Mojego partnera (57 l.) od dłuższego czasu łapią poziome skurcze mięśni na wysokości 3-5 żebra, z pr

3 odpowiedzi
Mojego partnera (57 l.) od dłuższego czasu łapią poziome skurcze mięśni na wysokości 3-5 żebra, z prawej i lewej strony. Skurcz puszcza po ruchach barkiem, zgięciach tułowiem i ruchach rozciągających te okolice. A do tego nocne skurcze ud i łydek. Ostatnio tylko łydek. Bylismy u lekarza . Powiedział , że pewnie mało magnezu i przepisał magnez w tabletkach. Zanim zaczął jeść tabletki zrobiliśmy badanie magnezu i jest w normie 0,80 mmol/l. Porównując budowę mięśni i umiejscowienie skurczy, wskazuje mi to na Mięsień Zębaty Przedni .Co może być przyczyną i jak się pozbyć tych skurczy?
Skurcze w obrębie kilku miejsc ciała mogą świadczyć m.in o zaburzeniach elektrolitów. Nie napisała Pani czy robiliście Państwo badania większej ilości pierwiastków czy tylko magnez? Do oceny skurczy przydałby się jeszcze np. potas i wapń. Jeśli wychodzą niedobory oznaczać to może np. nieprawidłowe odżywianie, być może był jakiś większy uraz lub stres w ostatnim czasie, brak równowagi płynowej w organizmie, zaburzenia narządowe i wiele innych. Kolejne możliwe przyczyny to zaburzenia mięśniowo-powięziowe. Proponuję udać się do reumatologa lub ortopedy który zleci badania krwi (powinny to być badania kompleksowe,a nie tylko elektrolity) i o ile coś wyjdzie pokieruje leczeniem. Proszę mieć na uwadze również pozostałe czynniki jakie wymieniłem wyżej. Pozdrawiam.

Skurcze mięśni mogą powodować drażnione receptory w zbyt napiętej powięzi. Jeśli chodzi o łydki to często ma to związek z napiętą całą "taśmą" tylną (często źródłem tego napięcia są przewlekłe bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa). Co do żeber to sugeruję zbadać też odcinek górny piersiowy kręgosłupa. Stan raczej samoistnie nie poprawi się na dłuższą metę pomimo suplementacji Mg. Fizjoterapeuta stosujący m.in. metody powięziowe poradzi sobie z tymi dolegliwościami.
skurcze łydek często powiązane są z napiętą ,,taśmą" tylną natomiast skurcze zebatych z napiętą taśmą spiralną. Myslę że terapia powieziowa wyżej wymienionych taśm rozwiązałaby problem.