Witam,
Mam problem z biodrem, a dokładnie całym trójkątem (lędźwie, biodro, pachwina).
Na TK wyszły lekkie przepukliny na lędźwiach i stenoza.
Chciałbym jednak nawiązać do biodra i tych okolic.
Podejrzewam mięsień biodrowo-lędźwiowy, ponieważ gdy leżę i gdy siedzę, nie odczuwam objawów.
Objawy, to głównie tak jakby napięty mięsień w okolicy krętarza, biodra i pachwiny.
Jak się zasiedzę, to po wstaniu czuję takie jakby kłucie w okolicy krętarza. Po dotknięciu tego miejsca wyczuwam jakąś stukturę, która po dociśnięciu palcem lekko przeskakuje. I jak dotknę tego miejsca, to czuję taki bół, jakbym miał tam siniaka.
Fizjoterapeuta powiedział też, że mam tą nogę trochę krótszą.
Jaka terapia wchodzi w grę?
Bo powiem szczerze, że to mnie już dobija.
mgr Maciej Sokołowski
mgr Maciej Sokołowski
Fizjoterapeuta
Częstochowa
Witam.
Opis wskazuje na długotrwałe zaburzenia równowagi ukladu ruchu.W efekcie tego doszło do uszkodzeń w postaci przepuklin. Mięśnie i więzadła poddawane są przeciążeniom w wyniku czego reagują bólem a nawet zmianami strukturalnymi.Terapia polega na przywróceniu możliwie jak najlepszych relacji tkankowych, a także zaleceniu właściwych dla danej osoby ćwiczeń.
Mogę pomóc. Zapraszam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

mgr Rafał Berent
mgr Rafał Berent
Fizjoterapeuta
Częstochowa
Przed terapią, należy to dokładnie zdiagnozować. Możliwe, że jest to mało poważna sprawa zwiększonego napięcia mięśniowego, dysbalansu mięśniowego i terapia rozluźniająca mięśnie będzie wystarczająca. Ciężko jest diagnozować na podstawie opisu. Należy na pewno szukać pomocy w gabinecie fizjoterapii.

Pozdrawiam,
Rafał Berent

mgr Anna Rychlewska
mgr Anna Rychlewska
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam serdecznie,
Dolegliwości biodra to zwykle problem złożony, który może rozpocząć się powoli na przykład od wady postawy a z biegiem lat nasilać i obejmować coraz to nowe struktury. Należy z nim pracować holistycznie biorąc pod uwagę nie tylko jeden punkt bolesny czy mięsień. Czasem również skrócenie nogi może okazać się sprawa wtórna wynikłą ze znacznego napięcia mięsni.
Polecałabym terapie manualną oraz dobranie przez terapeutę zestawu ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, które rozciągając i rozluźniając problematyczne mięśnie podtrzymywałyby działanie terapii.
Pozdrawiam i życzę zdrowia

Niestety to co zostalo opisane jest to objaw problemu, ktory dostyczy Pana/Pani
bez glebszej diagnozy trudno odpowiedzic jaki rodzaj terapii byl by najodpowedniejszy

dr Adam Paluszak
dr Adam Paluszak
Fizjoterapeuta
Wrocław
Może to kaletka okołokrętarzowa i może trzeba łagodzić jej podrażnienie, a następnie sprawdzić dlaczego się podrażnia. Trzeba testować stawy krzyżowo-biodrowe i długość rzeczywistą kończyn. Ale dobre badanie, które wskaże strukturę odpowiedzialną za objawy można zaplanować dopiero po rozmowie (wywiadzie)

 Wojciech Jakimiec
Wojciech Jakimiec
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Szczecinek
Witam. Kłucie pojawia się w okolicy krętarza, ale którego, większego czy mniejszego?? Jeśli w okolicy większego to należy zwrócić większą uwagę na pasmo biodrowo-piszczelowe. Krótsza noga może być wynikiem pseudo-rotacji miednicy. jeśli chodzi o mięsień biodrowo-lędźwiowy to zawsze można znaleźć jego zwiększone napięcie przy patologiach lędźwiowych, miednicznych czy biodrowych, ale zazwyczaj jest on objawem towarzyszącym a nie główną przyczyną. Jeśli chodzi o wynik TK to niestety nie można ich zweryfikować bez badania funkcjonalnego.
Pozdrawiam

mgr Tomasz Madej
mgr Tomasz Madej
Fizjoterapeuta
Kraków
Witam,
Może lecz nie musi to być wcale mięsień biodrowo-lędźwiowy, kilka innych pomysłów można by znaleźć:) Ale zakładając, że tak to należałoby poprosić fizjoterapeutę żeby wykonał specyficzne testy dla danego mięśnia, nie zapominając o zbadaniu całego stawu biodrowego a nawet całego kompleksu biodro-lędźwie-miednica. Jeśli mówimy o terapii mięśniowej to jest cała gama technik, które można zastosować, tyle że trzeba najpierw wiedzieć co z tym mięśniem jest nie tak. Może warto byłoby również wykonać USG dla potwierdzenia? Pozdrawiam!

mgr Kazimierz Smulikowski
mgr Kazimierz Smulikowski
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Wrocław
A jaki skrót miał na myśli? Anatomiczny czy funkcjonalny? Polecam FM. Pozdrawiam

 Sławomir Piter
Sławomir Piter
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Bielsko-Biała
Dzień dobry, Należy zgłosić się do dobrego fizjoterapeuty. Stenoza i przepuklina może zwiększać napięcie spoczynkowe mięśni i przez to tworzyć dysbalans. Stenoza będzie bardziej doskwierać w ruchu. Bol owego trójkąta może być związany z wymienionymi rzeczami ale nie musi. Krętarz raczej nie. Wstępnie statystycznie to ból przyczepów lub przeskakiwanie naprężacza powięzi biodrowo piszczelowej..... Pozdrawiam i zapraszam Sławomir Piter

 Bartosz Warzocha
Bartosz Warzocha
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam.
Po pierwsze trzeba ustalić czy ból jest prowokowany przez struktury lokalne czy może jego pochodzenie jest "odkręgosłupowe" lub ma pochodzenie z narządów wewnętrznych.
Skrócenie kończyny może być rzeczywiste (anatomiczne) i funkcjonalne, czyli wynikające z pewnego zaburzenia w statyce miednicy, dając obraz w badaniu porównawczym jako różnej długości.
Rejon biodra bardzo dobrze poddaje sie terapii. Proponuje skorzystać z terapii manualnej lub osteopatii. Życzę powodzenia i pozdrawiam

mgr Arnold Górka
mgr Arnold Górka
Fizjoterapeuta
Wrocław
Witam. Sugeruję pracę z miednicą, nerwem udowym, możliwe również, że z pasmem biodrowo-piszczelowym.

lek. Arkadiusz Kruk
lek. Arkadiusz Kruk
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Wrocław
Witam
Proszę znaleźć terapeutę posiadającego kwalifikacje w leczeniu szeroko pojętą terapią manualna. Technik i metod terapeutycznych jest wiele, decyzje o podjęciu leczenia w oparciu o konkretne metody podejmuje specjalista. Takie objawy to typowy stan przeciążeniowy tkanek miękkich. Przyczyn takich zmian morze być sporo, ale dobry fachowiec będzie w stanie zaradzić.
Pozdrawiam

mgr Mateusz Małachowski
mgr Mateusz Małachowski
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Witam,
polecał bym wizytę u sprawdzonego fizjoterapeuty/osteopaty.
W Częstochowie przyjmuje Paweł Skoczewski. Polecam się do niego udać ponieważ na odległość trudno jest mi coś konkretnie powiedzieć. Na pewno mogę powiedzieć, że prawdopodobnie praca manualna byłaby tu wskazana lecz najpierw pacjenta trzeba dostać w swoje ręce (zbadać) aby móc coś powiedzieć więcej.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski

 Grzegorz Zaborowski
Grzegorz Zaborowski
Fizjoterapeuta
Radom
Narzędzi do leczenia jest duża, najważniejsza jest precyzyjna diagnoza. Zapraszam do gabinetu Hand-Med Grzegorz Zaborowski

 Robert Robak
Robert Robak
Fizjoterapeuta
Kobyłka
Trzeba przeprowadzić testy w celu ustalenia co jest faktyczna przyczyną bólu... Co do krótszej nogi problem pewnie leży w miednicy (bez badania jest to tylko "strzał"). Pozdrawiam i zapraszam. Pozdrawiam i zapraszam.

 Izabela Filipczyńska (Grzesik)
Izabela Filipczyńska (Grzesik)
Fizjoterapeuta
Warszawa
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się niemowlętami. Nie wiem czemu portal skierował Pana/Pani pytanie do mnie....

 Mateusz Idzikowski
Mateusz Idzikowski
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam,
Zdecydowanie proszę udać się do terapeuty manualnego, aby w pełni ocenił z czego wynika takie napięcie i objawy. Być może m. biodrowo-lędźwiowy jest w to zamieszany, ale trzeba to dokładnie zweryfikować. To, że noga jest krótsza nic nie znaczy, bo może być to po prostu skrócenie funkcjonalne w wyniku kompensacji, która jak zostanie zlikwidowana to noga się wyrówna. Potrzebna jest dokładna diagnostyka terapeutyczna.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski

 Marcin Bacia
Marcin Bacia
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Warszawa
Witam,
Nie określił Pan okolica którego krętarza jest tkliwa i bolesna.
W kości udowej występują dwa krętrze - Krętarz mniejszy, który stanowi miejsce przyczepu mięśnia biodrowo-lędźwiowego - znajduje się w przyśrodkowej części uda
i jest trudno wyczuwalny palpacyjnie. Oraz Krętarz większy - zlokalizowany w bocznej części kości udowej - przyczepiają się do niego m.in. mięśnie rotatory zewnętrzne stawu biodrowego
oraz przechodzą pasma powięziowe kończyny dolnej.
Jeżeli ból występuje po stronie bocznej nie przyśrodkowej to z całą pewnością jego przyczyną nie jest mięsień biodrowo-lędźwiowy. Potencjalne przyczyny to napięte pasmo biodrowo-piszczelowe
z mięśniami rotatorami zewnętrznymi stawu biodrowego. W tym miejscu leży również kaletka krętarzowa. Potrafi być ona źródłem dużego bólu w przebiegu procesu zapalnego.
Narośl, którą Pan czuje może to być zarówno punkt spustowy jak i każde inne nie pożądane ciało wywołujące zaburzenia bólowe.

Proponuję udać się do ortopedy i wykonać usg w kierunku diagnostyki okolicy krętarzowej. Możliwe, że wykaże ono entezopatię okolicy krętarza większego lub zapalenie kaletki.
Leczenie: możliwe, że ortopeda w przypadku zapalenia zaproponuje steryd. Skuteczna może też być fala uderzeniowa - sprawdza się zarówno na stany zapalne kaletki jak i na entezy.

Następnie należy zdiagnozować i wyeliminować czynniki prowadzące do zaburzenia. Po ich stronie może leżeć wspomniana przez Pana asymetria długości kończyn,
koślawość stawów skokowych, asymetria miednicy. Wszystkie te czynniki powinien zróżnicować fizjoterapeuta i w przypadku ich wystąpienia wyeliminować odpowiednim leczeniem.

Doraźnie mogą pomóc okłady z lodu na okolicę krętarza.

Pozdrawiam i życzę pomyślnego rozwiązania problemu.

 Rafał Dmochowski
Rafał Dmochowski
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Bytom
Udaj się do lepszego fizjoterapeuty, który nie będzie biadolił że noga jest krótsza - tylko wyleczy Cię.

 Janusz Marchewka
Janusz Marchewka
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Łódź
Sądzę, że należy zróżnicować czy ból pochodzi z przepuklin krążków międzykręgowych, stenozy czy z zaburzeń więzadeł miednicy. Fizjoterapeuta, który mówi, że jest trochę krótsza noga jest mało wiarygodny. Skrócenie może być funkcjonalne, wynikające z postawy przeciwbólowej lub anatomiczne (np. krótsza kość) i powinien dokładnie wymierzyć ile wynosi. Ja polecam dobrą diagnostykę fizjoterapeutyczną według McKenziego. Pozdrawiam, Janusz Marchewka.

dr Maja Bączkiewicz
dr Maja Bączkiewicz
Fizjoterapeuta
Oborniki Śląskie
Terapia manualna tkanek miękkich/głębokich na całęj taśmie głębokiej, praca z samym kręgosłupem - chiropraktyczne lub osteopatyczne ustawianie kręgów jeżeli są przemieszczone. Ćwiczenia ekscentryczne w zakresie niebolesnym, suche igłowanie w dostępnych aktywnych punktach spustowych. Poprawa wzorca ruchowego ewentualnie stabilizacja spiralna przy osłabieniu łańcuchów spiralnych. Wybór metod zależy od badania, być może niezbędne będzie zastosowanie wszystkich po kolei na różnych etapach terapii. Krótsza noga może być wynikiem przykurczu zgięciowego przy podrażnieniu m. biodrowo-lędźwiowego. Powinna się "wydłużyć" w trakcie terapii celowanej. Pozdrawiam serdecznie

mgr Joanna Zawodniak
mgr Joanna Zawodniak
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Zabrze
Niezbędne do dalszej diagnostyki są jeszcze testy funkcjonalne ,który przeprowadzi specjalistyczny fizjoterapeuta lub osteopata.Samo stwierdzenie że noga jest trochę krótsza jest niestety zbyt prozaiczne i niewystarczające.Pozdrawiam.J.Zawodniak

mgr Paweł Boruc
mgr Paweł Boruc
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Proponuję terapię manualną, ale najpierw trzeba dokładnie zbadać dlaczego ta noga krótsza i czy jej ewentualne wyrównanie coś pozytywnego wniesie. Mogę wykonać u siebie szereg testów i dopiero wtedy będę mógł konkretnie powiedzieć, co dalej robić.

 Marcin Sitarz
Marcin Sitarz
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Kraków
Dzień dobry,
Jeśli chodzi o terapie to warto było by zacząć od rozmlpracowania wskazanych okolic i mięśni. To jest biodrowo lędźwiowego oraz pasma biodrowo piszczelowego. Co do długości kończyn może to być pozorne skrócenie wynikające z nieprawidłowego ustawienia miednicy. Można to skorygować. Przydało by się też więcej informacji oraz ocena postawy. Warto by skupiś się na terapii manualnej mięśni oraz ocenei i mięśniewentualnej poprawia postawy.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin Sitarz

mgr Łukasz Pietrzak
mgr Łukasz Pietrzak
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Lublin
Witam. Przeskakiwanie to zespół pasma -biodrowo piszczelowego,którego przyczyną często jest zaburzona statystyka miednicy. Proszę zgłosić się do Fizjoterapeuty. Pozdrawiam

mgr Marcin Ciesielski
mgr Marcin Ciesielski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Pruszków
Szanowny Panie,
dysfunkcja mięśnia biodrowo-lędźwiowego to dość częsty problem, w dużej mierze dotyczący ludzi przebywających dużo w pozycji siedzącej. Tak na prawdę zmianami pierwotnymi, do których należy sięgnąć to skrócenie całej bocznej części ciała aż na bocznym skrzywieniu kręgosłupa kończąc- skrócenie kończyny jest zazwyczaj diagnozowane zbyt szybko.
Mięsień biodrowo-lędźwiowy to mięsień jak każdy inny mięsień szkieletowy, więc dla jego rozluźnienia należy zastosować m.in.:
- różne formy masażu
- stretching
- poizometryczna relaksacja mięśni

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacje fizjoterapeutyczne - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

mgr Aleksandra Drogomirecka
mgr Aleksandra Drogomirecka
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Witam serdecznie,

Z powyższego opisu wnioskuję, że po pierwsze bardzo dokładnie jest Pan/Pani w stanie określić miejsce dolegliwości bólowych- opisany przez Pana/Panią przebieg napiętej struktury sugeruje prawdopodobnie,że jest to mięsień biodrowo-lędźwiowy.
Dodatkowo fakt krótszej nogi ma oczywiście wpływ na rozkład napięcia mięśniowego i więzadłowego (nieprawidłowy, asymetryczny) gł. w okolicach: miednicy, dolnego odcinka kręgosłupa czy stawów biodrowych.
Jeśli problem nadal istnieje, oczywiście warto udać się bezpośrednio do fizjoterapeuty, który zbada Pana/Panią palpacyjnie i stwierdzi dokładnie, która struktura jest dysfunkcyjna i zaproponuje najprawdopodobniej terapię manualną - wachlarz różnych technik,np. masaż tkanek miękkich, masaż poprzeczny przyczepu mięśnia, odciążenie mięśnia poprzez pracę nad rozluźnieniem pobliskich tkanek oraz pokaże przydatne techniki autorelaksacji mięśniowej czy stretchingu tego mięśnia.

Pozdrawiam

mgr Konrad Skrzat
mgr Konrad Skrzat
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Ortopeda
Lublin
Witam, na początek istotna jest prawidłowa diagnoza. trzebaby zastanowić się dlaczego m biodrowo- lędźwiowy daje objawy.
U siebie prowadzę terapię osteopatyczną oraz pracuje terapią manualną.
Pozdrawiam serdecznie, Konrad Skrzat

mgr Rafał Lewandowski
mgr Rafał Lewandowski
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Białystok
Witam, należałoby zwrócić się do fizjoterapeuty wyszkolonego w strukturalnej pracy z ciałem / rolfingu/ integracji strukturalnej, pozdrawiam serdecznie

mgr Agnieszka Musiała
mgr Agnieszka Musiała
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Bydgoszcz
Dzień dobry, jeśli rzeczywiście problem tkwi w mięśniu biodrowo-lędźwiowym, to "skrócenie " nogi może wynikać z jednostronnego przykurczu tego mięśnia. Należy rozciągać ten mięsień i opracować miejsca przyczepu w okolicy ledźwiowej, dołu biodrowego oraz krętarzowej. Pozdrawiam

mgr Piotr Iberhan
mgr Piotr Iberhan
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Ostrów Wielkopolski
Witam serdecznie!
Trzeba przeprowadzić dość wnikliwy wywiad. Zebrać informację dotyczące okoliczności, w których dolegliwości te zaczęły się pojawiać.
Struktur odpowiedzialnych za ten problem może być bardzo wiele.
Skrócenie kończyny może być związane z obecnym Pana problemem lub jest to jakaś kompensacja organizmu, którą organizm wytworzył chcąc poradzić sobie z obecnym stanem rzeczy.
Szczegółowy wywiad + badanie kliniczne + interpretacja wyników badań obrazowych pozwoli ustalić wstępny plan terapii - innej możliwości nie widzę.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan

mgr Mateusz Szelągowski
mgr Mateusz Szelągowski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Warszawa
Witam serdecznie,

Tak oczywiście terapia jest wskazanie w Pana dolegliwościach bólowych. Na początku trzeba przeprowadzić wnikliwy i różnicujący wywiad. Następnie przejść do badania klinicznego a później do terapii. Mięsień biodrowo-lędźwiowy jest często w wzmożonym napięciu kiedy są problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa ale może być również to kaletka w okolicy biodra.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: Terapia manualna z wykorzystaniem technik osteopatycznych 45-60min - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

mgr Mateusz Makulik
mgr Mateusz Makulik
Fizjoterapeuta
Wrocław
Dzień dobry,
przede wszystkim dobra diagnostyka, należy obiektywnie stwierdzić czy faktycznie jest skrót kończyny, oraz czy przekracza granice normy fizjologicznej. Jeśli kłucie ma miejsce bo bocznej stronie uda to mówimy o krętarzu większym, a mięsień biodrowo-lędźwiowy ma przyczep na krętarzu mniejszym, bardziej skłaniałbym się do pasma biodrowo-piszczelowego.
Pozdrawiam

Dzień dobry, opisane dolegliwości mogą mieć co najmniej kilka przyczyn, jedną z nich może być napięty mięsień biodrowo-ledźwiowy, aczkolwiek sam mięsień nigdy nie napina się bez przyczyny (zwłaszcza jednostronnie). Podejrzewałbym pierwotną przyczynę dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Więcej mógłbym powiedzieć bo badaniu. Jeśli chodzi o terapię to myślę, że terapia manualna byłaby odpowiednią formą. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacje fizjoterapeutyczne - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

mgr Wojciech Przydatek
mgr Wojciech Przydatek
Fizjoterapeuta
Łódź
Witam. Czy fizjoterapeuta zmierzył przy pomocy centymetra Pana nogę?
Ból w okolicy krętarza większego może świadczyć o kilku zaburzeniach. W jakich okolicznościach ból się pojawił? Jak długo to już trwa? Jak wygląda Pańska aktywność fizyczna? Jaki styl pracy pan wykonuję?
Uważam, że w tym przypadku najlepiej jest zgłosić się do gabinetu fizjoterapeuty w celu dokładnego zbadania całej okolicy. Pańska sprawa jest bardzo trudna do oceny na odległość.
Pozdrawiam

mgr Mateusz Perek
mgr Mateusz Perek
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Łódź
Witam aby powiedzieć coś więcej musiałbym najpierw przeprowadzić parę testów ale najważniejsze jest znalezienie problemu jeśli to tylko mięśnie to nie ma problemu żeby je opracować czyli rozluźnić cała powięź która jest napięta ale trzeba najpierw znaleść który mięsień czy struktura powodują dolegliwości. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek

mgr Karolina Kacik
mgr Karolina Kacik
Fizjoterapeuta
Kraków
Polecam udać się do terapeuty zajmującego się terapią manualną. Wymaga Pan oceny palpacyjnej tkanek miękkich oraz precyzyjnej diagnozy, a następnie skutecznej terapii.
Co do pytania - mięsień biodrowo - lędźwiowy jak najbardziej może dawać objawy bólowe promieniujące do biodra oraz odcinka lędźwiowego, jednak jego przyczep końcowy rozbiega się z bólem palpacyjnym, który Pan opisuje. Przyczep końcowy tego mięśnia sięga krętarza mniejszego.

mgr Agnieszka Kawka-Jagodzka
mgr Agnieszka Kawka-Jagodzka
Fizjoterapeuta
Skierniewice
Dzień dobry,
radziłabym udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi dokładne badanie funkcjonalne.
Przykurcz m.biodrowo-lędźwiowego można wykryć bardzo prostym testem Thomasa.
Rozumiem, że opisuje Pani "przeskakiwanie" w okolicy krętarza mniejszego? Istnieje też krętarz większy, do którego przyczepiają się mięśnie pośladkowe.
Jeśli faktycznie dolegliwości spowodowane są zbyt napiętym m. b-l to zalecałabym masaż głeboki tej struktury oraz ćwiczenia rozciągające mające na celu poprawić jego elastyczność.
Co do skrócenia kończyny należy się przyjrzeć miednicy, ponieważ czasami jej asymetryczne położenie może powodować "skrócenie" kd.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka

mgr Kamil Kępa
mgr Kamil Kępa
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Kraków
Dzień dobry. Przy opisanych przez Pana/Panią objawach nieodzowne jest dokładne zbadanie ruchomości w stawie biodrowym ( z wyeliminowaniem ewentualnej kompensacji ze strony miednicy i kręgosłupa lędźwiowego). Jeśli faktycznie problematyczny jest któryś z mięśni tego regionu - to musi mieć swoją przyczynę, którą w celu zaproponowania Panu/Pani postępowania fizjoterapeutycznego - trzeba ustalić. Informacja dotycząca "skrócenia jednej z kończyn" również może być istotna - dlatego trzeba ją zweryfikować i zbadać miednicę, spojenie łonowe i stawy krzyżowo-biodrowe. Warto odnieść się do badania obrazowego i zobaczyć, na których poziomach występują lekkie przepukliny i czy mogą one mieć związek z unerwieniem regionu pachwiny. Należałoby zastanowić się nad przyczyną stenozy. Polecam rzetelnie zbadać stawy biodrowe, szczególnie pod kątem rotacji wewnętrznej i wyprostu. Polecam skonsultowanie się z fizjoterapeutą, terapeutą manualnym lub lekarzem w tym celu.
Życzę owocnego powrotu do pełnej sprawności!
Pozdrawiam.

mgr Wojciech Woźniak
mgr Wojciech Woźniak
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Aleksandrów Łódzki
Witam Pana.
Biorąc pod uwagę,że skrócony m.biodrowo -ledź.jest komponentem większości problemów obręczy biodrowej,to może mieć pan racje co do swoich podejrzeń i prawie na pewno trzeba go będzie rozluźnić(proponuje techniki powięziowe),Podaje tu pan jeszcze zestaw objawów z innych struktur, kretarza,to bardziej pasmo biodrowo piszczelowe,może z m.napinaczem powięzi szerokiej.Mógłbym podać panu instrukcję ćwiczeń. ,ale potrzebna jest profesjonalna diagnoza z jakich tkanek bezpośrednio generowany jest ból i jakie zaburzenia postawy ciała doprowadzają do nieprawidłowego funkcjonowania tychże bolących tkanek.
Pozdrawiam i zapraszam

mgr Karol Filip
mgr Karol Filip
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Najpierw trzeba ustalić co jest problemem pierwotnym: kręgosłup, czy biodro. I od tej okolicy rozpocząć terapię.
Pytanie, czy mówi Pan o krętarzu większym, czy mniejszym. W przypadku pierwszego to raczej objaw z pośladka lub naprężacza powięzi szerokiej. W przypadku drugiego faktycznie biodrowo-lędźwiowy (jeżeli zakładamy, że to wina stricte mięśni).
Generalnie z Pańskiego opisu można odnieść wrażenie, że należy przeprowadzić terapię manualną odcinka lędźwiowego i tkanek miękkich bolącego biodra, po drodze sprawdzając jeszcze stawy krzyżowo-biodrowe.

mgr Michał Brus
mgr Michał Brus
Fizjoterapeuta
Lublin
Dobry terapeuta manualny lub najlepiej osteopata powinien pomóc. Niestety nie powiem, gdzie leży problem bo do tego potrzebne jest badanie funkcjonalne i dobry wywiad. Czy "krótsza noga " ma znaczenie i czy w ogóle faktycznie tak jest, powie dopiero terapeuta na wizycie. Pozdrawiam

mgr Maciej Kuligowski
mgr Maciej Kuligowski
Fizjoterapeuta
Gdańsk
Witaj, przede wszystkim dobre badanie u fizjoterapeuty, ocena przeciążony tkanek i zaburzeń funkcjonalnych, które najpewniej doprowadziły do tego stanu. Co do długości kończyny należy określić skąd ta różnica. Możliwe że to tylko zaburzenie funkcjonalne i można nad tym pracować.
Objawy i okolica o której piszesz świadczą raczej o zaburzeniach w obrębie pasam biodrowo-piszczelowego (one wcale nie muszą dawać obrazu w TK!). Należało by też wykluczyć, możliwość pochodzenia objawów ze zmian w obrębie kręgosłupa.
W takim przypadku należy rozluźnić przeciążone struktury , wzmocnić osłabione mięśnie i nauczyć je prawidłowo pracować, aby problem się nie powtórzył.
Pozdrawiam

 Damian Starzyk
Damian Starzyk
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Kraków
Być może kaletka uległa zapaleniu i uległa powiększeniu. Czy TK coś o tym wspomina?

 Anna Wójcik-Hirsz
Anna Wójcik-Hirsz
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Tarnów
Witam,
jeśli chodzi o terapię to praca na powięzi, taśmach i terapia manualna. Należy wyeliminować kręgosłup czy ból który Pan odczuwa to biodro czy promieniowanie od kręgosłupa to jest kluczowe pytania.

W razie pytań pozostaje do dyspozycji
Anna Wójcik-Hirsz

mgr Jarosław Hejduk
mgr Jarosław Hejduk
Fizjoterapeuta
Łódź
Co mam powiedzieć? Jeśli pan podejrzewa nadmierne napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego- skąd taka wiedza? Zwykły człowiek nie zna takiego mięśnia !!! Proszę zgłosić się do dobrego fizjoterapeuty i Pana dokładnie zbada.A jak fizjoterapeuta stwierdził,ze ta noga jest krótsza, to powinien wiedzieć co z tym zrobić i jak leczyć. Proszę wybaczyć,ale diagnoza bez zaordynowanego leczenia nic nie daje. Był Pan na TK i co z tego ? Jak będzie Pan przejeżdżał przez Łódź-zapraszam. JARDA

mgr Piotr Barczyk
mgr Piotr Barczyk
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Tychy
Witam Pana.
W tym przypadku zaczął bym od leczenia odcinka lędźwiowego z uwagi na to, że zgłasza Pan problem w tym miejscu. Później jeżeli pozostaną jakieś objawy to dopiero przejść do biodra. Takie podejście da pewność, że będziemy leczyć chore miejsce a nie miejsce występowania objawu.
Co do terapii to ja akurat jestem terapeutą metody McKenzie i mogę tą metodę polecić.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

mgr Sebastian Eisler
mgr Sebastian Eisler
Fizjoterapeuta
Wrocław
Uważam, że przydałaby się Panu dokładna diagnostyka układu ruchu, nie tylko biodra, pachwiny i odcinka lędźwiowego. Krótsza noga może być np. efektem blokady stawu krzyżowo-biodrowego. Proszę nie sugerować się głównie wynikami TK. Kręgosłup jest tak zbudowany, że lekkie przepukliny i stenozy występują. Dolegliwości bólowe mogą pochodzić od mięśnia biodrowo-lędźwiowego, czy innych struktur. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny Pana dolegliwości bólowych. Zapraszam do Wrocławia. W Centrum Fizjoterapeuty wykonujemy takie terapie. Pozdrawiam serdecznie

mgr Łukasz Matlak
mgr Łukasz Matlak
Terapeuta, Specjalista medycyny naturalnej, Dietetyk
Rzeszów
Witam serdecznie,
By rozwiązać ten problem szybko zastosowałbym terapię-masaż powięziowy typu Rolfing. Pracując nad powięziami biodra, nad udem można często nawet w 1 zabieg rozwiązać ten problem i to na stałe.
W mojej pracy wygląda to tak, że ustawiam miednicę, tak by wprowadzić symetrię prawego i lewego biodra - są to ustawienia chiropraktyczne za pomocą prostych klinów i bezbolesnego przesunięcia biodra na swoje miejsce, jak również ustawiam kość krzyżową na swoje miejsce. Następnie ustawiam kręgi L5 i L4 za pomocą urządzenia activator (impulsator) i kolejno zaczynam pracować nad głębokimi partiami powięzi biodra i ewentualnie pracuję w ten sposób nad dwugłowym uda i nad czworogłowym uda. MM biodrowo lędźwiowy też jest przepracowywany na terapii powięziowej, choć nie zawsze na pierwszym zabiegu. Oczywiście skupiam się również nad miejscem bólu i napięcia i jeżeli tam jest problem - pracuję także nad nim. Sama terapia powięziowa rozwiązuje żródło problemu poprzez rozklejenie tychże powięzi i wprowadza na nowo w tkance elastyczność i siłę. Niesymetryczne biodra powodują kompensację w chodzeniu i objawia się to fizjologicznym skrócenie jednej nogi. Prawie 100% pacjentów ma jedną nogę krótszą, także jest to dość normalne zjawisko w naszym społeczeństwie.
Pozdrawiam,
Łukasz Matlak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.