Nawrót Proteus Mirabilis

4 odpowiedzi
Witam , od dwóch miesięcy w posiewie moczu wychodzi mi bakteria Proteus Mirabilis . Od początku zażywałam antybiotyki , biseptol, ciprinol , pózniej zinnat aż teraz znów Ciprinol. Nie były to krótkie kuracje . Po każdym antybiotyku, robiąc posiew powtarza się ta sama bakteria . Dodam że nie współżyję , dbam o higienę oraz prowadzę profilaktykę. Moje objawy to silne parcie na pęcherz , pieczenie cewki moczowej, sporadyczny ból nerek,brak gorączki. Byłam zmuszona zrezygnować z pracy , ta bakteria nie daje mi żyć i normalnie funkcjonować . Moje pytanie brzmi dlaczego antybiotyki które były wrażliwe na tę bakterię ( jak pokazywał antybiogram) nie zwalczył jej? Czy coś więcej można zrobić , czy jest inna metoda ?
Witam serdecznie, należy zgłosić się jak najszybciej do Gabinetu Urologicznego z aktualnym wynikiem badania ogólnego moczu oraz posiewem moczu celem m.in. USG jamy brzusznej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Można zastosować terapię dożylną zgodną z posiewem moczu. Bakteria jest uporczywa i trudna do likwidacji. Konieczna jest też diagnostyka przyczynowa infekcji.
Witam serdecznie
Wskazane jest znalezienie przyczyny bakteriomoczu: zabieg? ,kamica , uchyłki pęcherza itp.
Standardowy posiew moczu otrzymany z laboratorium zazwyczaj przedstawia tylko podstawowy antybiogram przedstawiający tylko ogólne grupy wrażliwości :
”S” - wrażliwy na standardowe dawki leku
"I" - średnio wrażliwy
R" - oporny.
Rzadko w zwykłym posiewie moczu oznaczana jest całkowita lekowrażliwość. W tym przypadku wskazane jest oznaczenie MIC (minimalne stężenia antybiotyku hamującego wzrost bakterii) oraz MBQ (metoda interpretacji MIC, dzieli się graniczne stężenie antybiotyku dla wrażliwego szczepu przez MIC szczepu badanego).
Im wyższy MBQ tym większa szansa sukcesu terapeutycznego - wskazana podaż tak dobranego antybiotyku .
Być może w tym przypadku mamy zwiększoną oporność bakterii, antybiotykoterapia trwała zbyt krótko , dawki antybiotyku był zbyt małe , lub antybiotyk miał bardzo niski MBQ .
Być może w tym konkretym przypadku wymagana byłaby hospitalizacja w oddziale chorób wewnętrznych lub urologii ( w zależności od profilu danego oddziału urologii) ,
podaż dożylna antybiotyku (lub dwóch antybiotyków z innych grup z wysokim MBQ).
Do rozważenia antybiotyk zgodny z posiewem stosowany w lecznictwie zamkniętym np. Meronem , Amikin , Tienam.

pozdrawiam serdecznie
Przemysław Sokołowski
Dzień dobry, należy przeprowadzić dokładna diagnostykę układu moczowego i jeżeli nie wystąpią zadne nieprawidłowości to trzeba pomyśleć o autoszczepionce. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.