Nie piszę raczej w związku z typowym problemem, ale chęcią uzupełnienia wiedzy z rzetelnych źródeł (

3 odpowiedzi
Nie piszę raczej w związku z typowym problemem, ale chęcią uzupełnienia wiedzy z rzetelnych źródeł (a na pewno bardziej niż internetowe blogi), dzięki której będę mieć pewność co do poprawności higieny jamy ustnej. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze pasty do zębów? Szczególnie jeśli chodzi o profilaktyczne działanie przeciwpróchnicze albo kiedy np. chciałoby się kupić bezpieczną pastę pomocną przy walce z przebarwieniami? Osobiście orientuję się tylko na tyle, żeby wiedzieć, że SLS w składzie może być niebezpieczne pod kątem aft (pomijając całą resztę związaną z tą substancją). Co z pastami naturalnymi bez fluoru?
Z góry dziękuję za pomoc w rozwianiu wątpliwości, pozdrawiam :)
Dzień dobry, pasty naturalne są jak najbardziej dobrymi pastami. Niestety, wszystkie one posiadają w swoim składzie substancje konserwujace.Jeżeli chodzi o działanie przeciwpróchnicze w mojej ocenie najlepsze są aminofluorki które są powierzchniowo czynne i skutecznie zabezpieczają zęby przed próchnicą. W walce z przebarwieniami jest szereg past bazujących na ziołach np. porost islandzki, które skutecznie likwidują przebarwienia ,ale nie wybielą mocno zębów. Wybielanie zębów najlepiej zrobić w gabinecie - lampą. Pozdrawiam dr Kręcisz

Witam, dziękuję za ciekawe pytanie, rzadko poruszane przez pacjentów ale i rzadko inicjowane przez dentystów. Biorąc pod uwagę że prawdopodobnie jest Pan/Pani osobą już dorosłą a nie nastoletnia z uzębieniem mieszanym (melczakami i stałymi) to w dorosłym wieku nie pasta ale SZCZOTECZKA jest ważniejsza jak i CZAS jej używania. Ważne jest aby szczotkować minumum 2 minuty 2x dziennie wszystkie powierzchnie zębów- czyli żujące, od strony języka, podniebienia, policzka a przestrzenie miedzyzębowe- używając nici dentystycznych. Pastę należy wypluć NIE PŁUKAĆ wodą; Ważne by nie szczotkować zaraz po słodkim posiłku czy słodkim napoju lecz odczekać 20 minut. Chodzi o ślinę - i jej siłę buforującą. Gdy szczotkujemy zaraz po słodkim posiłku to szkliwo potraktowane cukrem i kwasami powstającymi z cukrów działa bardzo osłabiająco na szkliwo, które staję się kruche więc szczotkując od razu BARDZO łatwo je usunąć używając nawet średniomiękkiej szczoteczki. I bolesna nadrważliwość szkliwa po kilku latach takiego procederu bądź ubytki klinowe (szyjki) gotowe.
Najpierw należy określić o jakie przebarwienia chodzi. Jeśli mowa o ciemnych nalotach na zębach to spowodowane są np herbatą, czerwonym winem itd to można je usunąć przy pomocy "piaskowania" w gabinecie stomatologicznym lub stosować pastę zawierającą środki lekko ścierne np kwaśny węglan sodu. Przebarwienia spowodowane zaburzeniem mineralizacji zęba są trudniejsze do zlikwidowania. Należy stosować pasty zwierające hydroksyapatyt zwłaszcza nanohydroksyapatyt ale nie zawierające fluoru.