na czym ma polegać prawidłowe badanie proktologiczne, czy dokładne badanie. przecież byłam u lekarza

3 odpowiedzi
na czym ma polegać prawidłowe badanie proktologiczne, czy dokładne badanie. przecież byłam u lekarza proktologa.badana zwiernikiem percetrum.
Dokładne badanie proktologiczne polega na: ocenie wizualnej okolicy odbytu, ocenie skóry, anodermy, błony śluzowej. Kontroli brodawek i linii grzebieniastej. Ocenie śluzówki odbytnicy i całego kanału odbytu. Kontrola napięcia zwieraczy odbytu oraz ułożenia mięśni dzwigaczy. Kontrola palpacyjna patologicznych zmian obecnych w odbycie lub odbytnicy. Pozdrawiam i zapraszam.

Witam serdecznie,
Dokładne, prawidłowe badanie proktologiczne polega na zebraniu szczegółowego wywiadu, oraz badania polegającego na ocenie okolicy zewnętrznej odbytu, zbadania per rectum oraz ocenie anoskopowej. Pacjent powinien również dostarczyć pełną dokumentację medyczną (wyniki badań, karty z poprzednich wizyt).
Pozdrawiam
Dzień dobry

Prawidłowe badanie proktologiczne rozpoczyna się o dokładnego zebrania wywiadu chorobowego (dolegliwości, czas ich trwania, inne schorzenia, stosowane leki). W następnym etapie przystępuje się do oglądania okolicy odbytu. Kolejny krok to badanie odbytu palcem. W dalszym kroku należy wykonać badanie wziernikiem (zazwyczaj anoskop).

Pozdrawiam
Jasiuk