Niecałe trzy tygodnie temu doznałem urazu więzozrostu barkowo-obojczykowego, lekarz ortopeda na ostr

4 odpowiedzi
Niecałe trzy tygodnie temu doznałem urazu więzozrostu barkowo-obojczykowego, lekarz ortopeda na ostrym dyżurze po obejrzeniu zdjęcia RTG zakwalifikował uraz jako 1-stopień, zalecił tylko 2-tyg odciążenie kończyny i jego zdaniem nie było potrzeby do wykonania dodatkowych badań diagnostycznych. Z racji, iż zaobserwowałem lekko odstający koniec obojczyka po stronie, której dotyczy uraz skonsultowałem się jeszcze dodatkowo u dwóch lekarzy. Obaj ocenili uraz na 2-stopień, jeden zalecił unieruchomienie barku za pomocą temblaka/ortezy na 3-4 tyg, natomiast drugi stwierdził, iż poza zmniejszeniem dolegliwości bólowych unieruchomienie nie jest konieczne, a może tylko wpłynąć negatywnie na staw łokciowy, zostałem poinformowany, iż obojczyk będzie mi lekko odstawał, gdyż więzozrost się nie zrośnie. Żaden z lekarzy nie zalecał żadnej rehabilitacji, jedynie fizjoterapię. Ruchomość kończyny jest praktycznie zachowana, odczuwam jedynie coś jakby odrętwienie barku i tępy ból w skrajnych jej położeniach. Proszę o poradę jak długo przy tego typu urazie powyższy stan może się utrzymywać i czy faktycznie unieruchomienie barku nie jest celowe, a dolegliwości z nim związane z czasem ulegną zmniejszeniu.
Witam
Badanie RTG w takich przypadkach jest w stanie pokazać tylko twarde części naszego ciała , czyli kości. Jeśli już chcielibyśmy zrobić dokładniejsze badanie tkanek miękkich więzadeł, ścięgien, chrząstek stawowych to USG; a najlepiej rezonans. Proszę sobie przypomnieć sprawę naszego Narodowego obrońcy Kamila Glika - to samo uszkodzenie i czy on nie miał rehabilitacji????. Miał i to od razu, ponieważ kiedy dochodzi do urazu pojawia się wiele niekorzystnych zmian degeneracyjnych i napięciowych w tkankach miękkich oraz bio mechanice ciała. Terapia i trening leczniczy jest wtedy tak prowadzony, aby uszkodzone tkanki goiły się pod stałą kontrolą i we właściwy sposób. Taki zrost jest mocny i działa z reszta tkanek fizjologicznie. Proszę sobie poszukać terapeuty manualnego/fizjoterapeuty z doświadczeniem to on/ona na pewno Panu pomorze. Odpowie na pytania co do zasadności usztywnień i innych pomocy terapeutycznych. Ból który Pan odczuwa i drętwienie pochodzi z tkanek miękkich nie tylko więzozrostu. Im wcześniej zacznie Pan usprawnianie i terapię tym lepiej.
Pozdrawiam

W niektórych przypadkach czasowe unieruchomienie ma sens. Jednak uważam, że tutaj podstawą diagnostyki -jeżeli chodzi o badania obrazowe- powinno być dobre USG (u lekarza, który specjalizuje się w USG narządu ruchu )- jest to badanie dynamiczne i widać tam nie tylko tkanki w spoczynku ale także podczas ruchu kończyny. Tak najłatwiej ocenić stabilność po uszkodzeniu stawu. Potem niezależnie od zasadności unieruchomienia powinno się w miarę szybko zacząć terapię- nawet jeżeli unieruchomienie będzie niezbędne, to dobry terapeuta popracuje w bezpieczny sposób tak, żeby leczenie było optymalne, a skutki urazu jak najmniejsze. Pozdrawiam.
Witam. W tym przypadku konieczne jest badanie manualno terapeutyczne barku, aby ocenić, która struktura jest źródłem objawów bólowych. Ocenie muszą zostać poddane zarówno struktury kostne, stawowe, mięśniowe oraz nerwowe. Po tej ocenie można powiedzieć więcej na temat potrzeby unieruchomienia lub je braku. Pozdrawiam
Witam serdecznie. W przypadku uszkodzenia tkanek miękkich, jakimi są między innymi więzadła(więzozrosty) zasadne byłoby wykonanie USG. Na zdjęciu RTG widać tylko elementy kostne. Aby prawidłowo zdiagnozować i zaplanować leczenie niezbędne jest badanie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Bez badania funkcjonalnego i palpacyjnego ciężko jest cokolwiek zalecić. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do formy!