Mój mąż jest DDA (wiadomo to na pewno, zwłaszcza, że jedna z jego sióstr chodziła na terapię), poza

15 odpowiedzi
Mój mąż jest DDA (wiadomo to na pewno, zwłaszcza, że jedna z jego sióstr chodziła na terapię), poza tym pracuje w mundurówce i zachowuje się często jak tzw. "trep", alkohol w dużych ilościach pije rzadko ale prawie codziennie pije po 2 piwa, nasz staż małżeński to 12 lat ale związek dłuższy, od dłuższego czasu złe relacje z córką, która kończy lada dzień 11 lat, zaczyna dojrzewać - brak akceptacji, czepianie się, krzyk, okazywanie niechęci, obojętność, brak zaintertesowania; z synem 7,5 roku dobre. Od czego zacząć bo na pewno potrzebujemy pomocy; i ja i córka mamy mocne charaktery i nie dajemy się podporządkować; często muszę stawać w jej obronie bo już bardziej mi zależy na niej niż na naszym małżeństwie. Co robić bo chciałabym jednak żeby miała dobre relacje z ojcem nawet gdybyśmy się rozwiedli.
Szanowna Pani,
myślę, że powinni się Państwo zgłosić na terapię systemową – terapię rodziny jako systemu dynamicznie połączonych elementów, które wzajemnie na siebie wpływają.
Rodzina rozumiana jest, jako system, który składa się z podsystemów (małżeńskiego, rodzicielskiego, etc.) a sam jest również częścią składową większego systemu.
W ramach każdego ze wskazanych systemów ustalane są granice oraz reguły funkcjonowania i komunikowania się. Czasami pojawiają się trudności związane ze wspólnym wypracowaniem takich zasad i struktury rodzinnej, w której każdy będzie czuł się szczęśliwy, miał możliwości budowania swojej odrębnej tożsamości. Trudności tego typu mogą doprowadzić do sytuacji, w której zasada „daję i biorę” między członkami rodziny czy partnerami nie funkcjonuje. Pojawia się wówczas odczuwalny dyskomfort, konflikty, granice stają się sztywne, zaczynają być pomijane uczucia innych członków rodziny, czasami może pojawić się walka o władzę nad innymi.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Aleksandra Bienert

Witam serdecznie. Szanowna Pani, niestety to pytanie nie powinno być skierowane do neurologopedy. Bardzo proszę skontaktować się z terapeutą uzależnień, psychologiem, psychiatrą czy też odpowiednim ośrodkiem. Tam otrzyma Pani fachową pomoc. Wszystkiego dobrego! Z poważaniem Monika Knychalska-Zbierańska
Pisze Pani że mąż pije rzadko ale co dziennie pije piwo , niestety piwo to tez alkohol i w dodatku wypijany regularnie . Poza tym pochodzi z rodziny z problemme alkoholowym , i do tego ma stresująca , specyficzna prace , to wszystko może swiadczyc o uzależnieniu. Jednakże czy tak jest to moze Pani zweryfikować z terapeuta uzaleznien . Dlatego sugeruje skorzystać z takiej wizyty , oferuje swoją osobę. Moze byc spotkanie osobiste jeśli mieszka Pani w okolicach Poznania lub przez Skypa .
, lub z inanym terapeuta. Ponieważ jest Pani i dzieciom potrzebne wsparcie , pomoc i napewno informacje . Prosze pamiętać , ze to co dzieci odczuwają w rodzinie często przenoszą w zycie w dorosłe . Tak mogło sie stać z mężem . Zapraszam do kontaktu , nie ma na co czekać .
Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą
Problem jaki Pani opisuje świadczy o trudnościach w obszarze relacji rodzinnych. Myślę że dobrym pomysłem było by usiąść w najbliższym gronie i zastanowić się czy nie warto było by zgłosić się na rodzinną konsultację. Terapia rodzinna zwykle pomaga przyjrzeć się relacjom poszczególnych członków rodziny, wspiera też w poszukiwaniu konstruktywnych dla rodziny rozwiązań. To jest jeden z możliwych pierwszych kroków,
Pozdrawiam
Wojciech Królikowski
Potrzebne byłyby dla Państwa wypracowanie nowych, budujących dróg porozumiewania się w rodzinie. Zawsze zmiany dzieją się od Kogoś, Kto pierwszy wprowadza inne sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jeśli każdemu z Państwa zależy na poprawieniu relacji zaleciłabym terapię rodzinną.
Witam Panią, sugeruję się w pierwszej kolejności zapisać a terapię par/małżeńską, jeśli zależy Pani na poprawieniu relacji z małżonkiem. Musi być jednak spełniony podstawowy warunek: obie strony winny wyrazić chęć udziału w tej formie terapii. Sugerowałabym również zapisać rodzinę na terapię rodzinną; wówczas będzie można popracować nad relacjami pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny; w tym m.in. Pani córką i Pani mężem. Pozdrawiam
Dzień dobry. Córka wchodzi obecnie w okres dorastania. Jest to trudny okres zarówno dla niej jak i dla Państwa. Najlepiej skorzystać z konsultacji psychoterapeutycznej, na której będzie mogła Pani uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania i ustalić dalszy tok postępowania.
Pozdrawiam
Proszę zacząć od zapisania sie na wizyte do specjalisty psychoterapii uzależnień(najpierw sama).
Uważam że to okazja na dłuższą rozmowę, Zapraszam do mojego gabinetu: Łódź ul Żeligowskiego 46. Z charakteru Pani wypowiedzi wynika kilka hipotez, wartych przedyskutowania - raczej w atmosferze gabinetu niż na forum publicznym.
Pozdrawiam Rafał Dobolewski
Ja bym wysłała męża na terapię żeby wyleczył się z alkoholizmu jeżeli on jest uzależniony od alkoholu będzie ciężko żeby na siłę to zmienić on sam w sobie musi zmienić to. Bo jeżeli będziemy Napierac wtedy może się stać agresywny i będą dzieci pokrzywdzone. Musi się pani poradzić psychoterapeuty bo ciężko mi się wypowiadać na ten temat bo ja jestem terapeuta manualny. Pozdrawiam Ewa
Witam! Myślę, że w przedstawionej przez Panią sytuacji pomocne może być spotkane z terapeutą w celu dokładnego omówienia obszarów związanych ze znalezieniem rozwiązania i zaplanowania dalszych działań: czy to terapii małżeńskiej, pomocy indywidualnej dla córki lub terapii rodzinnej.
Spotkanie z psychologiem, to też okazja do porozmawiania o tym, co jeszcze może Pani zrobić, żeby wspierać córkę.
Łączę pozdrowienia!
Dzień dobry,
zobaczyć problem to już jest połowa sukcesu... widać, że pomimo zwątpienia zależy Pani na rodzinie jak i na dobrych relacjach. Pyta się Pani od czego zacząć... myślę, że Pani jako osoba najbardziej widząca problem i szukająca rozwiązania powinna przyjść na konsultacje do terapeuty uzależnień. Jeżeli zdecydowałaby się Pani przyjść do mnie to zapraszam, pomogę w tak trudnej dla Pani sytuacji.
Pozdrawiam
Aneta Pajączkowska
Dzień dobry. Zachęcam do terapii rodzinnej bądź małżeńskiej. Zapraszam