Mój Endokrynolog stwierdził u mnie chorobę autoimmunologiczną tarczycy, zaproponował wizytę u dietet

3 odpowiedzi
Mój Endokrynolog stwierdził u mnie chorobę autoimmunologiczną tarczycy, zaproponował wizytę u dietetyka. Pani dietetyk powiedziała że to HASHIMOTO, i konieczne jest wykluczenie mięsa z diety(dodatkowo gluten i laktozę). Czy konieczne jest wykluczenie mięsa?
Dzień dobry, Odpowiednia dieta jest bardzo istotnym elementem wspomagającym leczenie choroby Hashimoto, jednak nie wiem jaka jest w tym wypadku zasadność rezygnacji z mięsa, zwłaszcza w połączeniu z eliminacją glutenu i laktozy. W przypadku Hashimoto zwracamy zdecydowanie uwagę na JAKOŚĆ mięsa (i źródło jego pochodzenia). Natomiast wykluczenie glutenu i laktozy jest indywidualną kwestią, jednak większość pacjentów obserwuje złagodzenie objawów, poprawę stanu zdrowia i samopoczucia po ich odstawieniu. Z diety należy wyłączyć świeże warzywa krzyżowe, soję, poleca się redukcję lub wykluczenie roślin psiankowatych (ziemniaki, pomidory, papryka, bakłażan). Zalecane są za to kiszonki, ponieważ świetnie wpływają na mikroflorę układu pokarmowego i wspomagają odporność. Właściwie dobrana dieta na pewno pomoże zredukować objawy związane z chorobą. Pozdrawiam serdecznie!

Oczywiście że nie trzeba wykluczać mięsa !!! Najlepiej zrobić indywidualne testy na pokarmy obciążające układ immunologiczny i zastosować dietę eliminacyjno - rotacyjną.
Jeśli odczuwa Pani niepokojące objawy po spożyciu mięsa to wtedy warto rozważyć jego wykluczenie. Jeśli jednak nic się takiego nie dzieje, jak najbardziej można je spożywać. Warto wtedy zadbać o jego odpowiednią jakość. Najlepiej wybierać takie ze sprawdzonych źródeł.