Nagła utrata wagi

28 odpowiedzi
Witam. Mam 26 lat. Zmagam się od kilku miesięcy z niedowagą. Moja waga to 51 kg przy wzroście 165 cm. Mam wrażenie, że cały czas jestem nienajedzony pomimo tego, że mam bardzo słaby apetyt. Schudłem także 25 kg w przeciągu kilku miesięcy bez diety i ćwiczeń, ponieważ mój apetyt strasznie osłabł. Jestem ciągle przemęczony i osłabiony. Szwankuje mi wzrok, włosy są strasznie słabe i łamliwe. Wyniki, które robiłem kilka miesięcy temu były w normie. Proszę o jakąś poradę.
Proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego. Pozdrawiam

Proszę zrobić badanie na grzyby, pleśnie i pasożyty oraz w kierunku nadczynności tarczycy.
Witam serdecznie,
Dziękuję za pytanie, sugerowałabym w pierwszej kolejności wykonanie podstawowych badań krwi: morfologia oraz glukoza na czczo, a także badania tarczycy: TSH i fT4.
w dalszej kolejności, warto byłoby przeanalizować Pana styl życia i sposób odżywiania (Dzienniczek żywieniowy).
Pozdrawiam,
MBellwon
Witam, proponuję powtórzyć badania (można wykonać badania na obecność pasożytów) i dokładnie przeanalizować co Pan jada w ciągu dnia. Jaką to daje wartość kaloryczną i odżywczą.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowny Panie,
przede wszystkim proszę ponowić badania krwi i udać się z nimi do lekarza (najlepiej rodzinnego, by ten mógł skierować Pana dalej). Jest to spora utrata kilogramów, a reszta objawów (wzrok, włosy) świadczy o niedoborach pokarmowych. Warto znaleźć przyczynę utraty apetytu.

Aby pomóc sobie "w kuchni", może Pan próbować przygotowywać sobie posiłki, które będą cieszyły zarówno kubki smakowe, jak i oczy. To może pomóc. Poza tym, ważna będzie dobrze zbilansowana dieta.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Taka utrata wagi i brak apetytu są bardzo niepokojące, na pewno musi Pan zrobić dodatkowe badania, które powinien zlecić lekarz. Przyczyn może być wiele, ale to lekarz musi wykluczyć lub potwierdzić te najpoważniejsze. Dopiero wtedy może Pan szukać pomocy u dietetyka. Pozdrawiam. Joanna Arciszewska.
Witam,
Pana objawy (zaburzenia wzroku, problemy z włosami) mogą być wynikiem niedoborów pokarmowych. Tak duża utrata masy ciała wymaga dokładnego zbadania przyczyny chudnięcia. Proszę pilnie skontaktować się z lekarzem rodzinnym w tej sprawie, który zleci Panu odpowiednie badania (może to np. choroba pasożytnicza). Aby zapobiec dalszej utracie masy ciała proszę dbać o regularność posiłków, jeść 5-6 posiłków dziennie. Posiłki powinny mieć atrakcyjny wygląd oraz wysoką wartość odżywczą. Pomiędzy posiłkami może Pan pić świeże soki owocowe i warzywne. Proszę pamiętać też o różnorodności posiłków. Polecane w Pana przypadku będą produkty wysokokaloryczne np. suszone owoce, orzechy, oleje roślinne dodawane do surówek. Może Pan przygotowywać koktajle, zupy kremy, które nie powodują długotrwałego uczucia sytości. Na rynku dostępne są też specjalne preparaty odżywcze np. Nutridrinki. Jednakże nie wiem co jest przyczyną Pana chudnięcia, dlatego nie mogę zbyt wiele pomóc. Zachęcam do udania się do lekarza i do dietetyka, który ułoży dietę w oparciu o dokładny wywiad zdrowotno-żywieniowy. Pozdrawiam!
Witam,

Wyniki w normie nie zawsze świadczą o tym, że wszystko jest ok. Niekiedy wynik w dolnej lub górnej granicy wskazuje na zaburzenia i już wtedy możemy reagować. Nie wiem jakie badania Pan wykonywał dotychczas, ale sądzę że należałoby rozszerzyć diagnostykę i znaleźć przyczynę obecnego stanu. Tak szybki ubytek masy ciała nie jest bezpieczny dla zdrowia, zwłaszacza że dzieje się to samoistnie bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w swoim stylu życia. Konsekwencje mogą być poważne, silne siedobory składników odżywczych już dają się zauważyć (osłabienie wzroku, pogorszenie kondycji włosów).

Sugeruję wykonanie badań takich jak: morfologia z rozmazem, TSH, FT3, FT4, antyTPO, antyTG, żelazo, ferrytyna, OB, CRP, ASP, ALT, cały lipodogram (TG, HDL, LDL), kortyzol, ANA1, ANA3, glukoza i insulina na czczo, mocz. Z tymi wynikami proszę zgłosić się do dietetyka klinicznego, który ustali Panu plan działania, dostosuje sposób odżywiania się do obecnego stanu zdrowia. Żywność ma ogromny wpływ na to jak funkcjonujemy i tam musimy szukać rozwiązania.

Pozdrawiam serdecznie,
Wiktoria Kreft
dietetyk kliniczny
Sports-Med
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zacząć należy od wyjaśnienia przyczyny braku apetytu, bo prawdopodobnie kryją się za tym problemy zdrowotne. W ramach porady dietetycznej sugeruję po prostu jedzenie min. 3 dużych posiłków dziennie. Pozdrawiam
Witam 51 kg przy 165 cm wzrostu nie jest niedowagą. Należałoby przeprowadzić szczegółowy wywiad aby móc stwierdzić co się dzieje, że jest Pan zmęczony, osłabiony itp. Na pewno musi Pan powtórzyć wyniki ponieważ, wiele mogło się już zmienić. Zapraszam do kontaktu
Dzień dobry. Opisane przez Pana objawy mogą być pierwszym sygnałem świadczącym o niedoborach żywieniowych lub chorobach, które toczą się w organizmie. Jednak żeby postawić diagnozę konieczne jest wykonanie szeregu badań dlatego w tym momencie pojawia się pytanie - jakie badania zostały zrobione? Jeśli była to jedynie podstawowa morfologia krwi to może okazać się ona niewystarczająca do wykrycia przyczyny objawów.
Dzień dobry,
tak duża utrata masy ciała w przeciągu kilku miesięcy, jest zjawiskiem wysoce niepokojącym i może być objawem nie zdiagnozowanej choroby, np. cukrzycy typu I. W pierwszej kolejności należy wykonać morfologię krwi oraz zbadać poziom glukozy we krwi, wykonując test obciążenia glukozą, tzw. krzywą cukrową. Powyższe objawy mogą mieć również źródło w funkcjonowaniu tarczycy, dlatego zaleciłabym zbadanie poziomu TSH, fT3, fT4 oraz przeciwciał tarczycowych. Bardzo istotna będzie tutaj odpowiednia podaż energii w codziennej diecie, aby wyrównać niedobory i odżywić organizm. Ale dopiero w oparciu o wyniki badań diagnostycznych, wykonane pomiary antropometryczne oraz przeprowadzony wywiad żywieniowy, będzie można określić odpowiednie zalecenia.
Pozdrawiam serdecznie,
Urszula Bulanda
Dzień dobry,
sporo tych kilogramów ubyło w tak krótkim czasie, przyczyn spadku wagi może być wiele, dlatego proszę skonsultować się z lekarzem rodzinnym oraz spotkać się z dietetykiem i dokładnie przeanalizować sposób odżywiania.
pozdrawiam
Witam, przede wszystkim trzeba zrobić badania: morfologia, lipidogram, próby wątrobowe, panel tarczycowy, glukoza, insulina, wit D3. Myślę, że na pewno coś się wyjaśni. Jednak polecam iść z tym do lekarza ponieważ taki duży, niezamierzony ubytek wagi jest mocno podejrzany. W razie potrzeby ułożenia diet zapraszam do gabinetu.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Powinien pan zrobic dokładniejsze badania, bo taka utrata wagi i brak apetytu nie są normalną rzeczą dla zdrowego organizmu.
Dzień dobry,
najlepiej będzie, jeżeli skieruje się Pan do lekarza- aby ustalić przyczynę Pana spadku masy ciała oraz ogólnego osłabienia organizmu.
Pozdrawiam
Witam,
Utrata masy ciała jest znaczna. Nie pisze Pan jakie badania pan wykonywał. Sugeruję wykonanie badań w kierunku zdiagnozowania chorób tarczycy (TSH, FT3, FT4) i koniecznie proszę skonsultować je z lekarzem rodzinnym, który podejmie decyzję odnośnie ewentualnej konsultacji z endokrynologiem.
Pozdrawiam
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Opisane przez Pana objawy oraz znaczna redukcja masy ciała może świadczyć o postępującej chorobie np. cukrzycy. Warto udać się do lekarza prowadzącego w celu otrzymania skierowania na badania diagnostyczne.
Pozdrawiam, Dietetyk Marianna Hall | Centrum Dietetyki Nutrado (nutrado. pl)
Dzień dobry,
proponuję powtórzyć badania i udać się na wizytę do psychodietetyka aby pomógł znaleźć przyczynę chudnięcia oraz ustalić nowe zalecenia żywieniowe.
Jakie badania zostały u Pana zrobione?
Dzień dobry,
Zalecam wizytę w gabinecie dietetycznym gdzie będzie można przeprowadzić szczegółowy wywiad żywieniowy i dojść do jakiś konstruktywnych wniosków. W chwili obecnej mam za mało informacji, żeby udzielać porad.
Pozdrawiam,
Angelika Korcz.
Pozwoliłam sobie przekazać pytanie lekarzowi, ponieważ moje zadanie nie polega na stawianiu diagnozy, a problem nie wydaje się być dietetyczny. Lekarz zaleca udanie się do specjalisty w celu pogłębienia diagnostyki. Należy zrobić nowe badania, adekwatne do objawów. Wyniki na pewno znajdą odpowiedź na zapytanie. Następnie zapraszam do siebie w celu ułożenia diety dostosowanej do potrzeb organizmu.
Powinien Pan niezwłocznie udać się do lekarza, który pokieruje na dalsze badania. Dopiero jak pozna Pan pełną diagnozę swojego stanu zdrowia polecam wybrać się na konsultację dietetyczną. Pozdrawiam
Witam, podał Pan zbyt mało danych, jakie wyniki były robione, czy konsultował się Pan z lekarzem żeby je zinterpretować, jaki był wynik tsh, ft3, ft4, anty-tpo, anty-tg, glukoza, morfologia, crp.
Witam serdecznie,
Trudno na podstawie samego opisu stwierdzić co może leżeć u podłoża takiego spadku wagi. Przyczyn może być kilka: od tarczycy po wszelkiego rodzaju choroby złego wchłaniania, celiakia. Musiałabym wiedzieć jakie badania miał Pan wykonane, aby coś więcej powiedzieć. Natomiast, proponuję pomyśleć o badaniu w kierunku celiakii, ew. nietolerancjipokarmowych jeśli choroby tarczycy były wykluczone.
Dzień dobry. Powinien Pan jak najszybciej udać się do lekarza i ponownie wykonać badania. Tak duży i niezamierzony spadek masy ciała wymaga interwencji lekarskiej. Należy wykluczyć poprzez badania krwi i kału choroby przewodu pokarmowego, choroby nowotworowe, zaburzenia pracy tarczycy, pasożyty (w tym tasiemca) i szereg innych chorób. Dopiero trafna diagnoza pozwoli na konkretne działania dietetyczne. Do tego czasu aby nie pogłębiać niedożywienia i niedoborów pokarmowych warto stosować dietę łatwostrawną oraz wspomóc się ONS. Tego typu preparaty są do kupienia w każdej aptece. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia
Koniecznie proszę zrobić nowe badania. Przebadać tarczyca jak również w kierunku nowotworu. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu jak najszybciej.
Jeśli chodzi o dietę to bardzo chętnie prześledziłabym Pana dzienniczek żywieniowy.
Zapraszam do kontaktu.
Wspomina Pan, że wyniki badań są w normie, ale niestety nie wiadomo, o jakich wynikach Pan pisze. "Samoistna" utrata 25 kg w ciągu kilku miesięcy jest bardzo niepokojąca i może mieć wiele przyczyn, dlatego nie powinien Pan bagatelizować problemu i udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który z pewnością skieruje Pana na wykonanie potrzebnych badań. Jeśli chodzi o odczucie zmęczenia, osłabienie, problemy ze wzrokiem, złą kondycją włosów to mogą to być skutki niedoborów składników odżywczych związanych z nieprawidłową dietą lub jak ma to miejsce u Pana, szybką utratą masy ciała.

Serdecznie pozdrawiam!