Miałem ciężki wypadek samochodowy w tym roku, w konsekwencjii czego miałem rozwarstwienie ścian tętn

1 odpowiedzi
Miałem ciężki wypadek samochodowy w tym roku, w konsekwencjii czego miałem rozwarstwienie ścian tętnic biodrowych wspólnych w całej ich długosciach ze znacznie nieregularnym światłem przepływu, z odcinkowym jego przewężeniem rzędu 70-80...finalnie odbył sie zabieg endowaskularny- implantowane stent kryty do aorty i tętnic biodrowych.
Wszczepienie Stentu q-01 CERAB.
dziś jestem pół roku po wypadku,pozbierałem sie super, całkiem dobrze się czuję, poza innymi doleglwościami...jednak problemem są zmartwienia związane z wszczepieniem stent i mam pare pytań w związku z tym. Mam 26 lat, całe życie przede mną i pojawiło sie pare pytań w związku z tym :
czy tętnice się odnawiają? czy stenty które są mi implantowane są rozpuszczalne? kiedyś całkowicie znikną? czy ze względu na to, żę tętnice są nieodnawialne mam obce ciało do końca życia, które zastępuje naturalne ściany tętnic przepuszczających krew? zalecone jedzenie Accardu 100mg do końca życia...czy tzn. że krew ma takie właściwości, że będzie sie osadzała gdzieś na łączeniu tych stent z naturalną powłoką tętnic? i kiedyś skrzep może sie oderwać rozumiem, tak? Czy ja mogę trenować Brazylijskie Ju Jitsu, lub inne sztuki walki, czy mam sie obawiać, że jeśli ktoś całym ciężarem wbije swoje kolano gdzieś w wewnętrzną część uda to naruszy stenty implantowane w tętnice biodrowe? jak żyć Panie Doktorze?
Szczerze, najbardziej satysfakcjonującą odpowiedzią byłoby - stenty są rozpuszczalne, zregenerowały i odnowiły ściany tętnic biodrowych i po dwóch latach od wypadku ma Pan takie same naczynia krwionośne jak przed wypadkiem i może pan żyć jak przed wypadkiem. Choć wiem, że to może nie możliwe, więc czekam na szczerą odpowiedź i wyjaśnienie moich dociekań. Pozdrawiam
Witam. Niestety Przyszłośc nie rysuje sie tak różowo jakbysmy a własciwe jakby Pan sobie życzył. Implantowane stenty zostana z Panem do końca życia więc i zażywanie leków (Aspiryny) też. Stent jest materiałem obcym i możliwe jest osadzanie się materiały w miejscu, gdzie sa one implantowane. Ryzyko oderwania się tego materiału nie jest na szczęście wysokie. Myślę, ze "agresywne " sporty nie są dla Pana wskazane, a może nawet przeciwskazane. Może się zdarzyć tak jak Pan napisał, nie musi ale jednak może. Życ należy normalnie, jeśli pozbierał sie Pan po poważnym wypadku, ale pamiętać o pewnych ograniczeniach. Sporty walki to na szczęście nie jedyny sport jaki można uprawiać