Na czym polega tzw odcinanie pępowiny. I jak osoba z DDD może sobie poradzić z lękiem przed wolności

2 odpowiedzi
Na czym polega tzw odcinanie pępowiny. I jak osoba z DDD może sobie poradzić z lękiem przed wolnością i samodzielnością? Chodzi mi o to czy można jakoś psychologicznie dojść do tego, czy trzeba się godzić na silną kobietę jako partnerkę by stłumić te lęki? Proszę delikatnie omówić temat.
Witam,
Sugerowałabym skorzystanie z terapii dla DDD indywidualnej lub grupowej. Praca z psychoterapeutą może być pomocna w wypracowaniu strategii radzenia sobie z lękami.

Dzień dobry,
termin odcinanie pępowiny najczęściej stosowany jest, gdy mowa o symbolicznym odseparowaniu się od matki/rodziny pochodzenia. Czyli nie tylko zachowaniu fizycznych granic, odległości, ale przede wszystkim pełnej psychicznej samodzielności i integralności. Co przejawia się w dbałości o swoje potrzeby bez patrzenia na nie przez filtr rodziny pochodzenia. Długość tego procesu jest kwestią indywidualną zależną między innymi od obecnych relacji w jakich Pan żyje. Wolność i samodzielność jest to cel delikatny i długotrwały, ale możliwy do osiągnięcia w terapii. Występujący w takiej sytuacji lęk jest naturalny, ale w procesie terapeutycznym może się on zmienić w poczucie mocy i własnej kompetencji. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć moją odpowiedzią nurtujący Pana problem. Pozdrawiam serdecznie - Krzysztof Czułno.