Muszę wyleczyć ukruszoną dolną szóstkę, w którą wdała się próchnica - prawdopodobnie głęboko. Stomat

2 odpowiedzi
Muszę wyleczyć ukruszoną dolną szóstkę, w którą wdała się próchnica - prawdopodobnie głęboko. Stomatolog u którego byłem "na NFZ" stwierdził, że rozpocznie usuwanie próchnicy. Jak dostanie się do kanału, to zatruje mi zęba, a na drugiej wizycie przeprowadzi leczenie kanałowe. Czy to standardowa procedura? Nie lepiej najpierw wykonać zdjęcie, aby wiedzieć od razu co i jak? Osobiście mam obawy przed tym sposobem leczenia, a konkretnie, przed tym, że będzie ono bolesne oraz nie do końca bezpieczne dla zdrowia.
Witam w takiej sytuacji najlepiej przed zabiegiem wykonać zdjęcie rtg. Jeśli zab będzie kwalifikował się do leczenia kanałowego bezzwłocznie należy je rozpocząć . na pierwszej wizycie powinno się rozpocząć leczenie kanałowe od założenia koferdamu otworzenia zęba i oczyszczenia kanałów oraz ich wypełnienia jednak proszę mieć świadomość iż tej procedury nie refunduje NFZ i jest ona płatna dla pacjenta. Tzw zatrucie zęba czyli dewitalizacja jest metoda archaiczną nie zalecana przez who.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jest to standardowa procedura (chociaż trochę przestarzała, ale fundusz nie sponsoruje współczesnego leczenia). U pacjentów pełnoletnich NFZ nie refunduje leczenia kanałowego. Jeśli chodzi o bolesność zabiegu - jeśli jest wykonywany w znieczuleniu, to nie powinno boleć, może wystąpić niewielka bolesność po zabiegu (ibuprofen powinien pomóc, jeśli tak będzie).
Zdjęcie nie zmieni rokowania ani metody leczenia, może nam mniej więcej wskazać "poziom trudności" leczenia kanałowego.
Bardziej niebezpieczne dla zdrowia jest pozostawienie chorego zęba bez leczenia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.