Niepokoi mnie rozwój mojego dziecka. Chłopiec ma 14 miesięcy. Ogólnie dziecko jest radosne, natomias

1 odpowiedzi
Niepokoi mnie rozwój mojego dziecka. Chłopiec ma 14 miesięcy. Ogólnie dziecko jest radosne, natomiast rzadko reaguje na swoje imię, co spędza mi sen z powiek.
Z plusów: jest pokazywanie paluszkiem, mówi mama, tata, ioio (karetka/policja), bam gdy cos upadnie, nie, hau, fu i inne słowa w swoim języku;
wie gdzie jest nosek, uszko, stopka, oczko itd;
robi brawo jak coś mu się uda, papa (jak ma ochotę, natomiast dodatkowo mówi papa praktycznie zawsze);
naśladuje rozmawianie przez telefon, zakładanie kapci, wysyłanie buziaków;
reaguje na nie wolno(sam często podchodzi do kontaktu i mówi nie nie);
zapytany o przedmiot lub osobę wskazuje prawidłowo; lubi gonić kotka;
częstuje lub inne dzieci jedzeniem a sam zjada wszystko bez problemu i bez względu na konsystencje (teraz próbuje sam jeść łyżeczka i widelcem).
Ostatnio zaczął samodzielnie chodzić.
Spontanicznie potrafi się przytulić, lubi czytanie książeczek, pokazuje obrazki paluszkiem, sprawdza czy widzimy jak zobaczy coś interesującego, gdy się boi przyczepia się do mnie lub męża, początkowo wobec nowych osób jest nieufny a następnie jak już się oswoi pokazuje im książeczki lub zabawki.

Najbardziej niepokoi mnie słaba reakcja na imię.
Czy dać mu jeszcze czas czy może być coś na rzeczy?

Z góry dziękuje za odpowiedz!
Dzień dobry. Większość dzieci na swoje imię zaczyna reagować między 10. a 12. miesiącem życia, ale większość to nie wszyscy. Opisała Pani bardzo wiele prawidłowych, normatywnych dla wieku zachowań, z których rodzic powinien się cieszyć. Niekonsekwentna reakcja na imię, o której Pani pisze (a nie jej całkowity brak) może mieć wiele przyczyn (w tym głównie laryngologicznych), ale w obliczu braku innych niepokojących objawów, dałbym dziecku co najmniej kilka kolejnych tygodni na monitorowanie jakości reakcji na imię. Jeżeli nadal będzie Pani zaniepokojona, warto wówczas pogłębić diagnostykę. Pozdrawiam Bartosz Neska