsze musi być jakieś w pokoju światło i nie może być bardzo małe to światło bo ona się boi.
Niepokoje się również tym , że jest bardzo nieśmiałą osobą zawsze zostaje jakby sama w zapoznawaniu koleżanek bo dziewczyny szybko się zakolegują a córka zostaje sama i jest jej z tego powodu bardzo przykro.Córka jest również bardzo nieśmiała w kontaktach z dorosłymi tak jak by się bała i moje pytanie czy potrzebna jest jest pomoc ze strony psychologa czy wyrośnie z tego ,nadmieniam również, że jest bardzo dobą uczennicą bardzo dziękuję i proszę o dalsze wskazówki co mam robić ?
Witam, często u dziecka mówimy, że jest ono nieśmiałe - a przekładając to na język poznawczo-behawioralny prawdopodobnie Pani córka doświadcza lęku. By określić jaki jest to rodzaj lęku - jakiego aspektu dotyczy warto by przeprowadzić wywiad diagnostyczny. Lęki nieleczone mogą przybrać na sile i zaowocować w przyszłości nastrojem depresyjnym, dlatego zachęcam by zapisać córkę do psychologa i zacząć pracę w celu zniwelowania dyskomfortu oraz zapobiegania nawrotom. Pozdrawiam