Mój mąż ma problem z narkotykami. Obiecywał, że z tym skończy ale niestety nie udało się, wiem to, widzę. Złożyłam pozew o rozwód ale prosił mnie o ostatnią szansę, dałam ją. Miesiąc czasu, tak mi się wydaje m, że nie zażywał nic ale dzisiaj już jest inaczej. Dodatkowo jestem w ciąży z trzecim dzieckiem. Nie wiem co robić. Proszę o pomoc
lek. Krzysztof Gil
lek. Krzysztof Gil
Psychiatra, Terapeuta
Kraków
Sytuacja jest bardzo trudna. Proponuję zasięgnąć porady u terapeuty specjalizującego się w leczeniu odwykowym. Pozdrawiam.

mgr Natalia Orzechowska
mgr Natalia Orzechowska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Z Pani opisu wynika, że mąż raczej nie korzysta z terapii. Będąc w sidłach takiego nałogu trzeba bezwzględnie odwołać się do pomocy specjalisty – psychoterapeuty, najlepiej poznawczo-behawioralnego, bo on dysponuje konkretnymi narzędziami. Liczenie na siłę własnej woli jest płonne. Nałóg nie powstał tak sam z siebie, z niczego. Stoi za nim jakiś czy jakieś szczególne problemy psychologiczne. Mąż powinien poznać źródła swojego uzależnienia, zrozumieć dlaczego jest w tym miejscu, w którym jest i przy wsparciu terapeuty odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Myślę, że jeśli jest taka możliwość to warto byłoby wyekgzekwować na mężu rozpoczęcie terapii. Jeżeli tego nie zrobi to najprawdopodobniej nawet przy najlepszych chęciach nie poradzi sobie z nałogiem. A wtedy Wasze życie rodzinne może na tym bardzo ucierpieć. Rodzina jest ogromną wartością. Dzieci potrzebują obojga rodziców i na pewno warto jest walczyć o tę więź. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wola walki musi być po obydwu stronach. Nie należy też zapominać, że dzieci wychowywane w domu, w którym jedno z rodziców jest uzależnione są narażone na tzw. syndrom współuzależnienia i na poważne konsekwencje psychologiczne w przyszłości. Jest zatem niezmiernie ważne, aby podjąć tę walkę z nałogiem.
Mam nadzieję, że Państwu się to uda.

Życzę powodzenia!
Natalia Orzechowska

Specjaliści w zakresie leczenia: uzależnienia

Sławomir Adam Wolniak

Sławomir Adam Wolniak

Psychiatra, Biegły sądowy

Szczerców

Dorota Kamińska

Dorota Kamińska

Psycholog, Psychoterapeuta

Żyrardów

Anna Zofia Antosik

Anna Zofia Antosik

Psychiatra

Warszawa

Olga Wiśniewska

Olga Wiśniewska

Psycholog

Warszawa

Marta Zielke

Marta Zielke

Psycholog

Łódź

Tomasz Woźniak

Tomasz Woźniak

Psychiatra

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: uzależnienia

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.