Moje pytanie dotyczy możliwości ponownego zachorowania na krztusiec u szescioletniego dziecka (szcze

3 odpowiedzi
Moje pytanie dotyczy możliwości ponownego zachorowania na krztusiec u szescioletniego dziecka (szczepionego odpowiednio dawkami bez dawki przypominającej). Zdiagnozowano u niego tę chorobę w lutym bieżącego roku i po sześciu miesiącach podano szczepienie - Boostrix - dawka przypominająca. Dwa dni po szczepieniu pojawił się intensywny katar, następnie wysoka gorączka (do 39.5 stopnia) i naloty na migdalach. Zastosowano antybiotyk Zinnat, który jak stwierdził lekarz wyleczyl dziecko. Następnie pojawił się kaszel przypominający brzmienie typowe dla krztusca. Czy możliwe w jest, że w związku z wcześniejszym zachoworowaniem na krztusiec oraz ostatnią dawką szczepionki pojawił się ponownie krztusiec - objawy są bardzo podobne jak przy pierwszym zachorowaniu, z jedyną różnicą - bardziej intensywnego kaszlu w nocy. Co w takiej sytuacji powinno się zrobić oprócz rzecz jasna kolejnej wizyty lekarskiej?
Nie można zarazić się krztuścem po szczepieniu Boostrix, gdyż ona zawiera postać bezkomórkową bacterii. Inna sprawa - opisany powyżej przebieg nie pasuje do zakażenia krztuśca.

Proponuje konsultacje lekarską w rejonie.

Witam. Odpowiedź na Pani pytanie : nie jest to prawdopodobne. Opisana przez Panią sytuacja może świadczyć o alergii a także o spadku odporności dziecka. W związku z powyższym doradzał bym konsultację pediatryczną ale także alergologiczną. Pozdrawiam Dr J.Czelej
Witam.Uwazam ze nie jest to prawdopodobne ze objawy maja związek ze szczepieniem przypominającym. Opisywany kaszel może być kaszlem poinfekcyjnym, należy zgłosić sie do lekarza celem przeprowadzenia badania i wykluczenia zmian osluchowych.