Nie wiem od czego zacząć. Mieszkam z mamą i w ogóle się z nią nie dogaduję. Mama uważa, że zawsze ma

4 odpowiedzi
Nie wiem od czego zacząć. Mieszkam z mamą i w ogóle się z nią nie dogaduję. Mama uważa, że zawsze ma rację. Cały czas mi zwraca : za mało kwiatków w doniczce, a to że czysty ręcznik wyrzuciłam do prania. Jeśli zachowam się tak jak ona to mówi, że jestem zgryźliwa i podła
. Moja mama wyjeżdża za granicę i związku z tym , też mi potrafi powiedzieć, że nie mogę tak robić ( np. mieszać zwykłą łyżką po patelni, bo Niemka by mi zwróciła uwagę) , natomiast ona może zachowywać się jak chce ( przychodni do śniadania w koszuli nocnej i wtedy nie bierze już pod uwagę tego, czy Niemka by je zwróciła uwagę). Kilka razy jej tłumaczyłam, i nawet się spytałam, czy w Niemczech też przychodzi w koszuli do śniadania, odpowiedź była jednoznaczna- nie. Ale ona jest w domu to może robić inaczej niż w Niemczech, a mnie zwraca uwagę ponieważ mnie uczy.Co mam robić?
Dzien dobry. Moze to zbyt oczywiste i nie wiem ile ma pani lat. Jednak jesli jest pani osobą dorosłą to czy nie jest naturalną koleją życia usamodzielnienie sie? Usamodzielnienie czyli odcięcie pepowiny, a dokładniej samodzielne mieszkanie, rachunki, praca, to, czym zajmują się dorośli. Mama zawsze będzie pani Mamą, tak jak pani jej córka, ale proces wychowania zostal zakończony w momencie ukończenia przez panią 18 lat. Dlatego ma pani prawo żyć zgodnie ze swoimi standardami, normami i poczuciem wolnosci.

Dobrze, że szuka pani sposobów na rozwiązanie obecnej sytuacji. Nie jest ona łatwa, zarówno dla pani jak i pani mamy. Z opisu sytuacji wydaję się, że warto skupić się na poprawie komunikacji między wami oraz na określeniu potrzeb obu stron. Nazwanie i omówienie, jakie obszary i dlaczego są powodem nieporozumień i wspólnym poszukaniu rozwiązań. Jest to możliwe, potrzebna do tego jest otwartość obu stron i dokładne określenie i zrozumienie własnych oczekiwań. Jeśli trudno wam będzie to wypracować wspólnie, we dwie, to warto rozważyć pomoc psychologa lub terapeuty w tym obszarze.
Życzę efektywnego poszukiwania wspólnych, satysfakcjonujących obie strony rozwiązań.
Dzień dobry, zgadzam się z obiema moimi przedmówczyniami. Rozumiem trudny budowania swojej własnej osobowości i pragnienie życia po swojemu. Proszę jednak próbować zrozumieć również punk widzenia mamy, a naprawdę nie wolno normalną łyżką po teflonowej patelni i to nigdzie na świecie, bo uszkodzony teflon metalem z np. łyżki jest rakotwórczy. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dochodzeniu do własnych praw przy jednoczesnym poszanowaniu praw mamy,
Witam serdecznie, to bardzo cenne, iz szuka Pani pomocy i ma motywacje do zmiany sytuacji. Pani relacja z Mama wymaga terapii rodzinnej. Warto takze pomyslec o terapii indywidualnej, by zastanowic sie i rozpoznac mechanizmy, ktore warunkuja Pani pozostawanie w trudnej i raniaca Pania relacji, (diagnoza osobowosci w kierunku osobowosci zaleznej). Warto zawalczyc o siebie, nauczyc sie okreslania wlasnych granic, (trening asertywnosci z psychologiem), a takze metod efektywnej komunikacji opartej o zasady komunikacji bez przemocy. Przede wszystkim nalezaloby wyodrebnic Pani zasoby, ktore pozwola Pani zaistniec, takze poza relacja z Mama.