Niepełnoletnia

1 odpowiedzi
Czy w wieku 17lat mogę przyjść sama na wizytę? Chciałabym się zbadać i skonsultować czy wszystko jest w porządku, oraz porozmawiać o przyszłej antykoncepcji hormonalnej.
Lekarz powinien przyjąć na wizytę osobę, która ukończyła 16 lat, bez obecności dorosłego opiekuna. Prawo przewiduje w takim przypadku zgodę równoległą, tzw. podwójną – samego zainteresowanego i opiekuna, którym z reguły jest rodzic. To prawda, że najłatwiej ją uzyskać, gdy nastoletnie dziecko przyjdzie do lekarza wraz z rodzicem, nie jest to jednak konieczne. Może stawić się na badanie lub na zabieg bez opiekuna. Chodzi o tzw. zgodę poinformowaną, a nie ogólną: zarówno młody pacjent, jak i jego rodzic muszą wiedzieć, na co konkretnie się zgadzają, jak będzie przebiegać badanie lub leczenie, jakie wiążą się z nim zagrożenia. Zgodę u lekarza lub w rejestracji można wyrazić pisemnie lub ustnie, tak aby nie wzbudzała wątpliwości. Pozdrawiam.