Mój 22- letni syn jest strasznym bałaganiarzem.Potrafi łączyć brudne ubrania z czystymi,nie przeszka

4 odpowiedzi
Mój 22- letni syn jest strasznym bałaganiarzem.Potrafi łączyć brudne ubrania z czystymi,nie przeszkadza mu ,że na biurku leża całymi dnami puste butelki talerzyki,opakowania.Zamiast wrzucać zużyte rzeczy do kosza na śmieci to upycha je do szuflad, wrzuca za tapczan.Jak coś bierze to nigdy nie odkłada nic na miejsce, co rodzi kłopoty w postaci szukania. Każda próba poproszenia o posprzątanie kończy się awanturą. Czy to lenistwo czy jakiś problem psychiczny? Pozdrawiam
Dzień dobry,
trudno orzec jednoznacznie. Myślę,że w tej sytuacji to nie Pani/Pana syn ma problem :) jemu najwyraźniej jest dobrze w aktualnej sytuacji i raczej nie zamierza jej zmienić ( tak wnioskuję z opisu). Warto sobie zadać pytanie czy syn ponosi konsekwencje swoich zachowań? czy jest tak,że traktuje dom jak hotel ponieważ od zawsze tak funkcjonuje? czy jest tak,że synowi nie zależy na zachowaniu porządku we własnej przestrzeni, ponieważ do jego obowiązków nie należało ogranianie tej przestrzeni? pytanie też na ile to jego postępowanie jest akceptowane przez Rodziców/osoby współmieszkające z nim? jakie syn ma obowiązki domowe? za co jest odpowiedzialny w domu? warto poszukać odpowiedzi na te pytania i zastanowic się co mogło doprowadzić to aktualnej, trudnej dla Pani/Pana sytuacji,ale nie dla syna :)
Pozdrawiam,
Natalia Szymańska

Dokładnie, należy ustalić czy to czynniki wewn, zewn, czy brak przepraszam wychowania z zachowaniem reguł domowej gry. Teraz gdy ma 22 lata zauważyła Pani że jest bałaganiarzem, czy było tak zawsze, czy ma jakis problem i ostentacyjnie bałagani?
Za mało danych do jednoznacznej oceny sytuacji zarówno domowej jak i charakterologicznej czy tez postawy Pani syna. nalezy tel sie umowic lub mailowo i doprecyzować. atruszkowska1000/at/gmail.com
Zgadzam się, przyczyn może być wiele. Pytanie, które warto sobie zadać to - od kiedy tak jest - od "zawsze" czy może problem pojawił się niedawno?
Jeśli to jest sposób bycia syna w domu, który ewoluował latami - warto wprowadzić jasne zasady, oczekiwania i pewne warunki wspólnego życia oraz konsekwencje ich łamania. Inną kwestią jest to w jakim zakresie ingerować porządek w pokoju 22 letniego syna. I tu oczywiście można przyjąć różne strategie.
Jeśli natomiast problem bałaganu pojawił się stosunkowo niedawno - to być może coś dzieje się w jego życiu aktualnie. Brak motywacji może być np. objawem depresji, przemęczenia, itp.
Trudno jednoznacznie ocenić, czy to lenistwo czy może wynikać z jakiegoś problemu psychicznego. Brak chęci do utrzymania porządku może mieć różne źródła, w tym lenistwo, brak motywacji, czy też trudności emocjonalne. Warto spróbować z nim rozmawiać, być może podzieli się z Tobą, co może być przyczyną jego postawy. Jeśli problem ten utrzymuje się i zakłóca jego funkcjonowanie codzienne, warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże zrozumieć źródło trudności i wspólnie poszukać rozwiązań.