nadwrażliwość zębów po okoronowaniu

8 odpowiedzi
Witam
mam założone tymczasowo 2 mosty/korony porcelanowe na podbudowie metalowej, na 13 górnych zębach/ 8 zębów własnych, żywych,
-pierwsza wizyta - leczenie próchnicy na 3 zębach, tuż po: opiłowanie w znieczuleniu,
-druga wizyta: dopasowywanie szkieletu, kolejne znieczulenie i opiłowywanie niektórych zębów / w tym tych leczonych na pierwszej wizycie/ spiłowanie-skrócenie dwóch zdrowych przeciwstawnych zębów, celem dopasowania do zgryzu,
-trzecia wizyta : przymiarka właściwych mostów, kolejne znieczulenie i dopiłowywanie zębów, przekręcenie 7-ki / ból wielki/ założenie w/w na okres 5 tygodni. Jeden z mostów był wkładany, wyciągany, w końcu wciśnięty, czułam ucisk i napieranie na 1-nkę. Z powodu drętwej i nabrzmiałej wargi nie mogłam dokładnie ocenić wykonanej pracy,
- czwarta wizyta: ponowne zamocowanie mostu / 7 zębów/, który odkleił się po 2 po dniach.
Mam się przyzwyczajać mimo,że ma sporo wad.
Na następnej wizycie w/w mają być zdjęte i oddane do poprawki:
- widać czarne miejsca przy dziąsłach,
- dziąsła w niektórych miejscach są zasinione,
- porcelana bliżej dziąseł jest żółtawa / lekarz mówi, że tak się robi, aby ząb wyglądał naturalnie/,
- spod jednej koronki coś mi wystaje od spodu tuż przy dziąśle,
-w zgryzie z jednej strony, między zębami przeciwstawnymi - 4 i 5- widoczny znaczny, prześwit- zęby nie stykają się.
Przez cały czas noszenia zębów tymczasowych /2x po 7 dni/ jak i noszenia mostów na okres próbny / na razie minęło 10 dni/ , zęby leczone na pierwszej wizycie z próchnicy były i są bardzo wrażliwe na ciepło, zimno, słodkie - to ten most, gdzie zęby były trzykrotnie piłowane, pozostałe zęby w tym moście też są tkliwe, choć mniej.Czy powodem tego jest nieszczelność? Zanim będę miała poprawione mosty minie 7 tygodni, czy tak długo można funkcjonować z nadwrażliwością zębów?
Czy korona ma mieć dwa odcienie? Od dołu jaśniejszy, ku górze żółknie.
Koszty: korona - 13 x 800zł
leczenie próchnicy - 3 x 200zł / ubytek średni/. Zbierałam na to 5 lat, wybrałam dużą klinikę z Częstochowy, ale zaczynam mieć wątpliwości co do wykonywanej usługi. Nadmieniam, że na dole mam 8 zębów własnych od 1-4, na pozostałych zębach protezę akrylową.
Proszę o pomoc.
Dzień dobry.
Odpowiadając na Pani pytanie dotyczące nadwrażliwości to myślę, że moze być Pani spokojna, gdyż nawet przy idealnie szczerej zacementowanej pracy protetycznej nadwrażliwość zębów może utrzymywać sie przez kilka tygodni ( zależy to zazwyczaj od ilości oszlifowanych tkanek własnych jak i indywidualnych predyspozycji pacjenta). Jezeli jest to wyłącznie nadwrażliwość na pojawiające sie bodźce ciepłe , zimne, słodkie a nie dolegliwości samoistne, bez działania żadnych bodźców to po poprawieniu mostów, o których Pani wspomniała wszystko powinno sie wyciszyć.
Co do koloru zębow w orzący protetycznej ( bardziej żółtych w okolicy przydziąslowej to rzeczywiście anatomicznie tak zęby wyglądają ale ostateczny kolor zależy od lekarza i technika , ktory daną pracę protetyczną wykonuje . Zazwyczaj kolor widać juz na etapie przymiarek , które były w Pani wykonywane.
Jezeli praca protetyczna , jak Pani wspomniała, będzie poprawiana , ze względu na nieszczelności to można poprosić techniczna, aby rozjaśnił okolice przyszyjkową ( należy usunąć napaloną na metal porcelanę i napalić w jaśniejszym kolorze - jest to duzo pracy, ale jest to możliwe .
Mam nadzieję, że chociaż w nieznacznym stopniu pomogłam.
Życzę powodzenia.
Malgorzata Zając

Witam serdecznie,
Problem jest bardzo złożony i bez badania klinicznego ciężko coś konkretnego doradzić, ponieważ podstawą do diagnostyki tutaj jest zdjęcie RTG + badanie kliniczne.
Co do różnych odcieni porcelany, to zwykle faktycznie tak się robi, w mniejszym lub większym stopniu. Ale sama estetyka odbudowy ma się przede wszystkim podobać pacjentowi! Dlatego też jest okres kiedy nosi się mosty tymczasowe, aby oswoić się z tym, ocenić czy nam się to podoba i zgłosić protetykowi swoje uwagi. To przejście może być np. mniej widoczne, czy mniejsza różnica odcieni, można też zawsze nieco rozjaśnić te zęby. Warto zawsze patrzeć na to z tej strony, aby też te zęby wyglądały naturalnie.

Czarne miejsca przy dziąsłach nie powinny być widoczne, ale możliwe, że to kwestia pracy tymczasowej. To co wystaje przy dziąśle, to może być cement i należy go na pewno oczyścić.

Jeśli chodzi o przestrzeń po bokach, to wszystko zależy od pani zgryzu. Czasami jest tak, że kompleksowej zmiany zgryzu, łącznie z wymianą protezy itd. nie ma możliwości ustawić odpowiednio zgryzu. Czasami wystarczy wymiana protezy na nową, czasami konieczne jest leczenie ortodontyczne lub inne dodatkowe zabiegi.

Jeśli chodzi o nadwrażliwość, to tutaj mogą być różne powody. Też z tego względu nosi się most tymczasowy, aby takie problemy wyłapać. Czasami po oszlifowaniu może być niestety konieczność leczenia kanałowego zębów. Tutaj należy zawsze indywidualnie ocenić.Może to być też kwestia delikatnego stanu zapalnego dziąseł spowodowanego nadmiarem cementu. Mogą to być też odsłonięte szyjki tych zębów, nieprzykryte przez korony. Warto aby lekarz wykonujący mosty dokładnie to zbadał.

Tak jak pisałem na początku - w większości pytań przy tak złożonym problemie bez dokładnego badania ciężko cokolwiek konkretnego powiedzieć. Najlepiej zawsze pytać wprost lekarza, który wykonuje daną pracę.
Witam, nieszczelność może być przyczyną nadwrażliwości. Tak porcelana tak jaj zęby naturalne powinna być w różnych odcieniach bardziej żółta w okolicy szyjki.
Aby zmniejszyć nadwrażliwość proszę stosować pastę do zębów nadwrażliwych.
Witam,
Dziękuję za szczegółowy opis sytuacji. Niestety nawet pomimo tak precyzyjnego przedstawienia problemu ciężko mi się wypowiedzieć nie widząc Pani i aktualnych zdjęć rentgenowskich. Przy tak dużych pracach podejrzewam, ze konieczna było zmiana wysokości zwarcia (które mogło się obniżyć z powodu braków i przeciążenia tych zebow, które zostały).
Rehabilitacja zgryzu tego typu zwykle wymaga etapu przejściowego i wierze, ze może wiązać się z dyskomfortem dla pacjenta. Żywe żeby po oszlifowaniu mogą przez jakiś czas wykazywać nadwrażliwość. Mimo wszytko jeżeli jest szansa na zachowanie żywych zębów to warto z niej skorzystać.
Jeżeli chodzi o nieregularny kolor to faktycznie, odpowiednio zastosowane przejście pozwala uzyskać bardziej naturalny efekt-wykorzystuje się to także przy wypełnieniach po leczeniu próchnicy. Jeśli jednak nie jest Pani zadowolona z estetyki koron warto porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym.
Polecam póki co zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę do zębów i pastę chroniącą przed nadwrażliwością-No ELMEX zielony, parodontax.
Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry, dopóki most nie jest na stałe zacementowany, wszystko można poprawić.Należy zwrócić uwagę na bolące zęby ( skontrolować ,czy nie ma konieczności przeleczenia kanałowego). Korona może mieć i cztery odcienie - wszystko zależy od kolorytu Pana/i naturalnych zębów. Staramy się dopasować kolor tak, by były identyczny z zębami naturalnymi chyba, że planowane jest wybielanie zębów ,ale to powinno być zrobione wcześniej. Niekiedy, na wyrażną prośbę pacjenta można zrobić korony jaśniejsze, tym bardziej ,że nie jest to pojedyncza korona.Proszę porozmawiać z lekarzem i przedstawić mu swoje uwagi. Pozdrawiam dr Kręcisz
Witam.
Na wstępie zaznaczam, że opisana sytuacja znacznie wykracza poza zwykłe zapytanie. Każdy lekarz prowadzący stara się znależć optymalne indywidualne rozwiązania dla każdego pacjenta. Podejrzewam, że tak samo jest i w sytuacji Pani. Również nadmieniam, iż usługa medyczna - jest usługą należytej staranności, a nie rezultatu...

Odnośnie zaistniałej sytuacji:
1. Lekarz prowadzący oszczędził Pani i zdrowotnie, i finansowo - gdzyż założył uzupełnienia na żywe zęby (wynika to z opisu Pani), a nie uczynił rutynowego leczenia kanałowego dla wszystkich okoronowanych zębów.
2. Również nie sądzę, by Pani nie została poinformowana o możliwych powikłaniach, w tym - i o przejściowej nadwrażliwości.
3. Nadwrażliwość powinna zaniknąć albo trzeba będzie wykonać dodatkowe leczenie tkliwych zębów.
4. Nie podano informacji odnośnie tego, czy zaakceptowała Pani wygląd uzupełnień przed ich osadzeniem? (Kolorystykę dobiera się wg koloru innych zębów, typu karnacji, płci i wieku)
5. Nieszczelność cementowanych uzupełnień może powodować dolegliwości.
6. Jak długo może Pani funkcjonować z nadwrażliwością - nikt tego nie powie, poza tym może to być stan zapalny w zębach (co innego, niż nadwrażliwość).
7. Radzę nie zniechęcać się do lekarza prowadzącego, a spokojnie porozmawiać pod kątem odzuwanych dolegliwości i dyskomfortu.
Witam!
Trudno ocenić wykonywane etapy kliniczne oraz laboratoryjne nie widząc pacjenta.
Sprawa jak widzę jest rozległa. Jedynym sposobem aby móc wypowiedzieć się na temat uzupełnień protetycznych, które Pani wykonano, jest wizyta konsultacyjna w gabinecie.
Napisała Pani do mnie, do Szczecina i nie ma możliwości zbadania Pani.
Wszystkie pytania, które Pani zadała drogą internetową, proszę zadać w Klinice, która jest autorem tej pracy. Na odległość nie ma możliwości konkretnego ustosunkowania się do Pani problemów.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzień dobry!
Z opisu rozumiem, że lekarz wykonujący prace protetyczne napotkał na trudności i problemy, z którymi próbuje sobie poradzić. Nie sposób udzielić rzetelnej odpowiedzi na postawione przez Panią pytania na podstawie samego opisu.