Niecały miesiąc temu zakończyłem związek który był dla mnie bardzo trudny, gdy dowiaduje się, że oso

2 odpowiedzi
Niecały miesiąc temu zakończyłem związek który był dla mnie bardzo trudny, gdy dowiaduje się, że osoba z którą byłem pisze, rozmawia, robi różne rzeczy z innymi osobami nagle cały się trzęsę, zaczynam cały się trząść i strasznie źle się czuje. Co może pomóc?
Witam. Pyta Pan co może pomóc? Proponuję rozmowe z przyjacielem, zaufaną osobą lub psychologiem. Opowiedzenie o swojej sytuacji i emocjach bardzo często jest pomocne.

Tego typu reakcje organizmu zdarzają się po rozstaniu - dzieje się tak z powodu silnych emocji, które w dodatku się ze sobą mieszają: zazdrość, złość, smutek, żal itp. Nasz organizm dostaje sygnał, że coś jest nie tak i reaguje we właściwy dla siebie sposób. W dodatku miesiąc to bardzo niedługi czas od roztania. Radzę przynajmniej przez pół roku, a nawet dłużej unikać informacji na temat byłej partnerki na tyle, na ile jest to możlwe, np. wyłączyć obserwowanie jej profilu na fb czy innych portalach społecznościowych lub jeżeli jest to konieczne - zablokować je. Jeżeli macie wspólnych zanjomych - poprosić, aby nie mówili Panu o spotkaniach z nią, nie pokazywali zdjęć itp. Oczywiście nie chodzi o to żeby uniać tych informacji przez całe życie, ale przez parę miesięcy na pewno. Jeżeli mimo to, taka sytuacja, że się pan trzęsie się zdarzy, warto zastosować techniki relaksacyjne: głębokie oddychanie, rozluźnianie mięśni lub to, co pomaga akurat Panu radzić sobie z emocjami, np. bieganie, gorąca kąpiel, słuchanie muzyki relaksacyjnej. Jeżeli chodzi o myśli - radzę się skupić na myśleniu nie o partnerce i o tym, co teraz robi, ale paradoksalnie - o sobie: o tym, co Pan w sobie lubi i dlaczego jest Pan wartościową osobą - myśleć o swoich pozytywnych cechach. Chdzi o podejście do siebie ze współczuciem, pozwolenie, aby te trudne emocje przepływały przez Pana (w żadnym wypadku nie hamować ich i nie zabraiać sobie czuć) - warto się wtedy nawet położyć i spojrzeć na siebie jak na takie małe cierpiące dziecko - dzięki temu możemy dośwaidczyć własnej wyrozumiałości i pozwolenia sobie na chwile słabości, co samo w sobie pomaga. Czasami najtrudniejsze w tej sytuacji jest właśnie pzowolenie sobie na to, aby czuć się źle, akceptacja siebie i spojrzenie z wyrozumiałością na to, co się dzieje. Kiedy jednak tego dokonamy wiele potrafi się zmienić. Może też Pan sięgnąc do internetu i poczytać o etapach żałoby po rozstaniu, aby upewnić się, że emocje i stany, które Pan przeżywa są właściwe. Oczywiście osobiście gorąco polecam skorzystanie ze wsparcia specjalisty, który pomoże Panu przejść przez ten proces. Pozdrawiam i życzę siły.