Moje objawy to wysoki puls cały czas, leki typu bisoprolol itd nie obniżają pulsu, drżenie w klatce

2 odpowiedzi
Moje objawy to wysoki puls cały czas, leki typu bisoprolol itd nie obniżają pulsu, drżenie w klatce piersiowej, osłabienie, zawroty głowy. Objawy trwaja cały czas, nie są napadowe. Mecze się ponad rok. Wszystkie badania dobre, lekarz patrzy na mnie dziwnie. Mówi, że to nerwica. Pytanie czy tak wygląda nerwica i czy objawy mogą utrzymywać się non stop?
Droga Pani/Drogi Panie,
zaburzenia lękowe mogą objawiać się zmianami somatycznymi, również tymi, które Pani/Pan opisuje. Jeśli lekarz - rozumiem, że kardiolog - wykluczył przyczyny fizyczne, sugeruję konsultację pod kątem chorób psychosomatycznych, czyli wizytę psychologiczną lub psychiatryczną. Pozdrawiam, Radosław Krapiec, psycholog

Witam serdecznie,
Przedstawił/a Pan/i część objawów, które mogą sugerować obraz zaburzenia lękowego czyt. nerwicy. Chodzi tutaj właśnie o całe spectrum objawów somatycznych, które mogą złudnie sugerować dolegliwości kardiologiczne, gastryczne, urologiczne czy nawet neurologiczne. To wszelkiego rodzaju bóle, (uciski, kłucia), szybkie zmiany ciśnienia krwi, wzmożone napięcie mięśniowe, zawroty głowy, nasilone potrzeby oddawania moczu i tym podobne.

Objawy te jeżeli nie znajdują swojego potwierdzenia w diagnostyce internistycznej mogą wynikać z nadmiernego przeżycia emocjonalnego.
Objawy mogą utrzymywać się długo. Są bardzo uporczywe, męczące i frustrujące.

Najlepszym sposobem walki z nimi jest psychoterapia.

Jeżeli objawy są na tyle silne, że uniemożliwiają wykonywanie codziennych obowiązków życiowych, zawodowych można rozważyć konsultacje psychiatryczną w celu dobrania łagodzących leków przeciwlękowych - redukujących to znaczące nasilenie objawów. Nie jest to jednak metoda rozwiązująca problem na stałe. To za sprawą przede wszystkim psychoterapii można powstrzymać rozwój nerwicy i uzyskać względnie dobre samopoczucie.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska