Moje problemy to zdiagnozowana kilkanaście lat temu depresja lękowa. Poddawana byłam przez psychiatrów leczeniu różnymi lekami, ostatnio od 1,5 roku biorę Mozarin 2 tabl .Objawy mego stanu zdrowia to kołatanie serca, duszność, męczenie się przy najmniejszym wysiłku albo bez wysiłku. Przechodziłam wszelkie badanie kardiologiczne, mam arytmię, którą miano mi zlikwidować poprzez ablację, ale okazało się na stole operacyjnym, że nie mam żadnych dodatkowych skurczów serca . Wówczas lekarz powiedział, że przyczyny mam szukać w głowie, a nie w sercu. To się działo w 2009 roku. Nadal boję się wychodzić z domu z powodu tego, że jest to dla mnie ogromny wysiłek, po kilku krokach przystaję, wyrównuję oddech serce kołacze a tętno spada poniżej 40. Mam zawroty głowy. W momencie wychodzenia z domu lub otrzymaniu jakiejś wiadomości reaguję rozstrojem jelit. Wczoraj wyszłam ze szpitala, gdzie byłam z powodów w/wym, serce jest w miarę dobre pomimo mojego wieku (76 lat), a ja czuję się źle, znów duszności i wewnętrzny niepokój. Nie miałam łatwego życia i stresy mnie kochały. Przechodziłam kilka lat temu terapię psychologiczną, ale bez poprawy nastroju i zdrowia. Czy te objawy sugerują, że przyczyną są zaburzenia psychiki?
mgr Ewa Kaczorkiewicz
mgr Ewa Kaczorkiewicz
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Dzień dobry,

Skoro lekarze, tak jak Pani pisze, wykluczają przyczyny związane ze zdrowiem fizycznym a jednocześnie spójnie wskazują na możliwe uwarunkowania psychiczne Pani problemów, to warto rozważyć ponowne skorzystanie z pomocy psychologicznej. Terapia może mieć różne formy (terapia indywidualna, grupowa, grupy wsparcia, terapia zajęciowa). Warto poszukać takiej, która będzie Pani odpowiadać, nawet jeśli poprzedni kontakt z terapią nie był wystarczająco skuteczny. Z pomocą psychologiczną jest tak jak z pomocą innego rodzaju specjalistów - nie zawsze pasuje nam dana osoba, miejsce, sposób pracy - ale możemy szukać lepszych dostępnych opcji. Poszukiwania proponuję rozpocząć od najbliższej okolicy - poradni zdrowia psychicznego, poradni przyszpitalnej, oddziału dziennego szpitala psychiatrycznego itp.

Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Kaczorkiewicz

mgr Piotr Włodarczyk
mgr Piotr Włodarczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Opole
Dzień dobry. Jak sama Pani piszę lekarze przeprowadzili badania i objawy zostały wykluczone ze strony fizycznej. Objawy te mogą być również powodowane przez psychikę. Nazywane jest, to zaburzeniami psychosomatycznymi i powodowane przez różne sytuacje stresowe, które Pani doświadczyła, lub doświadcza. Dobrze by było, aby udała się Pani do psychoterapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym. Pozdrawiam.

dr n. med. Paulina Jaworska-Andryszewska
dr n. med. Paulina Jaworska-Andryszewska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Krotoszyn
Dzień dobry. Pomocna może być psychoterapia, szczególnie prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym. Z tego co Pani pisze rozumiem, że dolegliwości i objawy, których Pani doświadcza bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto rozważyć podjęcie psychoterapii u certyfikowanego psychoterapeuty. Pomoc psychologiczna może być nie wystarczająca.
Pozdrawiam serdecznie, dr Paulina Jaworska-Andryszewska.

mgr Justyna Rać
mgr Justyna Rać
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Dąbrowa Górnicza
Dzień dobry. Jeśli podłoże somatyczne Pani trudności zostało wykluczone przez specjalistów, a oni zasugerowali emocjonalne podłoże - jak najbardziej, istnieje taka możliwość. Nierzadko zdarza się, że występują zaburzenia psychosomatyczne. W tym przypadku wskazana byłaby psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Być może wcześniejsza terapia nie była dostosowana do Pani bądź z jakichkolwiek innych powodów nie mogła Pani wyciągnąć z niej korzyści. Pozdrawiam serdecznie.

mgr Barbara Nocuń
mgr Barbara Nocuń
Psycholog
Olesno
Witam. Mogę tylko dołączyć się do wskazań moich przedmówców.Zanim jednak zdecyduje się pani na wybór psychoterapeuty, nie musi pani biernie czekać na poprawę nastroju. Zachęcam panią do podjęcia zdrowego wysiłku fizycznego, zgodnego z pani predyspozycjami i systematycznych ćwiczeń. Endorfiny - hormony szczęścia, "produkowane" przy wysiłku fizycznym, to dobry początek na drodze do zdrowienia. Pozdrawiam.


mgr Milena Wyszyńska
mgr Milena Wyszyńska
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Włocławek
Witam serdecznie!
Warto byłoby skonsultować swoją sytuację również u lekarza psychiatry. Być może psychoterapia w połączeniu z farmakoterapią dałyby rezultat w postaci zmniejszenia nasilenia objawów oraz wypracowania technik radzenia sobie z nimi. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Milena Wyszyńska

mgr Iwona Piórkowska
mgr Iwona Piórkowska
Psychoterapeuta, Terapeuta
Zabrze
Witam Panią,
Miło, że 76 -latka jest zainteresowana swoim życiem emocjonalnym.
Myślę, że warto poszukać właśnie w sercu, ale tak trochę od innej strony.
Co Pani chowa w sercu, jakie żale, jakie urazy, jakie pretensje, jaki ból schowany jest na jego dnie?
Swoim sercem proszę zająć się w kontakcie z druga osobą, z psychoterapeutą. Tak więc zachęcam do tego. Terapię, która przeszła Pani kiedyś, pewno pozostawiła jakiś ślad w Pani psychice. Teraz jest Pani w innym momencie swojego życia, w innym wieku, z innymi doświadczeniami, pewno dobrymi i mniej dobrymi.
Warto tak o tym pomyśleć i dać przykład innym seniorkom. Pozdrawiam,
Iwonamgr Justyna Emilia Kiraga
mgr Justyna Emilia Kiraga
Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog
Poznań
Niekontrolowane i nawracające ataki paniki, które osiągają szczyt w ciągu kilku minut są objawem charakterystycznym dla zespołu lęku napadowego. Atakom paniki towarzyszą fizyczne objawy, takie jak przyspieszone bicie serca, potliwość i zawroty głowy, a także strach przed śmiercią (lub zwariowaniem). Osoba po takim ataku zamartwia się i obawia kolejnego epizodu tworząc w ten sposób błędne koło nerwicowe, w którym lęk napędza kolejny atak- i na odwrót.

Nie da się konkretnie określić, które czynniki odpowiedzialne za rozwój ataków paniki są kluczowe. Na pewno można stwierdzić, że osoby lękliwe oraz takie, które cechuje przekonanie o szkodliwości lęku- będą na to zaburzenie bardziej narażone. Zdarza się, że ten problem dotyka osoby, w których życiu pojawiają się stresory i problemy interpersonalne, takie jak śmierć w rodzinie, czy utrata pracy. Nie jest to jednak reguła, bo ataki paniki dotyczą też osób funkcjonujących na wysokim poziomie, pozornie będących spełnionymi życiowo.

Kluczowym elementem skutecznego leczenia zespołu lęku napadowego jest połączenie psychoterapii oraz farmakoterapii. Celem terapii jest zmniejszanie ilości ataków i obaw związanych z atakami oraz zapobieganie kolejnym. Bardzo dobre wyniki w tym zakresie osiąga terapia poznawczo-behawioralna, dzięki której pacjenci i pacjentki odkrywają zależność między własnymi myślami i emocjami, które wywołują. Elementem tego leczenia są też ćwiczenia relaksacyjne oraz stopniowe mierzenie się ze stresorem- np., kiedy ataki paniki pojawiają się w środkach komunikacji.

Specjaliści w zakresie leczenia: stres

Elżbieta Dziuba

Elżbieta Dziuba

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Michał Pietrucha

Michał Pietrucha

Psycholog, Psychoterapeuta

Rzeszów

Olga Wiśniewska

Olga Wiśniewska

Psycholog

Warszawa

Aleksandra Janiszewska

Aleksandra Janiszewska

Psycholog, Psychoterapeuta

Bydgoszcz

Aleksandra Janiszewska

Aleksandra Janiszewska

Psycholog, Psychoterapeuta

Bydgoszcz

Dorota Pieńkos

Dorota Pieńkos

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 23 pytań dotyczących usługi: stres

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.