Mąż w marcu tego roku miał udar w części potylicznej. Do tej pory utrzymuje się częściowe niedowidze

3 odpowiedzi
Mąż w marcu tego roku miał udar w części potylicznej. Do tej pory utrzymuje się częściowe niedowidzenie w części lewego oka. Nie nastąpiły żadne inne paraliże. Po wyjściu ze szpitala mąż miał kontrolę u neurologa w naszym miejscu zamieszkania (małe miasto). Lekarz powiedział że ma żyć normalnie, stosować dietę normalną, przyjmować leki (Cardiopirin, Apo-amlo, Ramipril), mierzyć ciśnienie(ma nadciśnienie) i raz w roku robić badania. Mąż robił ostatnio morfologie i lipidogram. Wyniki w normie. Chciałbym żeby mąż pojechał na kontrolę do innego neurologa w większym mieście. Chciałbym się przygotować do takiej wizyty żeby nie jeździć po dwa, trzy razy. Jakie badania kontrolne robią osoby po udarach? Mąż miał udar po naszym powrocie z dwutygodniowego urlopu w górach. W styczniu znów jedziemy z dziećmi w góry i przyznam szczerze że obawiam się kolejnego udaru. Nasłuchałam się że ludzie z nadciśnieniem nie powinni jeździć w góry. Czy to prawda?
Codzienny pomiar ciśnienia tętniczego (najlepiej założyć dzienniczek), pomiar glukozy w surowicy na czczo, lipidogram, USG tt dogłowowych (na pewno było robione w ostrej fazie udaru)-jeśli były obecne blaszki miażdżycowe wskazana jest kontrola

Szanowna Pani, myślę, że żadne szczególne badania oprócz tych, które mąż wykonał, nie są konieczne. Należy kontrolować ciśnienie tętnicze, prowadzić aktywny tryb życia (spacery, gimnastyka codzienna) , stosować dietę niskotłuszczową,i niskocukrową, nie zapominać o uzupełnianiu płynów szczególnie po spacerach, wysiłku fizycznym ,żeby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Z pwoażaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Szanowna Pani,
z ostatnich słów listu można domniemywać, że mąż ma nadciśnienie? Jeżeli tak, to rzeczywiście należy ostrożnie podchodzić do wyjazdu w góry.
Natomiast odnośnie pytań dot. zapobieganiu kolejnym udarom... Nie można odpowiadać nie mając żadnych danych: przynajmniej wiek, masa ciała, używki, choroby towarzyszące, rodzaj udaru, dlaczego wystąpił itp itd. Ale to jakie powinny być owe badania dodatkowe jest właśnie związane z odpowiedzią na powyższe pytania. Dopiero mając obraz całości, można sugerować badania kontrolne i zastanawiać się nad dodatkową profilaktyką, tzw. wtórną.
Z Pani słów odnoszę wrażenie, że konsultujący męża neurolog jest dobrym profesjonalistą, ale oczywiście zawsze można poddać się dodatkowym badaniom. Może postarać się o skierowanie męża na oddział neurologiczny i poprosić o planowe przyjęcie w szpitalu w większym mieście, korzystając z tego, że nie ma obowiązku rejonizacji.
dr Andrzej Zytkowski