Muszę jeszcze coś dopytać o wodę. Producent wód filtrowanych napisał mi że pierwiastki lepiej spożyw

2 odpowiedzi
Muszę jeszcze coś dopytać o wodę. Producent wód filtrowanych napisał mi że pierwiastki lepiej spożywać z pożywienia niż z wody. Może miał rację gdy spytałem innego producenta tj wód mineralnych ile bym musiał wypić jego butelek bym miał dzienne zapotrzebowanie wapnia to powiedział że 8 co przecież jest niemożliwe. Ale jeśli chodzi o wodę z kranu czy jest ona w stanie zaspokoić dzienną ilość pierwiastków nie tylko wapnia?Wydaję mi się że nie i że większe ilości pierwiastków są w pożywieniu.Poza tym słyszałem że wapń ma gorszą przyswajalność po 30 roku życia czy dotyczy to jednak tylko wapnia czy wszystkich pierwiastków? I ostatnie pytanie jak można ustosunkować się do takiego twierdzenia producentów wód filtrowanych że należy pić i filtrować wodę bo w wodzie z kranu mogą się znajdować resztki leków?
Woda w kranie jest wodą mineralną gdyż zawiera dużo związków mineralnych. Zależy od regionu Polski ta woda w każdym mieście ma inne zawartości składników aczkolwiek są one mniej więcej na poziomie wody mineralnej średniozmineralizowanej. Zatem trzeba wypić sporo szklanek żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie.
Z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na składniki mineralne spowodowane mniejszym przyswajaniem natomiast w przypadku wapnia dzieje się to po 50 roku życia u kobiet co jest zwiazane z menopauzą natomiast u mężczyzn po 65 roku życia co związane jest z mniejszą wchłanialnością tego pierwastka. Żeby dobrze i efektywnie wchłaniać wapń należy pamiętać o odpowiedniej ilości witaminy D.
W wodzie z kranu nie ma zadnych resztek leków. Woda jest nadzorowana i zdatna do spozycia. Najlepiej spożywana na surowo nie jest pozbawiona składników mineralnych. Każde gotowanie wody pozbawia ją wartości tak samo jak jej filtrowanie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Woda mineralna powinna stanowić jedynie dodatkowe źródło wapnia – na pewno nie jedyne i z racji na objętość, nie główne. W przeciwnym razie – jak Pan trafnie zauważył – należałoby spożywać do 10 litrów wody dziennie.

Nawet przy jej wysokim spożyciu, przyswajalność wapnia będzie umiarkowana z racji na brak substancji wpływających na jej łatwiejsze przyswajanie. Nie bez powodu najlepszym źródłem wapnia są produkty mleczne – pomimo, że posiadają go umiarkowaną ilość w porównaniu do innych produktów, to mają unikalny zestaw związków wspomagających przyswajalność.

Woda (mineralna lub z kranu) nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na wszystkie pierwiastki, chociażby dlatego, że nie dostarcza ich wszystkich. Woda jest dobrym źródłem wapnia i magnezu, ale nie można powiedzieć tego o np. żelazie, selenie czy cynku.

Po 30. Roku życia wyhamowaniu ulegają procesy nasilonej mineralizacji kośćca, dlatego tak istotne do tego czasu jest osiągnięcie jego jak najwyższej masy i gęstości.

Przyswajanie wapnia jest z tym niepowiązane i zależne jest od innych czynników, a najważniejszym można nazwać niedobory witaminy D – dlatego warto zadbać o jego odpowiednią suplementację w okresie jesienno-zimowym.

Woda z kranu w każdym większym mieście w Polsce jest w pełni zdatna i bezpieczna do spożywania. Jest najwyższej próby, spełnia nie tylko wymogi unijne, ale bardziej restrykcyjne polskie wymogi jakościowe. Nie znajdzie Pan w niej zatem ani bakterii coli (popularny mit), ani resztek leków i innych związków potencjalnie niebezpiecznych. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej lokalnego przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji – znajdzie Pan tam dokładne raporty czystości wody z każdego miesiąca.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.