Moim problemem jest nieśmiałość. Kiedy jestem w grupie ludzi bardzo trudno jest mi odezwać się, otwo

3 odpowiedzi
Moim problemem jest nieśmiałość. Kiedy jestem w grupie ludzi bardzo trudno jest mi odezwać się, otworzyć się, coś o sobie opowiedzieć. Brakuję mi umiejętności społecznych.Mam wrażenie, że nie wiem jak podtrzymać rozmowę z inną osobą. Z kolei gdy przebywam z osobami których dobrze znam, to jestem bardzo otwarta, rozmowna, pewna siebie - właściwie jestem innym człowiekiem.
Poszukuję terapeuty z Warszawy pracującego w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej któremu praca z takimi problemami przychodzi łatwo. Oczekuję czegoś więcej niż "proszę otworzyć się na innych" i proszę się nie denerwować".
Witam serdecznie, powątpiewam czy nurt poznawczo - zachowawczy akurat najlepiej do Pani problemów pasuje. Pozatym psychika każedego człowieka jest INNA
i przykładnie tej samej miarki do wszystkich jest po prostu bezsensowne.
Blokady, które uniemożliwiaję Pani np. podtrzymanie rozmowy (wszak rozmawiać Pani potrafi) mają swoje podłoże gdzieś w psychice i dobrze by było dotrzeć do tego podłoża. Naturalnie symptomtycznie poprzez trening i naukę specyfcznych zachowań, asertywności można by temu zaradzić, jednak lepiej pokonać przyczynę. Proponowałbym Pani psychoterapię eklektyczną (nie wykluczając kognitywno.behaviouralnej)
ale także z naciskiem hipnoterapię. Pozdrawiam

Witam Panią. Z opisu wnioskuję, że nieśmiałość uaktywnia się w nowym gronie ludzi, czyli spina się Pani w tych właśnie sytuacjach – wygląda to na lęk przed negatywną oceną, krytyką, czyli „jak wypadnę w oczach innych?”. To może być skutkiem m.in. nieakceptowania siebie w pełni, negatywnych przekonań o sobie i ludziach, niskiej samooceny, ale mogą być też inne przyczyny, które warto byłoby odkryć i dopasować do tego sposób pracy. Tak widzę to na pierwszy „rzut oka”. Pracuję w nurcie poznawczo-behawioralnym. Czy praca z takimi problemami przychodzi mi łatwo? – uważam, że tak, jednak nie zagwarantuję Pani w 100%, że znajdę „klucz” również do Pani. : ) Dużo zależy też od dopasowania osobowości terapeuty i klienta, czyli „nadawania na podobnych falach”.
Zapraszam Panią na konsultację, podczas której mogłabym zebrać więcej informacji i coś więcej powiedzieć. Pozdrawiam. Dorota Braniewska
Dzień dobry,
Obawia się Pani braku akceptacji ze strony nowo poznanych osób. Kiedy inni znają Panią dobrze łatwej jest Pani poczuć się swobodniej i skorzystać ze swoich umiejętności społecznych. Podczas pracy z pacjentami, który zmagają się z lękiem społecznym odkrywamy wszelkie przeszkody, które utrudniają relacje społeczne. Odkrywamy również metody radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, a także zachęcam pacjentów do treningów komunikacyjnych, dzięki którym pacjent ma szanse przetestować swoje umiejętności w bezpiecznej przestrzeni i poczuć się z nimi pewnie. Zapraszam do współpracy i pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Korotko-Kalisz
Bezproblemowo.com