Moja żona posiada dziwne pomyśly, jeśli chodzi o dietę naszej prawie półtora rocznej córki. Od urodz

4 odpowiedzi
Moja żona posiada dziwne pomyśly, jeśli chodzi o dietę naszej prawie półtora rocznej córki. Od urodzenia matka nie posiadała pokarmu, dlatego dziecko było żywione mlekiem NANOPTIPRO gdzieś do czasu osiągnięcia roku przez dziecko. Od pewnego czasu przestaliśmy podawać mleko, zastąpiliśmy je innymi posiłkami. Żona pragnie wznowić podawanie mleka - stąd moje pytanie, czy podawanie dziecku mleka "niebieskiego" może mieć jakieś negatywne skutki dla dziecka? Dziecko jest przyzwyczajone do regularnych posiłków gotowanych z warzyw i mięs. Jakie mleko wybrać po przerwie? Dodam, że mleko chcemy stosować jako "lekkie" posiłki zaraz po obudzeniu/w nocy/przed zaśnięciem. Konieczne jest stosowanie dedykowanych mlek dla niemowląt, typowo dostępnych na półkach? Jest możliwość podawania jej mleka przeznaczonych dla dorosłych osób?

Dziecko zaczęło mieć problemy z gęstym kałem, podejrzewamy że to przez dużą ilość kaszek, którą zastąpiliśmy mleko. Czy jest to etap w którym możemy spróbować podać jej mleko innej firmy?
Dzień dobry, pytanie co było powodem zaprzestania podawania mleka córce oraz czy spożywa inne produkty mleczne. Dodatkowo ile zjada kaszek i jakie to są kaszki, jak wygląda jej dobowe menu. Myślę, że dobrze byłoby dietę dziecka przeanalizować z pediatrą lub dietetykiem dziecięcym, ponieważ do 3 roku życia bardzo istotne jest dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D, żelaza i wapnia w diecie dziecka. Mleka i kaszki przeznaczone dla dzieci w odpowiednim wieku (nie tylko dla niemowląt ale i dla przedszkolaków) są wzbogacane o te składniki i zapobiegają ich niedoborom u maluszków. Myślę, że lekarz/dietetyk dopiero po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicem, przeanalizowaniem jadłospisu dziecka i analizie wyników krwi i/lub obserwacji wzrastania na siatkach centylowych będzie mógł udzielić Panu odpowiedzi jakie mleka możecie Państwo podawać córce. Pozdrawiam serdecznie.

Mleka modyfikowane są przygotowywane na wzór mleka matki. Warto karmić mlekiem modyfikowanym dzieci do 3 roku życia. Takie mleko jest wzbogacone w niezbędne składniki odżywcze potrzebne do rozwijania się noworodków, niemowląt oraz małych dzieci, m. in. kwasy omega-3, witaminy oraz minerały. Mleko krowie ma inny skład niż mleko kobiece i nie należy podawać mleka krowiego szczególnie małym dzieciom, może ono powodować silne alergie i uczulenia. Mleka modyfikowane należy wybierać zgodnie z zaleceniami dla danego wieku w jakim jest dziecko.
Witam serdecznie,
Dla dziecka 1,5 rocznego nie jest konieczne stosowanie mieszanek mlekozastępczych. Jeśli u córki nie występuje alergia na białka mleka krowiego do jadłospisu można włączyć mleko krowie 3,2% oraz produkty nabiałowe takie jak twaróg, jogurt naturalny czy kefir.
Mleko modyfikowane dedykowane dla niemowląt i małych dzieci nie będzie miało negatywnych skutków dla dziecka, ponieważ zawiera ono odpowiednio dobrane do wieku ilości białka i składników mineralnych. Można je stosować do ukończenia 3 roku życia, a nawet i dłużej- nie istnieje sztywna granica, powyżej którego należy zaprzestać podawania mieszanki mlekozastępczej. Należy jednak pamiętać by dobierać odpowiednią "cyferkę" mleka do wieku dziecka oraz uczyć picia z kubeczka. Należy też pamiętać, by ograniczać podawanie mleka w nocy (można spróbować zastąpić go czystą wodą) oraz wieczorem po umyciu zębów, ponieważ są to czynniki sprzyjające powstawaniu próchnicy.
Mleko innej firmy należy wprowadzać stopniowo i obserwować dziecko, czy odpowiednio je toleruje.
Przy zaparciach powinna być stosowana odpowiednia dieta składająca się z dużych ilości surowych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych,otrębów owsianych, tłuszczów roślinnych oraz odpowiednia ilość wody. Do diety warto włączyć jogurty i kefiry, kompot z suszonych śliwek, starte jabłko. Należy unikać białego pieczywa, ryżu, bananów, słodyczy oraz wszystkich innych produktów zapierających.

Pozdrawiam
Martyna Rytel- dietetyk
Problem złożony nie można rostrzasać w taki sposob. Za poważny i trzeba pracujac z pacjentem wziąść odpowiedzialność za skutki.