Moja 2,5 letnia córka zmaga się z zaparciem. Zazwyczaj oddaje 2 stolce dziennie. Zaparcia, które prz

1 odpowiedzi
Moja 2,5 letnia córka zmaga się z zaparciem. Zazwyczaj oddaje 2 stolce dziennie. Zaparcia, które przytrafiły nam się do tej pory trwały góra dwa dni i zdarzyły się może 3 razy. Obecne zaparcie trwa już dłużej stąd prośba o poradę. 3 kwietnia w piątek rano córka oddala prawidłowy stolec. W sobotę nie było stolca. Podałam córce dwie saszetki xenny balance junior. W niedzielę przez cały dzień córka się męczyła, nie chciała oddać stolca, wyginala się, prostowała, widać było że parcie jest ogromne a ona się zblokowała, mocno płakała. W poniedziałek ból, płacz trwał nadal, udało się oddać jeden stolec o polrzadkiej konsystencji. We wtorek stolca brak, a parcie było przez większość dnia. W środę i czwartek ból, cierpienie ogromne ale stolec się pojawił w tych dniach. Córka nie chce oddawać stolca, mówi że się boi, że to boli. Po każdym stolcu ja nagradzamy, wspieramy, tłumaczymy ale trwa to już prawie tydzień. Czy powinniśmy czekać czy możemy coś jeszcze zrobić? Córka korzysta z nocnika, nie boi się kału, zaparcia zdarzały się wcześniej, przed odpieluchiwaniem ale tak jak pisałam, trwały góra dwa dni. Córka je płatki owsiane, zupy warzywne, nawadniamy ją, piję kompot z suszonych śliwek, je śliwki.
Postawa retencyjna zdarza się bardzo często u dzieci, które odczuwają ból lub dyskomfort przy oddawaniu zawartego stolca. Pozytywny feedback w postaci nagrody np. Naklejki na kalendarz gdy dziecko odda stolec tylko wspomaga leczenie.

Leczenie zaparć wymaga systematyczności w podawaniu leków oraz utrzymania diety bogatoresztkowej. W leczeniu zwykle stosuje się kilka leków równocześnie w zależności od nasilenia zaparcia. Podaje się makrogole np. Xenna Balance Junior lub Dicopeg (2 saszetki dziennie dla dziecka 2.5lat) oprócz tego warto zastosować prokinetyk np. Debridat w dawce 1ml/kgmc/dobe podzielone na 3 dawki przed głównymi posiłkami (np 3 x 5 ml dla dziecka 15kg). Debridat jest lekiem na receptę. Można także podać laktulozę, dla dziecka 2.5 letniego np. 5ml rano.

W przypadku nasilenia objawów warto wspomóc defekacje np czopkiem glicerynowym lub lewatywa Enema 30ml, gdyż leki podane powyżej działają "od gory" przewodu pokarmowego.

W uzależnieniu od konsystencji stolca (stolec luzny) nalezy stopniowo wycofywać się z leków, np. Odstawić laktulozę, a pozostawić w leczeniu Debridat i Xennę. Ewentualną modyfikację leczenia można przedyskutować z lekarzem POZ.