Niedawno zrobiłam testy na nietolerancje pokarmową i okazało się, że mam poważną nietolerancję na ka

8 odpowiedzi
Niedawno zrobiłam testy na nietolerancje pokarmową i okazało się, że mam poważną nietolerancję na kazeinę i drożdże oraz umiarkowaną na proso, marchewkę i niektóre owoce. Mam dość widoczne objawy tzn. atopowe zapalenie skóry i opuchniętą śluzówkę nosa. Czy wyleczenie nietoleracji jest możliwe (czytałam o diecie eliminacyjnej)? Mniej więcej jak długo trwa taka dieta? Czy przy diecie eliminacyjnej konieczna może się okazać rezygnacja z wegetarianizmu? Czy przy poważnej nietolerancji należy całkowicie ograniczyć spożycie produktu czy można go jeść ale rzadziej? Jak to wygląda w przypadku umiarkowanej nietolerancji?
Pozdrawiam,
Agata
Dzień dobry!

Na podstawie uzyskanego wyniku testu należy wprowadzić dietę eliminacyjną. Czas, na jaki wyklucza się spożywanie danego rodzaju pokarmu zależy od stopnia nietolerancji (słaby/ średni/ wysoki). Ważne jest, aby odpowiednio zbilansować dietę eliminacyjną pod względem witamin i składników mineralnych, gdyż łatwo jest o niedobory przy tego rodzaju żywieniu. Wykluczenie na określony czas nietolerowanych produktów powinno poprawić Pani stan zdrowia i zregenerować jelita. Następnie można wprowadzić do diety nietolerowane produkty, bacznie obserwując stan i reakcję pacjenta. Dieta eliminacyjna nie wiąże się z rezygnacją z wegetarianizmu. Zapraszam na konsultację on-line lub w gabinecie.

Pozdrawiam,
Magdalena Oleś
slimfood.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam serdecznie. Czas trwania diety eliminacyjnej zależy od kwestii indywidualnych, szczególnie tempa regeneracji śluzówki jelit. Jak Pani wspomniała o objawach AZS, to można twierdzić że minimum rok diety eliminacyjnej będzie potrzebny. Tak, można wyjść z nietolerancji. Jeśli badania nie wykazały innych, to nie trzeba będzie rezygnować z diety roślinnej, ale na pewno z nabiału - jeśli go Pani spożywała. W zależności od stopnia reakcji organizmu na dany produkt eliminuje się go czasowo i wprowadza po jakimś czasie w małych ilościach. Zapraszam na konsultację online, dane kontaktowe znajdzie Pani na e-oanna.pl. Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Dzień dobry, po wykonaniu testu na nietolerancje pokarmowe należy wprowadzić dietę eliminacyjną. Ważne jednak jest aby dieta była zróżnicowana i zbilansowana, co oznacza że jeśli eliminujemy dany produkt uzupełniamy jadłospis jego zamiennikiem. W ten sposób eliminując nabiał należy pamiętać o produktach bogatych w wapń takich jak: rośliny strączkowe, jarmuż, kapusta włoska, boćwina, brokuły, nasiona słoneczniku, maku, ryby z ośćmi (sardynki). Dieta eliminacyjna powinna przynieść poprawę stanu zdrowia po ok. 1-2miesiącach, potem należy stopniowo wprowadzać produkty których unikaliśmy do tej pory. Proszę pamiętać o różnorodności; monotonia i powtarzalność posiłków prowadzi do zaburzeń trawienia.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Stachura-Kapusta
To zależy jaki rodzaj testów Pani wykonała (czy to była alergia IGG zależna itp.). Jeśli istnieje podejrzenie alergii pokarmowej warto wprowadzić dietę diagnostyczno eliminacyjną ( 2 tyg odstawienie alergenu, następnie ponowne wprowadzenie go do diety w celu potwierdzenia odpowiedzi immunologicznej ). Ciężko określić czy pełne wyleczenie jest możliwe jednak remisja jest możliwa. Taka dieta nie jest rezygnacją z wegetarianizmu. Istnieje bardzo duża gama alternatywnych produktów. O częstości spożywania produktów decyduje indywidualna reakcja organizmu (np w przypadku lekkiej nietolerancji laktozy można spożywać do 100 ml mleka dziennie bez objawów, przy pierwotnej nietolerancji laktozy sama kapsułka zawierająca minimalną ilość spowoduje dolegliwości)
Dieta eliminacyjna jest jak najbardziej wskazana na ok. 1-3 miesiące. Po tym czasie można spróbować podjąć próbę wprowadzenia pojedynczo pokarmów, które wywołują nietolerancję. W trakcie diety eliminacyjnej ważna jest odbudowa śluzówki jelita oraz zadbanie o zróżnicowaną dietę, żeby nie pojawiły się niedobory pokarmowe oraz ewentualne wprowadzenie suplementacji.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Nie wiem, który z testów na nietolerancje pani robila, bo kazda firma ma swoje wymagania co do czasu eliminowania z diety poszczególnych produktów i diety rotacyjnej. Na pewno nie musi pani rezygnować z diety wegetariańskiej i powinna pani wdrażać 1 x w tygodniu wszystkie produkty na którą miała pani umiarkowaną nietolerancję.
Dzień dobry, przede wszystkim należy wziąć pod lupę testy, które Pani robiła i potwierdzić ich wiarygodność. Niestety aktualnie mamy ich na rynku wiele, a tylko niektóre faktycznie dają wyniki zgodne z rzeczywistym stanem. Jeżeli chodzi o eliminację to należy na kilka tygodni całkowicie zaprzestać spożywania produktów, na które wykazuje Pani poważną nietolerancję, a pozostałe produkty spożywamy w oparciu o dietę rotacyjną. Taka dieta powinna być rozpisana przez dietetyka, ponieważ tylko wtedy istnieje szansa powrotu do zdrowia. Kolejną kwestią jest niebezpieczeństwo wprowadzania diety eliminacyjnej na własną rękę. Zawsze wiąże się to z niedoborami i tylko specjalista będzie w stanie dobrać odpowiednie zamienniki, tak aby nie doprowadzić do wyczerpania organizmu.
Należy przez 6-12 miesięcy zastosować dietę eliminacyjną. W Pani przypadku należy zastosować dietę usuwamy wszelkie produkty zawierających kazeinę dietę bezmleczną (w tym jogurty, kefiry, maślanki, twaróg, sery twarogowego itd.), z wyłączeniem jajek i orzeszków ziemnych. A także na te produkty które jest Pani uczulona zawierające drożdże, proso,marchewkę i te owoce co uczulają. Po określonym czasie należy wykonać powtórne badanie alergenów w klasie IgG. Jeśli badane nietolerancje pokarmowe wyszły ujemne, można powoli ponownie włączyć je do diety po każdym ze składników osobno, zaczynając od bardzo małej ilości. Należy w tym okresie obserwować reakcje organizmu. Najlepiej pod kontrolą lekarza i dietetyka. Być może alergeny są na tyle silne, że takie obostrzenia będzie Pani zmuszona stosować do końca życia. Jeśli chodzi o wegetarianizm jest możliwy i można tak ułożyć dietę eliminując produkty silnie alergenne.Pozdrawiam dietetyk kliniczny Beata Sela