Mój synek skończył 19 grudnia 2017 roku 6 miesięcy, ma w dalszym ciągu ujemną próbę trakcyjną (podno

5 odpowiedzi
Mój synek skończył 19 grudnia 2017 roku 6 miesięcy, ma w dalszym ciągu ujemną próbę trakcyjną (podnoszenie za rączki z pozycji leżącej), ma ponoć asymetrycznie rozłożone napięcie mięśniowe, wzmożone w kończynach i słabe w klatce i brzuchu. Chodzimy po neurologach i na rehabilitację, ale w dalszym ciągu się niepokoję, nie chcę żadnych diagnoz, bo wiem, że na odległość mi nikt nic nie powie, ale może cokolwiek podpowie. Błagam, czy są jakieś możliwe badania (obojętne gdzie i jaka byłaby ich cena), żeby wykluczyć jakieś poważniejsze nieprawidłowości u synka? Jakieś porażenie czy coś? Ciąża pierwsza, poród wywoływany oksytocyną, ja mam tocznia układowego, synek dostał 10 pkt po porodzie, przewraca się już z plecków na brzuch (ale tylko przez prawe ramię), świetnie trzyma głowę leżąc na brzuchu, uwielbia leżeć i spać na brzuchu, byliśmy w szpitalu na badaniach i usg głowy wyszło ok, aczkolwiek lekarz powiedział, że dość szybko zarasta mu ciemiączko, synek ma lekką anemię, podajemy mu od 26 października innofer baby (żelazo) tak zalecili lekarze w szpitalu, synek wyjątkowo dużo waży jak na swój wiek, jest bardzo dużym dzieckiem (waga urodzeniowa była ok), ale jest też długi (ma 10 kg), jest karmiony piersią, od niedawna wprowadzamy mu zupki, bezpieczne owoce i jarzynki, piszę wszystko co mi przyjdzie do głowy, może ktoś znajdzie jakieś powiązanie i cokolwiek podpowie. Myślałam nawet o rezonansie, ale nie chcę przesadzać, wolałabym, żeby to była ostateczność, proszę, żeby ktoś mi podpowiedział jak mogę jeszcze przebadać synka, bo rehabilitacja swoją drogą, będzie on cały czas ćwiczony itd, ale jednak mimo ćwiczeń i rehabilitacji (od dwóch miesięcy) z jego trzymaniem główki nie jest ani odrobinkę lepiej. Jeśli jest jakiś lekarz, który ma jakiś pomysł to proszę pisać. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Niech Pani zmieni fizjoterapeutę, jeśli nie ma efektów rehabilitacji. Neurolog i fizjoterapeuta powinni postawić taką diagnozę.

Pod kątem oceny sprawności aparatu artykulacyjnego, jego budowy konieczna jest wizyta u logopedy. Nie oznacza ona wcale terapii, tylko diagnozę, ocenę umiejętności dziecka na danym etapie rozwoju, jak i również wskazówki do dalszej jego stymulacji. W kwestii motorycznej powinien wypowiedzieć się fizjoterapeuta. Sześciomiesięczne niemowlę utrzymuje pozycję pionową w wózku lub siedzisku, co umożliwia mu obserwację otoczenia z innej perspektywy, posługiwanie się wzrokiem w obszarze odległym i bliskim, zauważanie własnego ruchu w przestrzeni. Taka pozycją pozwala na zmianę sytuacji karmienia i organizację jego struktury poprzez miejsce, czas i konsytuację. Dziecko celnie trafia zabawką, chrupką kukurydzianą do wnętrza jamy ustnej. Podczas karmienia, mając w rączce łyżeczkę, ćwiczy posługiwanie się nią. Początkowo jest to błądzenie po całej twarzy, które z czasem jest coraz trafniejszym trafieniem do jamy ustnej. Sześciomiesięczne niemowlę osiąga już dobrą sprawność języka i warg, a także słuchu, którym coraz lepiej zauważa głosy o niskich częstotliwościach. Wargi sprawnie parskają i zwierają się, naśladując demonstrowane przez opiekunów ruchy i układy. Język nieustannie ćwiczy podczas ssania, uruchamia apeks podczas wokalizacji, kierując go w stronę dziąseł i coraz częściej wysłuchujemy w wokalizacjach dziecka głoskopodobne t, d, l (a także m, p, b). Najczęściej jest to zachęcanie opiekunów do powtarzania tego, co chcą usłyszeć, a więc; mama, tata, baba itp. W ten sposób tworzą się i utrwalają wzorce wewnętrzne głosek, które utworzą pierwsze znaczące słowa. Kształtują się one bowiem na poziomie pierwszej prawidłowej koordynacji analizatora motorycznego, słuchowego i wzrokowego. Aspekt motoryczny i słuchowy jest objawem dojrzałości i gotowości wewnętrznej dziecka, zaś wzorzec realizacji ruchowej „podpowiada” otoczenie. Może to czynić prawidłowo bądź demonstrując ruch i układ niepoprawny, np. międzyzębowe ułożenie języka przy t, d, n. Dziecko obserwuje wzorzec i dąży do wiernego jego odtworzenia, powtarzając międzyzębowe t,d, n. Tak też odtwarza wzór wymowy nieporwanej dziecko, w którego otoczeniu s osoby mówiące niezgodnie z normą wymawianiową (seplenienie, r języczkowym itp.)
Konieczna zmiana terapeuty i proszę szukać przyczyny. Pozdrawiam serdecznie.
Jeżeli ma problemy z motoryką proszę obserwować postepy w karmieniu.
Wcześniej czy później nieprawidłowości żywieniowe pojawią się.
To ważna kwestia, więc neurologopeda terapeuta żywienia wskazany.
Witam Panią serdecznie. Proszę być spokojną. Ujemna próba trakcyjna jeszcze o niczym nie świadczy. Zdecydowanie ważniejsza informacja jest to że potrafi się obrócić na brzuch i w tej pozycji trzymać głowę. Proszę nawet jej nie powtarzać jako ćwiczenie. Niech pani wykona następującą próbę. Posadzić dziecko na kolanach twarzą do siebie położyć na swoje uda jego plecy, jego nogi na Pani brzuchu. Nasze uda są pod kątem ok. 45 stopni do podłoża.Chwycić barki dziecka( nasze kciuki kładziemy na przedzie barków pozostałe palce na łopatkach) wtedy wykonać próbę pociągnięcia za barki do przodu i lekko do siebie(bark do barku). Powinno wtedy przynajmniej utrzymać głowę w linii swojego tułowia. Proszę napisać jaka była reakcja