Mój 6 miesięczny bardzo często wybudza się z płaczem. Uspokoi się tylko wtedy jak go wezmę na ręcę l

2 odpowiedzi
Mój 6 miesięczny bardzo często wybudza się z płaczem. Uspokoi się tylko wtedy jak go wezmę na ręcę lub dostawię do piersi. Bardzo ciężko go uśpić a jak zaśnie to wybudza się bardzo z płaczem. Czy to normalny objaw u dziecka? PS. bardzo często domaga się też piersi a nie wydaje mi się żeby był głodny bo często go karmię i wprowadzilam już posiłki. Wiem że czasami jest na pewno najedzony bo zdarza się że sie przeje i wymiotuje (daje mu pierś bo widzę że sie domaga i płacze). Niepokoi mnie to że wybudza się i bardzo płacze.
Dzień dobry,
pierś u dziecka(niemowlaka) to nie tylko jedzenie. Pełni ona także funkcje regulacyjne i pozwala dziecku zaspokoić potrzebę bliskości, umożliwia złagodzenie napięć. Prawdopodobnie Pani dziecko,jak wiele innych, szuka bliskości z Panią, poprzez ssanie uspokaja się. Nie wydaje mi się,aby opisywane przez Panią zachowania dziecka świadczyły o nieprawidłowościach w rozwoju. 6miesiąc życia to czas znaczący - dziecko nawiązało z Panią silną więź,może reagować płaczem,gdy Pani znika mu z pola widzenia. Przebudzanie się w nocy zdarza się u wielu dzieci w tym wieku i może potrwać nawet do 2-3 roku albo dłużej.
Pozdrawiam serdecznie,
N.Szymańska

Dzień dobry! Płacz pełni u dziecka funkcję komunikacyjną, tzn. dziecko w jedyny dostępny dla siebie sposób komunikuje otoczeniu, że jakaś jego potrzeba jest niezaspokojona. Taką potrzebą może być oczywiście głód, ale także potrzeba bliskości, miłości, kołysania itd. Jest to także sposób budowania więzi z obiektem, czyli matką. Proszę także zwrócić uwagę na rytuał przed zasypianiem i jeśli dziecko ma nad kołyską karuzele z zabawkami to proponuję ją wyeliminować. Taka karuzela daje pozorne poczucie wyciszenia dziecka (bo dziecko usypia), jednak pobudza układ nerwowy i dziecko może się wybudzać. Pozdrawiam, Marta Knapik